- płatności dla rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi – zmniejszenie o 100 mln euro
- wsparcia inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof – o 25 mln euro
- wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof – o 75 mln euro
Cel zmniejszenia limitów? Relokacja środków na: pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz małych gospodarstw - zwiększenie o 139 569 863 euro, pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich - zwiększenie o 65 430 137 euro, dla realizujących operacje w gospodarstwach prowadzących produkcję trzody chlewnej. Zmiany limitów dotyczą obszarów wyznaczonych ze względu na afrykański pomór świń.
Resort rolnictwa zapewnia - zmniejszenie limitów nie spowoduje, iż w ramach toczących się postępowań przyznanie pomocy mogłoby zostać odmówione ze względu na brak limitu po zmianach.
Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!
Kolejna kwestia, w ramach poddziałania wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof rozróżniono dwie grupy wnioskodawców:
- spóki wodne
- rolnicy na obszarach ASF
Przy takim podziale wprowadzone zostały limity na operacje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF - 20 mln euro, i zaopatrzenia w sprzęt do utrzymywania urządzeń wodnych - ok. 79,5 mln euro.
Zobacz też: Ile zarabia polski rolnik? Sztuka gospodarowania, czyli o dochodach [rozmowa, grafiki]
"Procedowana jest kolejna zmiana programu m.in. w zakresie zmiany warunków przyznawania pomocy w podziałaniu wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój", czytamy w projekcie rozporządzenia. Ministerstwo podkreśla, że niezbędne jest zmniejszenie limitu środków na 2017 z dotychczasowych ok. 304 mln euro do 120 mln euro.
Tutaj znajdziesz projekt rozporządzenia w sprawie limitów środków dostępnych z PROW
Jeśli chodzi o działanie Współpraca, proponuje się limit w wysokości 20 mln euro.
Rozporządzenie ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu.
Źródło informacji: legislacja.rcl.gov.pl