MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na górze Jeżowa Woda ma powstać nowoczesne schronisko z 35-metrową wieżą astronomiczną. To pomysł milionera Wiesława Cholewy

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Wiesław Cholewa chce inwestować na Jeżowej Wodzie.
Wiesław Cholewa chce inwestować na Jeżowej Wodzie. Archiwum Ideanova
Prezes Fundacji Ideanova Wiesław Cholewa przyrównuje swój pomysł do schroniska na Śnieżce w Karkonoszach. Budynek ma mieć sześć kondygnacji, z których najwyższym elementem będzie obserwatorium astronomiczne. Gmina Limanowa wydała już prawomocne warunki zabudowy dla schroniska w standardzie "3 gwiazdki +" wraz z restauracją, a inwestor ustala warunki środowiskowe z RDOŚ i ogłosił międzynarodowy konkurs na projekt schroniska w Beskidzie Wyspowym.

Schronisko na Jeżowej Wodzie ma być na miarę XXII wieku

Schronisko na górze Jeżowa Woda ma być prestiżowym i nowatorskim obiektem turystycznym. Stanąć ma na pięciohektarowej działce w gminie Limanowa (niedaleko Siekierczyny), tuż przy granicy z sąsiadującymi gminami Łukowica i Łącko. Miejsce to nie jest objęte programem ochrony Natura 2000, nie graniczy nawet z otuliną parku krajobrazowego, zaś w (nie tak bliskim) sąsiedztwie są zaledwie cztery domy. Stąd na drodze do realizacji inwestycji nie powinny stanąć władze samorządowe i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Mamy prawomocne warunki zabudowy od gminy Limanowa. W pierwszej wersji nasz budynek był jeszcze wyższy, ale ze względu na uwagi, które wniósł RDOŚ, wysokość i kilka innych elementów zostało skorygowanych – zaznacza Wiesław Cholewa, prezes i fundator Ideanova.

Jeżowa Woda. Co z widokiem?

Zapowiadana w ubiegłorocznych materiałach prasowych wysokość schroniska: aż 35 metrów (to jak 10-piętrowy blok mieszkalny) wywołała sporą dyskusję w środowisku miłośników trekkingu i samego Beskidu Wyspowego. Cholewa tłumaczy, że sam budynek ma mieć sześć kondygnacji, z których dwie będą poniżej gruntu (znajdzie się tu kuchnia i restauracja), wyżej część wspólna (dormitorium), sala bankietowa, pokoje zaś najwyżej, a możliwe, że w formie wieży znalazłoby się planetarium z obserwatorium astronomicznym.

Schronisko powinno być widoczne z oddali, ale tylko najwyższy jego element – dodaje Cholewa.

Większym problemem stojącym na drodze do realizacji inwestycji mogą być pieniądze. Jak przyznaje pomysłodawca, choć nie jest biednym człowiekiem, to jednak takich funduszy nie posiada. Ile miałoby kosztować nowoczesne schronisko? To już wielka niewiadoma. W samym regulaminie jest wyraźnie zaznaczone, aby projektant „nie szalał” ze swoją wizją.

Konkurs na projekt

„Projektowany obiekt powinien stanowić miejsce o nowoczesnym charakterze, o formie wybiegającej w daleką przyszłość, a równocześnie pozostawać w harmonii z otaczającą go przyrodą. Najwyższa kondygnacja powinna znajdować się ponad koronami drzew i być widoczna ze wszystkich pobliskich szczytów, jednak możliwie jak najmniej dominować nad krajobrazem Beskidu Wyspowego. Gmina Limanowa wydała prawomocne Warunki Zabudowy dla budowy schroniska, dlatego też koncepcja musi być z nimi zgodna, a także spełniać wszystkie narzucone kryteria” – czytamy we wstępie (REGULAMIN).

Wieża widokowa na Skiełku już gotowa. Widoki zapierają dech w piersiach

To miejsce ma szansę stać się turystycznym hitem. Nowa wieża...

Chętni już mogą starać się o udział w konkursie, w którym główną nagrodą jest 5000 euro. Najlepsze prace oceni jury, w którego skład wchodzą architekci, środowiska profesorskie (w tym astronomowie), prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń oraz światowej sławy malarz Wojciech Siudmak.

Wyniki konkursu poznamy w wakacje tego roku, zaś na finał całej inwestycji możemy liczyć około 2-3 lata po tym rozstrzygnięciu. Fundacja Ideanova będzie starała się pozyskać na realizację przedsięwzięcia środki zewnętrzne, od projektów unijnych po lokalne. Co, jeśli nie uda się uzbierać tych kilku, może kilkudziesięciu milionów?

Wierzę, że to nam się uda. Jeśli nie, to będzie potrzeba kilku taki osób jak ja, aby wspólnymi siłami zrealizować te plany – dodaje Wiesław Cholewa.

Pomysł na taki akurat obiekt niekoniecznie wywołuje entuzjazm w środowisku ludzi związanych z turystyką górską. Czesław Szynalik, inicjator akcji Odkryj Beskid Wyspowy, podkreśla, że jest zwolennikiem każdej inwestycji, która wpłynie pozytywnie na turystykę w Beskidzie Wyspowym, ale...

Do tej podchodzę z rezerwą. Nazywanie schroniskiem ogromnego obiektu z obserwatorium astronomicznym chyba jest lekką przesadą. Uważam, że obiekty powstające w górach powinny być budowane ze smakiem, umiarem i w zgodzie z naturą. Bo właśnie natura jest naszym największym bogactwem – komentuje Szynalik.

Jeżowa Woda. Nie tylko schronisko

W rejonie góry Jeżowa Woda planowana jest dalsza rozbudowa kompleksu turystycznego, który stworzył tu Cholewa. Biznesmen od trzech lat nie zasiada w zarządzie giganta na rynku deweloperskim, który współtworzył, czyli Murapolu, ma też za sobą przygodę w zarządzaniu Widzewem Łódź. Na co dzień mieszka w Krakowie, ale cały roboczy tydzień spędza w Przyszowej w gminie Łukowica, gdzie prowadzi wspomniane gospodarstwo agroturystyczne Jeżowa Woda.

W 2022 roku gospodarstwo agroturystyczne Jeżowa Woda Wiesława Cholewy było gospodarzem jednego z dni I Małopolskiego Festiwalu Balonowego "Odlotowa
W 2022 roku gospodarstwo agroturystyczne Jeżowa Woda Wiesława Cholewy było gospodarzem jednego z dni I Małopolskiego Festiwalu Balonowego "Odlotowa Małopolska" UMWM

Co w ramach rozbudowy planuje Cholewa? Powstanie Zagroda Limanowska, w której będzie odtwarzana hodowla owiec i krów rasy polskiej. Będzie to także miejsce produkcji regionalnych serów. Fundacja planuje ponadto cykl plenerowych koncertów rockowych, promujących Beskid Wyspowy – pierwszy koncert odbędzie się 24 czerwca 2023 roku.

Na terenie Ziemi Limanowskiej powstanie też mały ogród dendrologiczny, czyli miejsce, w którym kolekcjonuje się drzewa i krzewy z całego świata. Posłuży on również jako przestrzeń do edukacji przyrodniczej.

Polska pierwsza w rankingu CNN

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska