Pytanie, jak wypełnić wniosek o dopłaty bezpośrednie pojawia się tym częściej, im bliżej końca naboru prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. A podstawowy termin jest blisko, po przedłużeniu naboru mija 31 maja.
W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się 26 kwietnia projekt rozporządzenia w sprawie określenia dłuższego terminu składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich 2022 lub przejściowego wsparcia krajowego oraz zgłaszania zmian do tych wniosków w 2022 r. 10 maja Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o wydłużeniu terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i inne płatności w ramach PROW.
Do 20 maja do ARiMR trafiło ok. 1 mln wniosków. Od ubiegłego roku dokumenty można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Ci, którzy nie mają komputerów lub obawiają się, że sami nie poradzą sobie z wypełnieniem wniosku, mogą liczyć na pomoc techniczną pracowników Agencji. Dotychczas skorzystało z niej ok. 11,5 tys. osób.
Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2022. Do kiedy można przesyłać formularze i wprowadzać zmiany?
Jak tłumaczy resort rolnictwa, decyzja jest wynikiem trudnych warunków ekonomicznych, wywołanych dużym wzrostem kosztów prowadzenia działalności rolniczej.
Rozporządzenie, zakłada zmiany terminów:
- wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich lub przejściowego wsparcia krajowego składa się w terminie do 31 maja, dotyczy działania Rolnictwo ekologiczne, działania Dobrostan zwierząt, płatności ONW, Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego oraz premii w ramach działania zalesieniowego);
- zgłoszenia zmian do wniosków składa się w terminie do 15 czerwca.
Zatem rolnicy będą mieli termin ws. dopłat bezpośrednich wydłużony o 2 tygodnie, a same zgłoszenia zmian będą możliwe do połowy czerwca.
Resort rolnictwa uzasadnia, że zmiana terminu składania wniosków o dopłaty w 2022 roku jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez organizacje rolnicze i społeczne:
(...) wskazujące, że tegoroczna kampania składania wniosków odbywa się w bardzo trudnych dla rolników warunkach ekonomicznych, wywołanych wysokim wzrostem kosztów prowadzenia działalności rolniczej (wielu rolników nie podjęło jeszcze decyzji o planowanych zasiewach w swoich gospodarstwach, oczekując stabilizacji cen na podstawowe środki do produkcji rolnej) oraz niekorzystnych warunkach pogodowych do uprawy i siewu roślin (panująca w kraju susza)".
Wniosek o przyznanie płatności może być także złożony w terminie 25 dni po terminie
Wnioski będzie można składać również do 25 dni kalendarzowych po terminie, czyli do 27 czerwca 2022 r. (ponieważ 25-26 czerwca przypadają w sobotę i niedzielę). Jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia, licząc od 1 czerwca 2022 r., płatność będzie zmniejszona o 1 proc. należnej kwoty.
Przypominamy, że jednocześnie rolnicy mogą wnioskować o dopłaty do nawozów, najpierw jednak muszą przesłać do ARiMR wniosek o dopłaty bezpośrednie.
Dopłaty bezpośrednie 2022. Zmiana w deklaracjach ugoru
W kampanii 2022 Komisja Europejska zmieniła zasady deklaracji ugoru, wprowadzając odstępstwo od warunków dotyczących płatności z tytułu zazieleniania.
W obliczu konfliktu zbrojnego w Ukrainie i celem zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w UE przewidziano odstępstwa w odniesieniu do spełnienia określonych warunków dotyczących płatności z tytułu zazielenienia za rok składania wniosków 2022.
Decyzja umożliwia uznanie gruntów ugorowanych za odrębne uprawy w zazielenieniu w ramach dywersyfikacji upraw oraz za obszary proekologiczne EFA (EFA1), nawet jeśli na takich gruntach prowadzona jest produkcja rolna (wypas zwierząt, uprawa w celu zbioru). Wprowadzenie odstępstwa od obowiązującej do tej pory zasady na ugorach – zakazu produkcji, ma na celu umożliwienie rolnikom wykorzystania w jak największym stopniu dostępnej powierzchni do produkcji żywności i pasz dla zwierząt.
Na ugorach objętych odstępstwem (deklaracja Ugór z uprawą) w ramach obszarów EFA będzie można stosować środki ochrony roślin. Odstępstwo nie obejmuje ugorów z roślinami miododajnymi uznawanymi za EFA.
Wniosek o dopłaty bezpośrednie 2022. Zbliża się podstawowy termin
Do 9 maja wnioski złożyła ok. połowa rolników. ARiMR otrzymała 642 152 wnioski o dopłaty bezpośrednie.
