FLESZ - Jak się uchronić przed cyberpandemią
Mieszkańcy Krakowa w sobotnią noc byli zaskoczeni głośnym samolotem, który kilka godzin uporczywie i dość nisko latał nad miastem. Okazało się, że było to samolot Piper PA-31-310 Navajo. Załoga wykonywała zdjęcia termowizyjne sieci eksploatowanej przez MPEC.
Za nisko i za głośno
Część mieszkańców miała pretensje, że loty nie były zapowiedziane, i że samolot lata zbyt nisko i głośno. Rzeczniczka MPEC-u wyjaśnia, że dla uzyskania prawidłowego obrazu sieci, zdjęcia można wykonać wyłącznie w ściśle określonych warunkach, których nie da się przewidzieć z dużym wyprzedzeniem.
Lot z kamera termowizyjną musi się odbyć w porze nocnej (od trzeciej godziny po zachodzie słońca do wschodu słońca), przy temperaturze zewnętrznej poniżej zera. Ponadto niska temperatura musi te być w dniu poprzedzającym loty (w ciągu dnia nie wyższa niż +5C). Do tego nie może być śniegu, poniżej pułapu lotu niebo nie może być zachmurzone. Podczas lotu nie może padać i nie może występować mgła.
Terminu lotu nie da się zaplanować
- Ze względu na konieczność spełnienia powyższych warunków, terminu lotu nie można z góry zaplanować. Wykonywanie zdjęć w ciągu dnia jest niemożliwe, ponieważ słońce zbyt nagrzewa powierzchnię i obraz termowizyjny nie wskaże przebiegu sieci ciepłowniczej. Zdjęcia pozyskuje się z samolotu lecącego na wysokości około 600 m - tłumaczy Renata Krężel.
Samolot w czasie lotu robi zdjęcia kolejnym pasom miasta. Po przetworzeniu zdjęć uzyskiwany jest termiczny obraz miasta, którego skala jest dostosowana do potrzeb MPEC.
Sobotnie zdjęcia termowizyjne były robione po raz drugi w ostatnim czasie. Pierwsze były wykonane w lutym 2020 r.
- Ich analiza dostarczyła wielu cennych informacji o sieciach ciepłowniczych, niemożliwych do pozyskania w inny sposób. Z tego względu, w tym roku pomiary też są wykonywane. Dla osiągnięcia kompletu danych potrzebny będzie jeszcze jeden krótki lot,
głównie nad Skawiną - dodaje rzeczniczka MPEC-u.
Kraków. Pobazgrane kamienice i mury w centrum miasta. Czy to...
- Te rasy psów są najmądrzejsze. Chcesz nauczyć psa sztuczek? Wybierz którąś z tych ras
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Pseudografficiarze niszczą Kraków. Czy to również efekt pandemii? [ZDJĘCIA]
- Tylko prawdziwe maseczki, przyłbice na Grunwald MEMY
- Nowa lista leków refundowanych. Najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych
