Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa lista leków refundowanych. Wiele decyzji refundacyjnych nie zostało podjętych. Ucierpią m.in. kobiety chore na raka jajnika

PDZ
Za jakie jeszcze leki w okienkach aptek trzeba będzie zapłacić więcej, a za jakie mniej? Sprawdź w naszej galerii, jak zmienią się ceny od 1 marca 2021 roku.  Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Za jakie jeszcze leki w okienkach aptek trzeba będzie zapłacić więcej, a za jakie mniej? Sprawdź w naszej galerii, jak zmienią się ceny od 1 marca 2021 roku. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Pixabay.com/ zdjęcie poglądowe
Od 1 marca zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. W górę pójdą ceny 159 różnych medykamentów, z kolei mniej w okienkach aptek pacjenci zapłacą za 490 preparatów. Nowa lista przyniesie najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych. O dalszy los swojego leczenia martwią się także cierpiący na chorobę Pompego (to schorzenie nerwowo-mięśniowe o podłożu genetycznym), ponieważ z marcowej listy refundacyjnej Ministerstwo Zdrowia usunęło lek, który do tej pory regularnie przyjmowali. Sprawdź w naszej galerii, jak zmienią się ceny niektórych medykamentów. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - 4 miliony szczepionek na odsprzedaż

Po opublikowaniu marcowej listy refundacyjnej z ulgą mogą odetchnąć chorzy na akromegalię (to choroba przewlekła związana z nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu), ponieważ lek stosowany w ich leczeniu - Sandostatin LAR, znów jest refundowany. Jego cena z 4025,70 (!), spadła do niespełna 5 zł.

Z listy leków refundowanych zniknął także lek Myozyme, stosowany przez chorych cierpiących na chorobę Pompego.

- Jako pacjenci zmagający się z Chorobą Pompego, wyrażamy głębokie zaniepokojenie, wręcz strach o nasze życie, z powodu negatywnej opinii Komisji Ekonomicznej ws. przedłużenia decyzji refundacyjnej dla Myozyme, który regularnie przyjmujemy - piszą w liście do Ministerstwa Zdrowia pacjenci wraz z rodzinami.

Choroba Pompego to schorzenie nerwowo-mięśniowe o podłożu genetycznym, spowodowane niedoborem enzymu odpowiedzialnego za rozkład glikogenu. Obecnie może być skutecznie leczone za pomocą terapii, która uzupełnia niedobory enzymu i daje chorym szansę na aktywne życie. Zaprzestanie leczenia to dla dzieci i dorosłych perspektywa utraty samodzielności, konieczność korzystania z respiratora, przykucie do łóżka i koniec jakiejkolwiek aktywności życiowej.

Każdy pacjent dobrze wie, że znaleźć dobrego ortopedę to sztuka, choć akurat mieszkańcy Krakowa mają szczęście, bo miasto obfituje w wielu wybitnych lekarzy tej jednej z podstawowych specjalności lekarskich.  Do którego lekarza w Krakowie warto się wybrać? Zobaczcie w galerii. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

TOP 15 krakowskich ortopedów. Sprawdź, których specjalistów ...

Finansowanie utracą również, chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (PoCHP) stosujący lek Spiolto Respimat.

Głęboko zaniepokojone marcową listą leków refundowanych, są także kobiety chore na raka jajnika. Mimo wielokrotnych apeli zarówno ze strony środowisk lekarskich, jak i fundacji pozarządowych zrzeszających chorych onkologicznie na najnowszej liście nie znalazł się lek olaparyb.

- Niestety kolejne listy refundacyjne nas rozczarowały, lek nie pojawił się ani na listach w zeszłym roku, ani na styczniowej, ani na tej najnowszej - marcowej. Obecnie, wiele z naszych podopiecznych przyjmuje z sukcesem olaparyb w pierwszej linii leczenia w ramach Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych. Jak już mówiliśmy, jest to w naszym przekonaniu „proteza”, bo tylko kilka ośrodków jest w stanie zawnioskować o to leczenie. Takie rozwiązanie pogłębia nierówność w dostępie do terapii mającej ogromny wpływ na przeżycie. Panie Ministrze, czekamy już półtora roku na dostęp do leczenia, które przynosi tak spektakularny efekt! - piszą w liście do Ministerstwa Zdrowia przedstawicielki trzech organizacji propancjenckich.

Za jakie jeszcze leki w okienkach aptek trzeba będzie zapłacić więcej, a za jakie mniej? Sprawdź w naszej galerii, jak zmienią się ceny od 1 marca 2021 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska