Nagroda Województwa Małopolskiego im. św. Jana Pawła II Veritatis Splendor przyznawana jest co 2 lata przez samorząd województwa małopolskiego. Laureata wyłania międzynarodowa kapituła, w jej skład wchodzą samorządowcy, duchowni, myśliciele, ludzie kultury i dobroczyńcy. Oprócz srebrnego lauru, odznaczony „małopolskim noblem” otrzymuje też pokaźną nagrodę – 100 tysięcy dolarów.
Laureata drugiej edycji Nagrody Veritatis Splendor ogłoszono 15 października 2018 roku podczas ostatniej w tej kadencji sesji małopolskiego sejmiku. Jak poinfofmorwał marszałek Jacek Krupa, spośród kilkunastu kandydatów wybrano księdza Mieczysława Puzewicza.- Zarząd Województwa Małopolskiego postanowił przychylić się do zarekomendowanej przez kapitułę nagrody kandydatury i przyznać Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor za szczególne zasługi na rzecz szerzenia dialogu między kulturami w wymiarze kulturowym, społecznym, międzyreligijnym, księdzu Mieczysławowi Puzewiczowi - powiedział marszałek Krupa.
„Ks. Mieczysław Puzewicz rozumiejąc głębokie znaczenie słowa „Solidarność” wyciąga pomocną dłoń do tych, których odrzucono i
wykreślono ze społeczeństwa. Przywraca im wiarę w drugiego człowieka. Budzi w nich to, co zostało im zabrane: człowieczeństwo i elementarną godność” - czytamy w laudacji, która zostanie odczytana podczas wieczornej gali wręczenia Nagrody im. Jana Pawła II Veritatis Splendor.
Ks. Mieczysław Puzewicz urodził się 7 stycznia 1960 r. w Świnoujściu. Od 1977 r. był zaangażowany w działalność podziemną, w maju 1980 r. został aresztowany. Na początku lat 80. zaangażował się w organizację duszpasterstwa niepełnosprawnych w Lublinie. Od 2008 r. angażuje się w pomoc uchodźcom po woj nie w Gruzji – min. w przyjęcie 100 dzieci gruzińskich w Lublinie, wspieranie „lotnych szpitali”, pomocy medycznej w ośrodkach dla uchodźców Gruzji. Ks. Puzewicz jest także inicjatorem programów pomocy bezdomnym, więźniom, dzieciom z ulicy, młodocianym przestępcom, chorym psychicznie, młodzieży w schroniskach dla nieletnich. Organizował pomoc dla powodzian w Serbii, dom dla uchodźców Brześciu, był inicjatorem funduszu stypendialnego dla uczniów z terenów powodziowych oraz akcji „Dar życia” na rzecz przekazywania tkanek do przeszczepów.
W pierwszej edycji w 2016 roku nagrodę otrzymała siostra Rosemary Nyirumbe z regionu Paidha w Ugandzie. Laureatka od 2012 roku daje schronienie, wolność, dostęp do edukacji, a przede wszystkim poczucie godności i nadzieję dziewczętom, które wcześniej były gwałcone, bite, więzione przez ludzi tzw. Armii Pana Josehpa Kony`ego.