
Nobel w dziedzinie fizyki dla trojga naukowców
Pierre Agostini, fizyk z Ohio State University (USA), dokonał udanego eksperymentu polegającego na generowaniu i analizie serii krótkich impulsów świetlnych trwających jedynie 250 attosekund. Kolejny laureat -Ferenc Krausz z Uniwersytetu w Monachium (Niemcy), pracował nad innym rodzajem eksperymentu, który pozwolił na izolację pojedynczego impulsu świetlnego trwającego 650 attosekund.
Anne L'Huillier z Lund University (Szwecja) przeprowadziła badania nad różnymi podtonami światła powstającymi podczas przesyłania laserowego światła podczerwonego przez gaz szlachetny. Każdy z tych podtonów stanowi falę świetlną o określonej liczbie cykli, związaną z cyklami światła lasera. Zjawisko to jest wynikiem oddziaływania światła lasera z atomami w gazie, co dodaje niektórym elektronom dodatkową energię, która jest następnie emitowana w postaci światła. Prace L'Huillier przyczyniły się do dalszych odkryć w tej dziedzinie.
Komentarz eksperta:
„Żeby sfotografować sportowca, który biegnie w ciemnej ulicy, musimy użyć lampy błyskowej. Gdybyśmy nie zastosowali tej lampy, wówczas nie moglibyśmy zarejestrować jego ruchu lub zdjęcie byłoby rozmazane. A jeżeli chcemy badać procesy bardzo szybkie, takie jak ruch elektronów w atomach lub molekułach, musimy zastosować impulsy światła tysiące razy szybsze (krótsze) niż impuls w lampie błyskowej. Anne L'Huiller, Ferenc Krausz i Pierre Agostini przeprowadzili w latach 80. i 90. ubiegłego wieku pionierskie eksperymenty i dali nam potrzebne do takich badań narzędzia. Anne była wtedy młodą doktorantką, która inicjowała wspomniane eksperymenty” – wyjaśnia prof. Fiedorowicz z Wojskowej Akademii Technicznej.
„Dzięki odkryciom noblistów możliwe są badania dynamiki materii, czyli na przykład tlenków różnych metali, które są stosowane m.in. w detektorach i czujnikach. Rozwinęły się metody badawcze, jak absorpcyjna spektroskopia rentgenowska – obecnie jedna z podstawowych metod badania materii o nieuporządkowanej strukturze. Aby zbadać dynamikę elektronów w takiej materii, musimy ją najpierw podświetlać - właśnie bardzo krótkimi atosekundowymi impulsami” – wylicza.
BREAKING NEWS
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 4, 2023
The Royal Swedish Academy of Sciences has decided to award the 2023 #NobelPrize in Chemistry to Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus and Alexei I. Ekimov “for the discovery and synthesis of quantum dots.” pic.twitter.com/qJCXc72Dj8
Królewska Szwedzka Akademia Nauk podjęła decyzję o przyznaniu Nagrody Nobla 2023 w dziedzinie chemii Moungiemu G. Bawendiemu, Louisowi E. Brusowi i Alexeiowi I. Ekimovowi „za odkrycie i syntezę kropek kwantowych”.
Nagroda Nobla w dziedzinie chemii 2023

Nobel w dziedzinie chemii dla trójki naukowców
Alexei I. Ekimov urodził się w 1945 r. w Związku Radzieckim. Jest uważany za odkrywcę kropek kwantowych, które wówczas określano jako kryształy półprzewodnikowe. Udało mu się to pod koniec lat 70. XX wieku dzięki badaniom z wykorzystaniem kolorowego szkła. Jest emerytowanym badaczem Nanocrystals Technology Inc. w Nowym Jorku.
Louis E. Brus (ur. w 1943 r. w Cleveland, stan Ohio USA) nie tylko badał właściwości kropek kwantowych, ale zastosował metodę ich syntezy, która pozwoliła uzyskiwać kropki kwantowe wysokiej jakości. Jest profesorem na Columbia University w Nowym Jorku.
Najmłodszy z trójki noblistów Moungi G. Bawendi (ur. w 1961 r. w Paryżu), pracując po zrobieniu doktoratu w laboratorium Brusa, zrewolucjonizował metodę syntezy kropek kwantowych. Jest profesorem w Massachusetts Institute of Technologi (MIT) w Cambridge (USA).
BREAKING NEWS
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 5, 2023
The 2023 #NobelPrize in Literature is awarded to the Norwegian author Jon Fosse “for his innovative plays and prose which give voice to the unsayable.” pic.twitter.com/dhJgGUawMl
To szczególne wyróżnienie otrzymał za „jego innowacyjne sztuki i prozę, które dają głos temu, co niewypowiedziane”.