FLESZ - Maseczki w miejscu pracy? To pracodawca decyduje
Najtragiczniejszy miesiąc w historii – tak listopad 2020 r. oceniają przedsiębiorcy z branży gastronomicznej, hotelarskiej, turystycznej. Branża organizacji imprez i targowa mówią wręcz o najczarniejszym roku w swoich dziejach – nawet w czasach okupacji wiele firm i instytucji miało lepsze warunki działania niż dziś.
Zapowiadane przez rządy masowe szczepienia dają nadzieję na unormowanie sytuacji, ale dopiero wiosną przyszłego roku. Co do tego czasu mają robić ludzie zatrudnieni w najbardziej sponiewieranych przez koronawirusa branżach? Okazuje się, że mogą przebierać w ofertach pracy niemal tak samo, jak przed rokiem. Ale są to – z oczywistych względów - oferty z całkiem innej bajki.
Z danych Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie (udostępnianych nam regularnie dzięki uprzejmości dyrektora Marka Cebulaka) wynika, że druga fala pandemii nie spowodowała tak wielkich perturbacji na rynku pracy, jak ta pierwsza, wiosenna. Wówczas do GUP wpływało o ponad połowę mniej ofert niż w takim samym okresie roku 2019. Najgorszy pod względem ogólnej liczby ofert okazał się sierpień 2020. A przypomnijmy, że zachorowań i zgonów było wówczas znacznie mniej niż w rekordowym dotąd listopadzie 2020 (gdy w Krakowie zmarło 1510 osób, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej). Nie było też lockdownu w żadnej branży, a zakazy i ograniczenia były zdecydowanie mniej uciążliwe niż w minionych tygodniach.
Oferty pracy w Krakowie: powakacyjne odbicie
Trzeba pamiętać, że lato jest w Krakowie tradycyjnie (w tzw. normalnych czasach) okresem wytężonej – tymczasowej - pracy studentów. Sezonowe oferty pracy dla nich napływają głównie z branży turystycznej i eventowej, hoteli i gastronomii oraz sklepów i punktów usługowych w galeriach handlowych. W tym roku, przez Covid, takich ofert prawie nie było – stąd sierpniowa zapaść w ofertach. Szczęśliwie w kolejnych tygodniach nastąpiła wyraźna poprawa. Liczba zgłoszonych lub pozyskanych miejsc pracy sięgnęła we wrześniu 2028 - to wprawdzie o 30 procent mniej niż we wrześniu 2019, ale za to zdecydowanie więcej niż w sierpniu 2020, gdy do rejestrów GUP trafiły zaledwie 902 nowe oferty (wobec 2025 w sierpniu 2019). W październiku ofert było jeszcze więcej – bo 2614. Był to zdecydowanie najlepszy wynik od początku pandemii, choć znacznie gorszy niż w październiku 2019, gdy ofert było aż 3906.
Ofert pracy w Krakowie jest prawie tyle samo co przed rokiem
W listopadzie 2020 r. w rejestrach GUP pojawiło się 2005 nowych ofert. To mniej niż w październiku, ale za to różnica w porównaniu z listopadem 2019 r. (gdy było ich 2240) nie jest tak porażająca, jak wiosną czy latem. Można wręcz zaryzykować tezę, że poszukujący pracy mogą przebierać w ofertach niemal tak samo, jak przed rokiem. Trzeba przy tym zaznaczyć, że mimo rozwijającej się pandemii i bezterminowego lockdownu w bardzo ważnych dla Krakowa branżach, większość dotkniętych ograniczeniami firm utrzymuje zatrudnienie.
A które cały czas szukają nowych pracowników? I jakich? Oto najświeższy ranking najbardziej pożądanych profesji w Krakowie. Jeśli chcesz się z nim zapoznać, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Tropiki zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa! [ZDJĘCIA]
- Organizator orgii w Brukseli poszukiwany przez policję z Wadowic?
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
