https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najbardziej poszukiwani pracownicy w Krakowie GRUDZIEŃ 2020. Jakie oferty pracy składają krakowscy pracodawcy w szczycie pandemii? 14.12.

Zbigniew Bartuś
Oto najświeższy ranking najbardziej pożądanych profesji w Krakowie. Jeśli chcesz się z nim zapoznać, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Oto najświeższy ranking najbardziej pożądanych profesji w Krakowie. Jeśli chcesz się z nim zapoznać, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Źródło danych: Grodzki Urząd Pracy w Krakowie
Niektórych może szokować, że ofert pracy w Krakowie jest w szczycie pandemii niemal tyle samo, co w tym samym – wolnym od zarazy – okresie zeszłego roku. Są to jednak oferty inne – z kilkoma zasadniczymi wyjątkami, i to na samym czele listy najbardziej poszukiwanych profesji. Koronakryzys uziemił 40 procent krakowskich przedsiębiorców, ale innych 40 procent nie dotknął niemal wcale. Ba, niektórzy notują najlepsze wyniki w historii – i gorączkowo szukają pracowników. Przedświąteczna gorączka zakupów wyraźnie wzmacnia ów trend, przez co zapotrzebowanie na niektóre profesje jest w stolicy Małopolski kilka razy większe niż przed rokiem o tej samej porze. Oto najświeższy ranking najbardziej pożądanych profesji w Krakowie. Jeśli chcesz się z nim zapoznać, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Maseczki w miejscu pracy? To pracodawca decyduje

Najtragiczniejszy miesiąc w historii – tak listopad 2020 r. oceniają przedsiębiorcy z branży gastronomicznej, hotelarskiej, turystycznej. Branża organizacji imprez i targowa mówią wręcz o najczarniejszym roku w swoich dziejach – nawet w czasach okupacji wiele firm i instytucji miało lepsze warunki działania niż dziś.

Zapowiadane przez rządy masowe szczepienia dają nadzieję na unormowanie sytuacji, ale dopiero wiosną przyszłego roku. Co do tego czasu mają robić ludzie zatrudnieni w najbardziej sponiewieranych przez koronawirusa branżach? Okazuje się, że mogą przebierać w ofertach pracy niemal tak samo, jak przed rokiem. Ale są to – z oczywistych względów - oferty z całkiem innej bajki.

Z danych Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie (udostępnianych nam regularnie dzięki uprzejmości dyrektora Marka Cebulaka) wynika, że druga fala pandemii nie spowodowała tak wielkich perturbacji na rynku pracy, jak ta pierwsza, wiosenna. Wówczas do GUP wpływało o ponad połowę mniej ofert niż w takim samym okresie roku 2019. Najgorszy pod względem ogólnej liczby ofert okazał się sierpień 2020. A przypomnijmy, że zachorowań i zgonów było wówczas znacznie mniej niż w rekordowym dotąd listopadzie 2020 (gdy w Krakowie zmarło 1510 osób, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej). Nie było też lockdownu w żadnej branży, a zakazy i ograniczenia były zdecydowanie mniej uciążliwe niż w minionych tygodniach.

Oferty pracy w Krakowie: powakacyjne odbicie

Trzeba pamiętać, że lato jest w Krakowie tradycyjnie (w tzw. normalnych czasach) okresem wytężonej – tymczasowej - pracy studentów. Sezonowe oferty pracy dla nich napływają głównie z branży turystycznej i eventowej, hoteli i gastronomii oraz sklepów i punktów usługowych w galeriach handlowych. W tym roku, przez Covid, takich ofert prawie nie było – stąd sierpniowa zapaść w ofertach. Szczęśliwie w kolejnych tygodniach nastąpiła wyraźna poprawa. Liczba zgłoszonych lub pozyskanych miejsc pracy sięgnęła we wrześniu 2028 - to wprawdzie o 30 procent mniej niż we wrześniu 2019, ale za to zdecydowanie więcej niż w sierpniu 2020, gdy do rejestrów GUP trafiły zaledwie 902 nowe oferty (wobec 2025 w sierpniu 2019). W październiku ofert było jeszcze więcej – bo 2614. Był to zdecydowanie najlepszy wynik od początku pandemii, choć znacznie gorszy niż w październiku 2019, gdy ofert było aż 3906.

Ofert pracy w Krakowie jest prawie tyle samo co przed rokiem

W listopadzie 2020 r. w rejestrach GUP pojawiło się 2005 nowych ofert. To mniej niż w październiku, ale za to różnica w porównaniu z listopadem 2019 r. (gdy było ich 2240) nie jest tak porażająca, jak wiosną czy latem. Można wręcz zaryzykować tezę, że poszukujący pracy mogą przebierać w ofertach niemal tak samo, jak przed rokiem. Trzeba przy tym zaznaczyć, że mimo rozwijającej się pandemii i bezterminowego lockdownu w bardzo ważnych dla Krakowa branżach, większość dotkniętych ograniczeniami firm utrzymuje zatrudnienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Praca

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

A które cały czas szukają nowych pracowników? I jakich? Oto najświeższy ranking najbardziej pożądanych profesji w Krakowie. Jeśli chcesz się z nim zapoznać, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek

A filolog-bułgarysta (pracownik naukowy lub nauczyciel języka bułgarskiego)? Może od 18 lat być na bezrobociu i nigdy nie znajdzie pracy zgodnej z kwalifikacjami (ludzie nie chcą się uczyć języka bułgarskiego, więc bułgarysta nie ma pracy).

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska