
Klasztor Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Nowym Sączu
Założyła go Matka Marcelina Darowska (1827 - 1911) - współzałożycielka tego żeńskiego zakonu, którego celem jest wychowanie dzieci i młodzieży. Usytuowany jest na skarpie, wzniesiony według projektu krakowskiego architekta Karola Knausa (znanego z prowadzenia budowy sądeckiego ratusza). Ukończony, konsekrowany został 8 września 1897 r. Jego sylwetka wkomponowana jest w otaczający go park - założony równocześnie z klasztorem.

Ołtarz Papieski w Starym Sączu
Został wzniesiony jako budowla tymczasowa, w celu odprawienia przez papieża Jana Pawła II 16 czerwca 1999 mszy świętej związanej z kanonizacją świętej Kingi. Po zakończeniu uroczystości podjęto decyzję o pozostawieniu go na stałe. Ołtarz został wykonany według projektu architekta Zenona Andrzeja Remi z Zakopanego. W latach 1999-2003 obiekt został poddany przeróbkom konstrukcyjnym, które nie zmieniły jednak jego wyglądu.

Klasztor klarysek w Starym Sączu
Znajduje się na liście pomników historii w ramach akcji "100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości". Obiekt ufundowała w 1280 św. Kinga, księżna krakowsko-sandomierska, wdowa po Bolesławie V Wstydliwym oraz właścicielka ziemi sądeckiej. Do klasztoru przylega czternastowieczna kaplica nosząca imię świętej Kingi.

Kościół Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Muszynie
Sięga korzeniami XVII wieku. Budowa obecnej świątyni rozpoczęła się w 1676 roku od poświęcenia kamienia węgielnego przez biskupa Trzebickiego. Prace budowlane trwały długo a świątynia została konsekrowana dopiero w 1749 roku przez biskupa krakowskiego Andrzeja Stanisława Załuskiego. Świątynia była wielokrotnie odnawiana, m.in. w 1803 roku kiedy to została nadbudowana zakrystia południowa oraz w 1950 roku kiedy to została dobudowana zakrystia północna.