
Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba prezentuje historię i koncepcję pierwszego polskiego stylu narodowego, opartego na budownictwie i zdobnictwie górali podhalańskich. Szeroko ukazana jest i postać jego twórcy – Stanisława Witkiewicza. Uwagę zwraca nie tylko piękna architektura Koliby, pierwszego domu w stylu zakopiańskim wybudowanym według projektu Witkiewicza, ale i bogate wyposażenie willi (unikalne meble, pamiątki, dzieła sztuki) oraz znakomita kolekcja etnograficzna Zygmunta Gnatowskiego w tzw. izbie góralskiej.

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza. Willa Oksza jest trzecim dziełem Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego. W jej urokliwych, odrestaurowanych wnętrzach Muzeum Tatrzańskie urządziło Galerię Sztuki, na której prezentowane są wystawy czasowe oraz wyjątkowa wystawa stała „Artyści i sztuka w Zakopanem”. Zapoznać się tutaj można z pracami najwybitniejszych twórców zauroczonych Tatrami i Podhalem: Rafałem Malczewskim, Leonem Wyczółkowskim, Zofią Stryjeńską i wieloma innymi.

Zagroda Sołtysów w Jurgowie. Jurgów jest najbardziej wysuniętą na południowy zachód wsią polskiego Spisza. W gęstej zabudowie wsi znaleźć można nieliczne drewniane zabytki budownictwa spiskiego oraz murowane domy z charakterystycznymi dla tego regionu ozdobnymi fasadami. W przeciwieństwie do zasobnej zagrody Korkoszów w Czarnej Górze dom i zabudowania gospodarcze Sołtysów są przykładem ubogiego gospodarstwa spiskiego z przełomu XIX i XX wieku. Oprócz architektury i wyposażenia zabudowań mieszkalnych i gospodarczych na wystawie prezentowany jest też ciekawy, dziś już unikalny strój jurgowski z końca XIX i początku XX wieku.

Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze. Drewniana zagroda należąca niegdyś do tutejszej zamożnej rodziny Korkoszów. Układ zabudowań jest przykładem rozwoju spiskiej zagrody: od prostej, składającej się z dwóch zabudowań (chałupa i stajnia) w końcu XIX wieku, do złożonej z wielu budynków w latach trzydziestych XX wieku. Po przeprowadzeniu remontu konserwatorskiego Muzeum Tatrzańskie zorganizowało we wnętrzach ekspozycję etnograficzną, obrazującą bogate gospodarstwo spiskie z okresu międzywojennego. W ciągle zmieniającej się wsi drewniana zagroda Korkoszów jest miejscem, gdzie jeszcze żyje odchodzący już w przeszłość świat chłopskiej kultury.