Najwięcej kosztuje nas utrzymanie emerytów i rencistów

Edyta Hanszke
Aleksander Łaszek, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Aleksander Łaszek, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. archiwum prywatne
Instytucje publiczne wydały w ub.r. prawie 700 mld zł. Jak wyliczyło Forum Obywatelskiego Rozwoju, utrzymanie państwa każdego z nas kosztowało 17 857 zł!

Rozmowa z Aleksandrem Łaszkiem, ekonomistą Forum Obywatelskiego Rozwoju na temat "Rachunku dla państwa"

Skąd pomysł na wystawienie "Rachunku dla państwa", w którym wypisaliście wszytskie pozycje jak na paragonie sklepowym?

- 700 mld zł to dla przeciętnego podatnika abstrakcyjna kwota, trudna do wyobrażenia. Dlatego zrobiliśmy zestawienie, żeby pokazać, ile przypada na każdego z nas.  Należy przy tym zaznaczyć, że pieniądze podatników wydaje nie tylko rząd - na niego przypada ok. 300 mld zł, ale także samorządy, NFZ, ZUS, KRUS...  

- Najwięcej pieniędzy, jak wynika z waszych wyliczeń,  pochłaniają emerytury, a nie administrowanie państwem,  jak powszechnie się sądzi...

- Rzeczywiście, w zeszłym roku emerytury kosztowały każdego z nas przeciętnie 3003 zł, w tym 2414 zł świadczenia z ZUS, 293 zł z KRUS i 296 zł emerytury sędziów, prokuratorów, policjantów, żołnierzy i innych służb mundurowych. Kolejne 1299 zł ZUS i KRUS wydały na renty, dodatki i różnego rodzaju zasiłki. Razem renty i emerytury stanowiły prawie jedną czwartą wydatków publicznych w ubiegłym roku. To są tzw. wydatki sztywne. Społeczeństwo się starzeje, a demografii nie zmienimy. Ale to także pokazuje, że decyzja rządu o podniesieniu wieku emerytalnego była konieczna. Alternatywą mogłoby być obniżanie świadczeń emerytalnych lub podniesienie podatków.

- Administracja kosztuje każdego z nas 967 zł, co stanowi ok. 5 proc. wydatków publicznych w Polsce. Skąd zatem powszechne przekonanie, że urzędników jest za dużo i za drogo nas kosztują?

- Na tle innych państw nie odstajemy w statystykach pod względem liczby pracowników administracji. Nawet  zakładając, że zwolnimy  połowę urzędników w Polsce, moglibyśmy sobie obniżyć podatki tylko o ok. 2,5 procent. Sądzę, że większy problem mamy z jakością ich pracy i wzorem w tym zakresie powinny być dla nas kraje skandynawskie.

- Bardzo droga jest też  służba zdrowia,  wyłożyliśmy na nią w 2011 roku po  1863 zł każdy. Tymczasem kolejki do lekarzy nie kurczą się...

- Poziom finansowania naszej służby zdrowia jest porównywalny z innymi krajami na podobnym poziomie rozwoju, natomiast przydałoby się bardziej efektywne wykorzystanie tych pieniędzy. Podobnie jest z zasiłkami socjalnymi, na które każdy z nas wydaje co roku 639 zł, czy z rolnictwem dotowanym przez Unię, które kosztuje nas 592 zł. Problem polega na kierowaniu tych pieniędzy do właściwych odbiorców. W polskim rolnictwie pracuje za dużo ludzi, pomiędzy 10 a 15 proc. w zależności od definicji rolnika. Natomiast ten sektor wytwarza zaledwie 3 proc.  PKB. Należy odchodzić od dopłat dla każdego i niskich składek na KRUS, bo to nie motywuje ich do zmiany zawodu. A część osób z rolnictwa powinna odejść do innych sektorów gospodarki. Tym, którzy pozostaną w rolnictwie, należy pomóc w powiększaniu skali działalności i dochodowości gospodarstw.

- Generalnie słony ten nasz  „rachunek dla państwa”.

- Wydatki państwa są finansowane z naszych podatków, dlatego każdy, kto postuluje, że państwo powinno wydawać więcej, np. na budowę autostrad czy służbę zdrowia, powinien się zastanowić, czy chce płacić wyższe podatki lub na co państwo powinno wydawać mniej.

Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju została założona w 2007 r. przez prof. Leszka Balcerowicza.

Polacy masowo ruszyli do lombardów

Wideo

Materiał oryginalny: Najwięcej kosztuje nas utrzymanie emerytów i rencistów - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rolnik

Z tymi rolnikami to nie przesadzajmy. Niska składka, ale za to emerytura jest niska. Pomijając tych różnych prawników, taksówkarzy i innych co mają po 1ha tylko po to żeby mieć ubezpieczenie to normalny rolnik ten co się zajmuje naprawdę uprawą ziemii płaci oprócz krusu płaci coś takiego jak podatek rolny od ha w gminie to jest u nas 170zł oraz podatek vat od sprzedanych płodów rolnych, vat w opryskach, nawozach i paliwie.  Podatek rolny + vat + krus (które są też podatkiem tak jak zus, a nie żadnymi tam składkami)  to kosztuje mnie min. 25000tyś rocznie od małego 38ha gospodarstwa. W rolnictwie nie ma żadnych wczesniejszych emerytur. Jak skończyłeś te 18lat tak do 65 roku życia to się wszystko płaci.
Przeliczmy 40lat pracy x 25000tyś = 1 milion złotych. Pomimo, że prawo do emerytury jest po 30 latach pracy to składki i tak trzeba płacić do osiągnięcia wieku emerytalnego co wychodzi często znacznie dłużej.
Tylko w ciągu życia zawodowego rolnik przy moim areale oddaje państwu.
Emerytura w rolnictwie to trochę ponad 700zł. Średnia życia też nie jest najdłuższa dla pracujących w rolnictwie.
Dapłacając do krusu z budżetu tak naprawdę dopłacam do siebie z podatków rolnych i vat.
Od rolnictwa proszę się odfanzolić.
Nasze największe utrapienie to:
- mundurówka (nie cała) - te różne takie co się do pracy przebierają w mundury i robią pracę zwykłej biurwy w wku. 2 lata przed emeryturę awansuje się taki na generała lub inne wyższe stopnie tylko po to żeby emerytura była wyższa. Oczywiście takich się utrzymuje jako kacyków systemu jakby się tłum wzburzył to ktoś musi to rozpędzić, dlatego mają przywileje.
-4,5 raza więcej urzędników niż w PRL. Urzędnik miał kiedyś pod zarządem zakłady państwowe, 400tys wojska. Dzisiaj wojska praktycznie nie ma, zakładów państwowych już też mało co zostało. Liczba biurw zamiast spaść to wzrosła.
- utrzymanie kleru. Nawet Włosi nie płacą konkordatu, w biednie Polaki muszą.
- lewe renty
- odsetki od wirtualnego długu
To są główne problemy naszych długów.

ł
łekonomista

1. Koszt urzędasów to jedno. Nadmierne przywileje w kontroli małych i średnich przedsiębiorców to drugi. Najzwyczajnie w świecie mają za dużo uprawnień i jest ich za dużo.
Nie ma co się porównywać z innymi, tylko patrzeć na siebie.
5% wydatków na urzędzicę to za dużo. Powinno być poniżej 1%.
2. W rolnictwie jest ciągle więcej ludzi niż potrzeba bo nie ma pracy gdzie indziej.  Zresztą nie ma w tym nic złego jak ktoś się utrzyma z małego pola.
Jest kupę ludzi, którzy nie są rolnikami z 1ha tacy jak taksówkarze, prawnicy itd.
To obowiązek ubezpieczeń spowodował taki stan.
Należy w ogóle znieść przymus ubezpieczeń krus i zus i sprawa będzie załatwiona. Nie będzie nie potrzebnego kombinowania.
3. Najważniejszą rzecz jaką pan łekonomista pominął to są odsetki od wirtualnego długu.
 

P
Przemeho

Powiem ci kto przejadł:
-emerytura wójta u nas 8500zł tylko dlatego że dwie kadencje był wójtem. Emerytura naliczana od wysokości zarobków, które miał pow. 10tyś., chociaż składki takie same jak inni.
-emerytury górników po 45roku życia.
-emerytury pomostowe, wcześniejsze i takie inne wynalazki
-emerytury całej mundurówki - pierdzistołka pracującego jak zwykła biurwa w wku trudno nazwać żołnierzem
-emerytury kleru - składki opłacane z budżetu
-lewe pozałatwiane renty
Takie było przyzwolenie tego pokolenia na takie rzeczy.

M
MATEUSZ

emerytura z zus to piramida finansowa, z twoich składek opłacani sa obecni emeryci, a na toja emeryturę będą płacić twoje dzieci i wnuki,. jeżeli kiedyśbyło 6 osób pracujących na 1 emeryta a płacono składki w wysokości 20% i spora częśc osób nie dożywała wieku, to skąd mają się brac pieniądzę na obecnych emerytur jeżeli na jednego z cnih przypada 3 pracujacyhcch i o wiele więcej osób dożywa wieku emerytalnego.Dlatego też rząd zmuszony kjest dopłacać do ZUS  z wpływów z VAT i akcyzy. OBECNY KSZTAŁT ZUS TO PIRAMIDA FINANSOWA. JAK KTOŚ NAZYWA RZĄD ZŁODZIEJAMI TO NIECH TAK TEŻ NAZWIE SWOICH RODZICÓW I DZIADKÓW BO ONI Z TEGO SYSTEMU KORZYSTALI I KORZYSTAJĄ!!!

M
MATEUSZ

emerytura z zus to piramida finansowa, z twoich składek opłacani sa obecni emeryci, a na toja emeryturę będą płacić twoje dzieci i wnuki,. jeżeli kiedyśbyło 6 osób pracujących na 1 emeryta a płacono składki w wysokości 20% i spora częśc osób nie dożywała wieku, to skąd mają się brac pieniądzę na obecnych emerytur jeżeli na jednego z cnih przypada 3 pracujacyhcch i o wiele więcej osób dożywa wieku emerytalnego.Dlatego też rząd zmuszony kjest dopłacać do ZUS  z wpływów z VAT i akcyzy. OBECNY KSZTAŁT ZUS TO PIRAMIDA FINANSOWA. JAK KTOŚ NAZYWA RZĄD ZŁODZIEJAMI TO NIECH TAK TEŻ NAZWIE SWOICH RODZICÓW I DZIADKÓW BO ONI Z TEGO SYSTEMU KORZYSTALI I KORZYSTAJĄ!!!

r
rew

oni juz sie złozyli a że system jest taki że to przejadł a nie inwestował indywidualnie to co innego i nie upowaznia do stawiania zarzutów emerytom. won niedoidy bez pomysłu na państwo i szukające winnych

r
rew

oni juz sie złozyli a że system jest taki że to przejadł a nie inwestował indywidualnie to co innego i nie upowaznia do stawiania zarzutów emerytom. won niedoidy bez pomysłu na państwo i szukające winnych

d
drugieoko

Juz nic nie musze dodawac . Chcialem napisac to samo . Czyli , ze artykul jest nierzetelny . Nie ma juz dzisiaj dziennikarzy - zostalo nam " bydlo dziennikarskie " .

m
menio

42 lata składkowe czy to mało nie3ch oddadzą mi te pieniądze wtedy nie chcę ich emerytury...

l
lila

emeryci nie siedzieli tylko ciezko pracowali  i placili skladki podatki i wszystko co Polski RZAD zarzadzil i tu jest Pytanie  Gdzie sa te PIENIADZE

B
BIAŁY NIEWOLNIK

"W tym 2414 zł świadczenia z ZUS, 293 zł z KRUS i 296 zł emerytury sędziów, prokuratorów, policjantów, żołnierzy i innych służb mundurowych".-TO DLA TEGO MAMY PRACOWAC DO 67 ROKU ABY OPŁACAC "PIJAWKI" ŻERUJACE NA NASZYCH ZAROBKACH.DOBITO TARGU PAN PAWLAK ODPUŚCIŁ WOJSKO I I POLICJĘ , APAN TUSK KRUS - RESZTA DO ROBOTY.SZWINDEL JAKICH MAŁO.PRAWDA JEST TAKA - W POLSCE NIE PŁACIMY SKŁADEK EMERYTALNO-RENTOWYCH TYLKO UKRYTY POD TA NAZWA KOLEJNY PODATEK.

A
Alexia

A ile każdego z nas kosztowały prywatne loty POlityka zwanego Tusk? Czy pensja Rostkowskiego, który w cztery lata przy pensji 15 tys. ma 60 mln oszczewdności? Wg naszego rządu emerytów dobić, najlepiej jak w Katyniu, kulka w łeb, bo po co karmic pasożytów, niech wydłużą wiek mundurowym, zreszta sami wiedzą co należy zrobić, tylko w ich przypadku konczy się na pustych obietnicach......

s
sygit14

jak 20m lat temu Korwin-Mikke apelowal zeby 30 proc.prywatyzowanych firm,oddac zus-owi ,poniewaz zostaly wybudowane przez gierka z pieniedzy emerytow to ludzie rozumni,zydokomuna michnika no i katolewizna z zchn ustami niesiolowskiego-agenta i innych lewusow-agentow ryczacych ,ze kowin to oszolom,gdzie teraz gdy kiesa pusta[jak zwykle w pl ]ci wszyscy farbowani katolicy i demokraci ze stalinowskiego chowu???gdzie wsadzili swoje d...ska i swoich krewnych???przez solidurniow polska stala sie republika bananowa ubekow i wsi-okow

E
Edyta Hanszke

Najwięcej pieniędzy, jak wynika z waszych wyliczeń,  pochłaniają emerytury?
a co się stało z pieniędzmi wypracowanymi przez tamto pokolenie?
System ZUS działa tak, że tamto pokolenie pracowało na wcześniejsze pokolenie.

P
P.

Swiete slowa!!!!
A co z pieniedzmi wypracowanymi przez tychze emerytow???? Rzad przejadl czy ufo porwalo?
 
 

Dodaj ogłoszenie