https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Największy inwestor energetyczny szuka nowych jednorożców

Maciej Badowski
Mikołaj Budzanowski dołączał do EIT InnoEnergy jako członek zarządu i prezes na Europę Centralną
Mikołaj Budzanowski dołączał do EIT InnoEnergy jako członek zarządu i prezes na Europę Centralną EIT InnoEnergy/ mat. pras.
InnoEnergy, lider w inwestycjach na rzecz zrównoważonej energii, planuje intensyfikację działań w ramach transformacji energetycznej. Jak przekazano, spółka zamierza poszukiwać nowych projektów do programu Company Builders. Jednocześnie przedstawiciele spółki przyznają, że na dalszy rozwój portfela projektów potrzeba ponad 100 miliardów euro do 2030 roku.

Powołany przez Unię Europejską fundusz InnoEnergy powstał w 2010 roku i koncentruje się na wspieraniu transformacji energetycznej. InnoEnergy dostarcza technologie, innowacyjne modele biznesowe i kompetencje niezbędne do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu oraz europejskich celów w zakresie dekarbonizacji, reindustrializacji i bezpieczeństwa energetycznego. InnoEnergy skupia się na wspieraniu transformacji energetycznej poprzez inwestycje w niskoemisyjne technologie. Portfolio InnoEnergy obejmuje ponad 200 spółek, które do 2030 roku mają wygenerować 110 miliardów euro przychodów.

Spółka inwestuje w projekty na początkowym etapie rozwoju, obejmując pakiet mniejszościowy. Spółka może pochwalić się stworzeniem czterech unicornów, czyli spółek o wartości przekraczającej miliard euro. Zgodnie z planem, do 2030 roku powstać ma kolejnych sześć.

Jak tłumaczy nam Mikołaj Budzanowski, członek zarządu EIT InnoEnergy, firma chce się skupić na dobieraniu odpowiednich technologii, które będą rozwiązywać podstawowe problemy związane z transformacją energetyczną. Jak taniej produkować, jak wytwarzać zielone produkty, które będą produkowane tylko i wyłącznie w oparciu o energię z OZE i które następnie będą trafiały do magazynów energii – wymienia.

– Szukamy technologii do magazynów energii. Szukamy również technologii do zarządzania magazynami energii, a także technologii, w wyniku których będziemy produkować na przykład zielone nawozy w przyszłości, a nie te nawozy, które oparte są o źródło gazu wydobywanego z ziemi – doprecyzowuje.

– Musimy pokazać, że jesteśmy zdolni do budowy i rozwijania swoich własnych technologii i produkowanie swojej własnej energii, a nie być ciągle uzależnionym od zewnętrznych dostawców i różnych sytuacji geopolitycznych, które mają miejsce praktycznie każdego tygodnia – podkreśla.

Zdaniem Budzanowskiego, spowoduje to pewien rodzaj przebudzenia, że „musimy postawić na siebie, nie liczyć ciągle na to, że ktoś nas w jakimś momencie uratuje”. – Dzisiaj musimy postawić na swój własny produkt, produkt, który jest „made in Europe”, a w dzisiejszej sytuacji najlepiej aby były to technologie pochodzące z Polski – podkreśla.

Ecoista to strona, na której prowadzimy rzeczową i inspirującą debatę na temat środowiska. Oddajemy głos ludziom, którzy na różne sposoby angażują się w ekologiczną transformację. Są wśród nich naukowcy, przedsiębiorcy, aktywiści, rolnicy, ekonomiści, intelektualiści oraz przedstawiciele instytucji państwowych – każdy może podzielić się swoim spojrzeniem na sprawy, które mają znaczenie dla przyszłości naszej planety. Wierzymy, że wartościowa i angażująca dyskusja to pierwszy krok ku zmianie. Naszym celem jest wspólna praca na rzecz harmonii między człowiekiem a Ziemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska