Święto Niepodległości i Marsz Niepodległości 2024
Dziękujemy za uwagę. Zespół portalu i.pl
Zakończyliśmy relację live z obchodów 11 listopada. Dziękujemy i zapraszamy do codziennej lektury naszego serwisu.
Koniec Marszu Niepodległości. Trwa koncert
Na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie, po godz. 17, zakończył się Marsz Niepodległości. Według szacunków stołecznego ratusza brało w nim udział ok. 90 tys. osób. Organizatorzy szacowali, że w marszu pójdzie ok. 100 tys. osób. Po oficjalnym zakończeniu marszu, na ustawionej na błoniach Stadionu Narodowego scenie odbywa się koncert pieśni i piosenek patriotycznych. Część uczestników marszu wraca do centrum miasta przez most Poniatowskiego. Marsz Niepodległości organizowany jest od 2011 roku przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.
TV Republika: W marszu idzie ok. 350 tys. osób
Stołeczny ratusz: szacujemy, że w Marszu Niepodległości bierze udział ok. 90 tys. osób
Według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa w tegorocznym Marszu Niepodległości bierze udział ok. 90 tys. osób - przekazała PAP zastępca rzecznika stołecznego ratusza Marzena Gawkowska. Zaznaczyła, że przemarsz odbywa się spokojnie, nie zanotowano żadnych poważnych zdarzeń, choć używane są środki pirotechniczne. Sami organizatorzy, jeszcze przed rozpoczęciem marszu szacowali, że pójdzie w nim ok. 100 tys. osób.
Ratusz: Na razie marsz przebiega bez większych incydentów
Sytuacja na ulicach Warszawy wygląda bardzo spokojnie. Marsz przebiega, póki co, bez większych incydentów - powiedział w poniedziałek po godzinie 15 dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa Jarosław Misztal. Zaznaczył, że sporadycznie odpalana jest pirotechnika, choć jest jej mniej niż w latach ubiegłych.
Marsz przechodzi przez most Poniatowskiego
Marsz Niepodległości, który przed godz. 15 w poniedziałek wyruszył z ronda Dmowskiego w Warszawie, przechodzi przez most Poniatowskiego. Dalej manifestacja zejdzie łącznikiem na Wał Miedzeszyński, skąd po kilkuset metrach skręci na błonia Stadionu Narodowego. Rondo Dmowskiego, skąd marsz wyruszył, wciąż pełne jest manifestantów. Na trasie przemarszu rozstawione zostały metalowe barierki, widać znaczne siły policji, a także Straży Marszu Niepodległości, która idzie na czele manifestacji.
Utrudnienia w centrum, ulice wyłączone z ruchu, komunikacja na objazdach
W związku z obchodami Święta Niepodległości zamknięte dla ruchu jest centrum miasta. Nie jeżdżą niektóre autobusy i tramwaje. Wyłączone z ruchu są m.in Aleje Jerozolimskie, most Poniatowskiego i al. Poniatowskiego na odcinku E. Plater – Saska wraz z ciągami poprzecznymi oraz al. Jana Pawła II, Chałubińskiego i al. Niepodległości na odcinku rondo Zgrupowania AK Radosław – Rakowiecka, dodatkowo zamknięte zostają pl. Unii Lubelskiej, ul. Marszałkowska, pl. Konstytucji, ul. Piękna na odcinku pl. Konstytucji – Al. Ujazdowskie, Al. Ujazdowskie do pl. Trzech Krzyży i ul. Krakowskie Przedmieście. Autobusy zostały skierowane na objazdy, nie kursują tramwaje.
Trzaskowski: jeżeli w czasie Marszu Niepodległości pojawiają się zakazane symbole, będzie reakcja
Prezydent Warszawy oświadczył, że służby monitorują sytuację w czasie Marsz Niepodległości. Zapowiedział, że jeżeli pojawiają się symbole zakazane przez polskie prawo; nawoływanie do nienawiści, to będzie natychmiast reakcja; będziemy wnioskować o rozwiązanie marszu.
Kaczyński: idziemy w Marszu Niepodległości, bo chcemy, by obóz patriotyczny był zjednoczony
"Przede wszystkim po to, by Polska trwała, by państwo polskie trwało, by naród polski trwał, by Polska była krajem suwerennym, a naród był grupą, która nie jest poddawana wszelkiego rodzaju lewackim eksperymentom, które niszczą podstawowe struktury społeczne, tożsamość narodową, ale też w wymiarze indywidualnym" - mówił prezes PiS.
"Nadchodzi, nadchodzi, Marsz Niepodległości"
Po odśpiewaniu hymnu państwowego uczestnicy Marszu Niepodległości wyruszyli przed godz. 15 z ronda Dmowskiego. Uczestnicy pochodu niosą biało-czerwone flagi. Marsz rozpoczął się o godz. 14 na rondzie Dmowskiego. Zgromadzeni tam uczestnicy odpalili race i odśpiewali hymn Polski. Uczestnicy marszu mają ze sobą biało-czerwone flagi, ale także czapki, szaliki i wianki w barwach narodowych. Wiele osób ma przypięte do kurtek kotyliony, znaczki pamiątkowe oraz biało-czerwone opaski na rękach. Na przedzie marszu jest wielki baner z hasłem tegorocznej edycji: "Wielkiej Polski moc to my". Manifestujący wznoszą okrzyki: "Cześć i chwała bohaterom", "Nadchodzi, nadchodzi, Marsz Niepodległości", "Bóg, honor i ojczyzna", "Kto nie skacze, ten za Tuskiem".
Szacunki organizatorów: W marszu weźmie udział ponad 100 tys. osób
Szacujemy, że w Marszu Niepodległości weźmie udział ponad 100 tys. osób; na pewno zainteresowanie jest większe niż w latach ubiegłych - powiedzieli PAP w poniedziałek organizatorzy Marszu Niepodległości. Szef Sztabu Organizacyjnego Marszu Niepodległości Marcin Kowalski poinformował, że w organizacji Marszu jest zaangażowanych około 1 tys. wolontariuszy, ponad 15 załóg pogotowia i ratownictwa medycznego w karetkach, 2 wozy sztabowe i ponad 200 ratowników medycznych w pieszych patrolach. Jak podkreślił, w Marszu "idą ludzie, którzy popierają naprawdę różne siły, różne opcje i różne grupy i bardzo łatwo dać się zepchnąć w jeden kąt". Apelował, by nie ulegać prowokacjom, być powściągliwym, ostrożnym, dokumentować wszelkiego rodzaju przejawy prowokacji ze strony różnych grup. Dodał, że ze wszystkimi nieprawidłowościami należy zgłaszać się do straży Marszu Niepodległości, której członkowie są oznaczeni odblaskowymi, pomarańczowymi kamizelkami z logiem straży.
Ruszył Marsz Niepodległości
Na rondzie Dmowskiego w Warszawie w poniedziałek o godz. 14. rozpoczął się Marsz Niepodległości. Manifestacja, która w tym roku przejdzie przez stolicę pod hasłem "Wielkiej Polski, moc to my", ma wyruszyć z ronda o godz. 14.30. Uczestnicy Marszu o godz. 14 odpali race, a wcześniej odmówili różaniec. Uczestnicy marszu mają ze sobą biało-czerwone flagi, ale także czapki, szaliki i wianki w barwach narodowych. Wiele osób ma przypięte do kurtek kotyliony, znaczki pamiątkowe oraz biało- czerwone opaski na rękach. Pochód, jak co roku, Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego ma dotrzeć po około dwóch godzinach na błonia Stadionu Narodowego. Na trasie przemarszu rozstawione zostały metalowe barierki, widać znaczne siły policji, a także Straży Marszu Niepodległości.
Prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu złożyli wieniec od narodu przed Grobem Nieznanego Żołnierza
Prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w dniu Narodowego Święta Niepodległości złożyli wieniec od narodu na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.