
Rozpoczęty nabór na rachmistrzów w Narodowym Spisie Powszechnych 2021 r. potrwa do 9 lutego. Ile można zarobić, jakie są wymagania?

Kogo i co obejmuje Narodowy Spis Powszechny?
Narodowy Spis Powszechny i Mieszkań 2021 rozpocznie się 1 kwietnia 2021 roku, według stanu na 31 marca na godz. 24. Rachmistrze będą pytać o podstawowe dane, takie jak: dane, wiek, adres zamieszkania, stan cywilny, obywatelstwo, poziom wykształcenia. Nie zabraknie również danych związanych z pracą zawodową oraz stopniem niepełnosprawności. Ważne dla rachmistrza będzie też miejsce zamieszkania czy przebywania za granicą oraz informacje związane z gospodarstwem domowym, rodziną, domem.

Do głównych zadań rachmistrza spisowego należeć będzie:
-przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19 z wykorzystaniem urządzenia mobilnego wyposażonego z zainstalowaną aplikację formularzową,
- zebranie danych według ustalonej metodologii i zgodnie z kluczem pytań w aplikacji formularzowej,
- przejęcie części zadań innych rachmistrzów spisowych w sytuacji awaryjnej, np. gdy zmniejszy się liczba rachmistrzów w gminie (np. w przypadku rezygnacji) lub dotrzymanie terminu realizacji spisu będzie zagrożone.

Kto może zostać rachmistrzem spisowym?
Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać takie warunki:
- mieć ukończone 18 lat,
- cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
- posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
- posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,
- nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.