Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz prawnik radzi: Pracodawca musi zapłacić za godziny nadliczbowe!

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Na pytanie naszego Czytelnika: Czy wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych może być wypłacane w formie ryczałtu? odpowiada Tomasz Król, adwokat w Fundacji Instytut Państwa i Prawa, [email protected]

Pracownikowi wykonującemu pracę w godzinach nadliczbowych zawsze należy się odpowiednie wynagrodzenia wraz z dodatkiem, którego wysokość uzależniona jest od tego, w jakim dniu pracownik wykonywał pracę nadliczbową i w zależności od okoliczności może być równy 50 proc. lub 100 proc. wynagrodzenia.

Ilość przepracowanych godzin powinna wynikać z ewidencji czasu pracy, której prowadzenie jest obowiązkiem pracodawcy.

Nie zawsze jednak możliwe jest dokładne ewidencjonowanie czasu poświęconego na pracę. Dotyczy to przypadków wykonywania pracy stale poza zakładem pracy, np. kierowców, przedstawicieli handlowych, akwizytorów, agentów nieruchomości.

Wówczas wynagrodzenie za wykonaną w godzinach nadliczbowych pracę może być ustalane w formie ryczałtu. Wynagrodzenie ryczałtowe powinno zostać określone w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub w umowie o pracę.

O tym, czy wynagrodzenie za godziny nadliczbowe może być regulowane w formie ryczałtu, decydować zatem będzie przede wszystkim charakter wykonywanej pracy. Ryczałt nie będzie mógł być wprowadzony dla pracowników, wykonujących pracę w jednym miejscu np. biurze.

Zaznaczyć także należy, że wysokość ustalonego ryczałtu nie może być dowolna i zawsze powinna odpowiadać przewidywanej ilości przepracowanych godzin nadliczbowych. Mówiąc inaczej, wysokość ryczałtu nie może zostać ustalona z pokrzywdzeniem pracownika i zawsze powinna być zbliżona do wysokości wynagrodzenia, które otrzymałby pracownik na zasadach ogólnych, czyli tak, jak w stosunku do innych pracowników, których czas pracy jest ściśle ewidencjonowany.

Jeżeli liczba przepracowanych godzin nadliczbowych w sposób istotny przewyższa limit przewidziany w ryczałcie, pracownik może żądać dopłaty wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych nieobjętych ryczałtem.

Pracownik nie będzie jednak zobowiązany do zwrotu ryczałtu nawet wówczas, gdy liczba przepracowanych godzin będzie mniejsza niż liczba nadgodzin objęta ryczałtem. Niewykonanie założonej liczby nadgodzin nie uprawnia także do zaliczenia nadpłaconego ryczałtu na poczet przyszłych godzin nadliczbowych, w kolejnym okresie rozliczeniowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska