Nasze biegaczki narciarskie z Bartnego są najszybsze w Polsce

Marek Podraza
Siostry Irena i Daria Szkurat pokazały, że należą do ścisłej czołówki młodych biegaczek narciarskich w Polsce. Na trasach Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej odbyły się Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Gimnazjada w biegach narciarskich - Białka Tatrzańska Kotelnica 2015.

Wielki sukces odniosły w nich młode mieszkanki Bartnego Daria i Irena Szkurat, uczennice SP w Sękowej, które zdobyły pierwsze miejsca w Polsce. W pierwszym dniu igrzysk startowało ponad 300 najlepszych zawodniczek i zawodników z ponad 70 szkół z ośmiu województw. W stylu klasycznym wśród dziewcząt w kat. 2002 r. na dystansie 2 km trzecie miejsce zdobyła Irena Szkurat z SP Sękowa. Natomiast w kat. 2004 r. na dystansie 1 km. wśród dziewcząt triumfowała jej siostra Daria Szkurat.

W drugim dniu rywalizowano stylem dowolnym. Wśród dziewcząt z klas VI na dystansie 3 km wygrała Irena Szkurat. Najmłodsi, urodzeni w roku 2004 rywalizowali na dystansie 1 km. Wśród dziewcząt najlepsza była jej siostra Daria Szkurat. Obie dziewczynki trenują w WKS Zakopane i odnoszą znaczące sukcesy w narciarstwie biegowym. - Na nartach nauczyłyśmy się jeździć same. Po raz pierwszy startowałyśmy w zawodach w Banicy i je wygrałyśmy. Najczęściej biegamy wokół domu, śniegu tam nie brakuje. Właśnie kończymy ligę narciarską - mówią nam nasze mistrzynie.

Z sukcesu cieszy się nie tylko szkoła, ale i cała gmina. - Mamy wspaniałych narciarzy. Wiktor Apola jest w kadrze narodowej. W ubiegłym roku zdobył mistrzostwo Polski. Siostry Daria i Irena znakomicie rozsławiają nam Sękową. Pewno jeszcze nie raz o nich usłyszymy. Oczywiście, że docenimy ich za ten sukces. Cieszymy się też z tytułu Najlepszej Stacji Narciarskiej dla wyciągu Sękowa Ski. W tym roku miała drugie miejsce, ale rok temu była najlepsza - mówi zadowolona Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa. Obydwie zawodniczki prowadzą również w klasyfikacji generalnej Małopolskiej Szkolnej Ligi SZS w Biegach Narciarskich, która kończy się dzisiaj w ON Kotelnica Białczańska. Znakomicie spisali się też podczas tych zawodach reprezentanci UKS Hańczowa. 10-osobowa reprezentacja wyłowiona z eliminacji Ligi Małopolskiej, uzyskała bardzo dobre wyniki w swoich kategoriach wiekowych. W Ogólnopolskich Igrzyskach brali udział bowiem najlepsi zawodnicy z poszczególnych województw.

W punktacji szkół gimnazjalnych Uście Gorlickie zdobyło IX miejsce z 41 punktami, a w punktacji szkół podstawowych SP Sękowa zdobyła bardzo wysokie szóste miejsce w Polsce z 49 punktami oraz SP Wysowa 24. miejsce z 15 punktami. Na uwagę zasługuje fakt że siostry Daria i Irena Szkurat we dwie zdobyły aż 49 punktów. Województwo Małopolskie było najlepsze w Polsce w obu kategoriach.