
Kraków. Kamieniołom Liban
W latach 1942-44 w kamieniołomie zlokalizowano karny obóz pracy (Obóz Baudienstu – Służby Budowlanej) dla Polaków. Więziono w nim głównie osoby, które próbowały uciekać z Baudienstu lub z innych miejsc pracy przymusowej, a także te skazane za uchybienia i wykroczenia w pracy. Pracowali oni na terenie kamieniołomu od trzech do siedmiu miesięcy w bardzo ciężkich warunkach przeważnie.
Latem 1942 w obozie przebywało 800 osób. Od 1943 roku przeciętny stan obozu wynosił 100-180 osób. Ogólną liczbę więźniów, którzy przeszli przez obóz szacuje się na około 2 tysiące. W lipcu 1944 w wyniku zbliżającego się frontu Służba Budowlana praktycznie przestała istnieć, likwidacji uległ również obóz w Libanie.
Podczas likwidacji obozu z ogólnej liczby 170 więźniów, 146 zdołało uciec; pozostałych Niemcy rozstrzelali na miejscu. Pochowani zostali na miejscu egzekucji. W 1948 roku postawiono obok niewielki pomnik

Opuszczony dom na pograniczu Lubinki i Janowic w gminie Pleśna (powiat tarnowski)
Domownicy przed laty zmarli na skutek nieszczęśliwych wypadków. W okolicy krążą legendy, że dom jest nawiedzony i dzieją się tam niewyjaśnione rzeczy.

Nowy Sącz. Cmentarz żydowski
Duchy w Nowym Sączu były spotykane także na cmentarzu żydowskim przy ul. Rybackiej. Kilka lat temu miejsce to nocą odwiedzała wycieczka z Warszawy. Wtedy uniosła się mgła, która przesunęła się gwałtownie w ich stronę niczym zjawa.

Zamek w Dębnie (powiat brzeski)
Po północy widywana jest tam podobno Biała Dama. Jak mówią legendy, Tarłówna była piękną córką właścicieli zamku, która miała zostać żoną Spytka z Melsztyna. Jednak dziewczyna zakochała się w jednym ze służących, co nie spodobało się jej ojcu, który ją zamordował.