FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
W związku z epidemią koronawirusa w marcu i kwietniu planowe zabiegi w szpitalach, za które płaci NFZ, były wstrzymywane. Od połowy maja większość krakowskich szpitali zaczęła powoli wracać do planowego leczenia i przyjmowania pacjentów, ale wciąż są to mniejsze liczby – nawet o jedną trzecią – niż przed epidemią. Tak jest m.in. w szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie.
W dodatku coraz częściej do szpitali trafiają pacjenci, którzy przez ostatnie miesiące byli nieprawidłowo leczeni z powodu zamkniętych przychodni. W związku z tym ich leczenie kosztuje teraz więcej, a zabiegi których wymagają są często dużo poważniejsze.
Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia zdecydował o dodatkowej możliwości finansowania dla placówek medycznych, które ma zachęcić je do powrotu do normalnego trybu leczenia i przywracania pełnego dostępu do świadczeń, a pacjentów do korzystania z tych usług.
Na początku lipca Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał zarządzenie gwarantujące dodatkowe pieniądze dla szpitali oraz poradni specjalistycznych i lekarzy rodzinnych w całej Polsce. Zgodnie z dokumentem otrzymają one dodatkowo trzy procent wartości faktur, które rozliczają z Funduszem.
W skali całego kraju będzie to kwota 180 mln zł miesięcznie. Do małopolskich placówek trafi z tego 72,5 mln złotych. Lipcową wartość małopolski NFZ szacuje na około 16 mln zł.
- Placówki opieki zdrowotnej począwszy od lipca br. otrzymają dodatkowo 3 proc. od wartości faktur przekazywanych do Narodowego Funduszu Zdrowia za zrealizowane świadczenia opieki zdrowotnej – tłumaczy Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa małopolskiego oddziału NFZ.
Ze środków, jakie Fundusz przekaże placówkom, mogą one sfinansować np. zakup środków ochrony osobistej dla pacjentów, personelu medycznego czy też przygotować gabinety i pomieszczenia szpitalne do wizyt pacjentów w obowiązującym reżimie sanitarnym.
- Zależy nam, aby odmrażanie służby zdrowia było bezpieczne, zarówno dla pacjentów, jak i personelu. Ponadto, zgodnie z oczekiwaniami pacjentów, chcemy zapewnić im maksymalną dostępność do świadczeń medycznych - wyjaśnia Adam Niedzielski, prezes NFZ.
Nowe przepisy będą obowiązywały do czasu zniesienia obostrzeń wprowadzonych w związku ze stanem epidemii koronawirusa w Polsce.
- Atlas grzybów trujących i jadalnych. Kluczowe różnice na przykładowych zdjęciach
- Demoniczne nazwy wsi w Małopolsce i ich "boskie" przeciwieństwa
- Oni nie skończyli studiów, a mają miliony. Jak to możliwe?!
- Tak wygląda budowana zakopianka [NOWE ZDJĘCIA]
- Zmiany w sklepach. Nowy obowiązek przy sprzedaży mięsa
- Te dzikie zwierzęta żyją w Krakowie [ZDJĘCIA]
