MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma nudy w wakacje. Sprawdzamy propozycje kulturalne krakowskich instytucji na lato

Julia Kalęba
08.06.2019 krakow, wawel, zamek krolewski, przedstawienie - smok - teatr slowackiego, nz fot. andrzej banas / polska press
08.06.2019 krakow, wawel, zamek krolewski, przedstawienie - smok - teatr slowackiego, nz fot. andrzej banas / polska press Andrzej Banas / Polska Press
Kino, galeria, dom kultury albo teatr. Dla dorosłych uczestników kultury i młodszych poszukiwaczy wakacyjnych przygód. Sprawdziliśmy, jakie atrakcje w Krakowie można zaproponować dzieciom, a także z czego skorzystać w lipcowe wieczory i weekendy.

FLESZ - W jaki sposób wybierzemy prezydenta?

od 16 lat

Już wczoraj pierwsze wystawy dla publiczności w ramach Miesiąca Fotografii udostępniło kilka krakowskich galerii, w tym Muzeum Narodowe, Galeria Szara Kamienica, Galeria Nośna czy Galeria i (dawna siedziba legendarnej Spółdzielni Goldex Poldex).

Co roku ambicją organizatorów jest konstruowanie jak najbardziej aktualnej wypowiedzi na zjawiska współczesności i stworzenie przestrzeni do dialogu z publicznością. W tym roku autorzy pochylili się nad tematami kryzysu klimatycznego, alienacji, lęku o przyszłość, radykalizmu, rozwarstwienia ekonomicznego czy manipulacji za pomocą obrazów.

- Artyści od dawna alarmują nas o tym, że coś jest nie tak, że czas na zmianę. Każdy wstrząs jest impulsem do reorganizacji, regeneracji i napisania nowych scenariuszy działania - mówi Joanna Gorlach, dyrektorka festiwalu.

Ciekawe obrazy zobaczymy też na ekranie. Na wieczorne wakacyjne seanse filmowe ze sztuką w roli głównej zaprasza MOCAK. Pokazy będą się odbywać w piątki od 3 lipca do 28 sierpnia o godzinie 21 w podcieniach Muzeum, a jako pierwszy zostanie wyemitowany „Ból i blask” w reżyserii Pedro Almodóvara. Inne hiszpańskie produkcje możemy zobaczyć już teraz w Kinie Pod Baranami, gdzie do 2 lipca trwa 20. Tydzień Kina Hiszpańskiego.

W kinie przy Rynku Głównym oprócz produkcji zawartych w regularnym repertuarze zobaczymy również dwie ciekawe przedpremiery: w ramach pierwszej z nich, odbywającej się 30 czerwca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, zostanie zaprezentowany film "Zaginiona dziewczyna" w reżyserii nagrodzonego w Cannes Kōjiego Fukady. Drugą będzie dokumentalny film o księdzu Adamie Bonieckim – „xABo: Ksiądz Boniecki” w reż. Aleksandry Potoczek wyświetlony na ekranie 4 lipca.

Zwolennicy teatru jeszcze do końca lipca mogą zobaczyć spektakle przy placu Świętego Ducha. Na scenie Teatru Słowackiego znów pojawi się „Hamlet”, „Miłość”, „Bóg mordu”, „Smok”, „Imię róży”, „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, „Lalka” czy spektakl „O kotach”.

Wiele krakowskich instytucji kultury przygotowało specjalną, wakacyjną ofertę specjalnie dla dzieci. Lato z Centrum Kultury Podgórza dla dzieci w wieku szkolnym to między innymi warsztaty podróżnicze, robienia latawców i balonów latających, Dziecięca Olimpiada Sportowa, tematyczne spacery, spektakle teatralne. Centrum zapewnia, że ciekawe propozycje znajdą dla siebie również młodzież i dorośli. Natomiast „Lato z Witrażem 2020” to wakacyjna propozycja dla dzieci w wieku 4-15 lat od Pracowni i Muzeum Witrażu w Krakowie.

Najmłodsi znajdą dla siebie zajęcia również w Muzeum Narodowym w Krakowie, m.in. w ramach spotkań "Wakacje śmiechu warte" - czyli o tym, z czego żartował Jan Matejko i z czego się śmiali jego najbliżsi, czy też "W lustrze wody" poświęconym odbiciom i efektom wykorzystywanym przez artystów.

Na półkolonie artystyczne organizowane przez Fundację Sztukarnia zaprasza Krakowskie Forum Kultury, a Dworek Białoprądnicki będzie przyglądał się środowisku naturalnemu w ramach „Warsztatów Letnich” dla całych rodzin. Sposób na spędzenie wolnego czasu przygotowały także poszczególne filie Dworku. Klub Kultury „Przegorzały” zaprasza na wakacyjne zajęcia wokalne, językowe oraz plastyczne. Klub Kultury „Chełm” proponuje plener rysunkowo-malarski, warsztaty przyrodnicze i muzyczne.
Klub Kultury „Paleta” zaprasza na ul. Wrocławską na „Artystyczne Lato z Paletą”, a zainteresowani fotografią, nauką gry na gitarze czy tworzeniem mozaik powinni sprawdzić ofertę Klubu Kultury „Wena”. Z kolei w Klubie Kultury „Łokietek” odbędą się warsztaty edukacyjno-artystyczne, lekcje tańca jazzowego oraz kurs języka angielskiego.

Z kolei Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta przygotowuje półkolonie w wybranych klubach (Klub Zakole, Klub Dukat, Klub Jędruś) oraz pojedyncze warsztaty dla dzieci i młodzieży. W planach między innymi warsztaty plastyczne, rękodzieła, cyrkowe, żonglerskie, ruchowe, logorobotyka, warsztaty ekologiczne. Krakowianie nie tylko z Nowej Huty nie mogą także przegapić oferty Nowohuckiego Centrum Kultury działającego pod hasłem „Nie ma nudy w wakacje”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska