MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie masz, gdzie zrobić grilla? Za niewielkie pieniądze możesz mieć swój własny ogródek! ROD to niejedyna szansa na relaks w mieście

Anna Gandecka
Umowy na ogrody luźno leżące zawarta na czas nieokreślony lub określony. To zależy czy ogród dostanie się na drodze przetargowej czy bezprzetargowej.
Umowy na ogrody luźno leżące zawarta na czas nieokreślony lub określony. To zależy czy ogród dostanie się na drodze przetargowej czy bezprzetargowej.
Ogród luźno leżący, znane również jako ogród przydomowy czy miejski ogródek działkowy, można wydzierżawić od gminy na określony czas. Tego typu inicjatywy są dostępne w wielu polskich miastach, m.in. w Gdańsku i Wrocławiu. W ten oto prosty sposób możesz zyskać miejsce do uprawy roślin i rekreacji. Jak dostać taką działkę od gminy, ile to kosztuje i czym różnią się one od tradycyjnych ROD-ów? Sprawdź.

Spis treści

Jak dostać ogród luźno leżący?

Jeśli z jakiegoś powodu nie udało ci się dostać działki ROD, masz jeszcze szansę na własny kawałek zieleni w mieście. Wiele polskich miast daje taką możliwość swoim mieszkańcom, dzięki dzierżawie gruntów na cele rekreacyjne lub ogrodnicze. Dzięki temu możesz mieć miejsce do odpoczynku lub uprawy warzyw i owoców. Jak dostać ogród luźno leżący?

We Wrocławiu dzierżawą gruntów zajmuje się Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM). Proces dzierżawy może odbywać się w trybie przetargowym lub bezprzetargowym. Postępowania te są regularnie ogłaszane na stronie ZZM Wrocław. Aby wydzierżawić ogródek, należy:

  • sprawdzić ogłoszenie o przetargach lub złożyć wniosek o dzierżawę bezprzetargową w Zarządzie Zieleni Miejskiej. Formularze są dostępne na stronie internetowej ZZM,

  • wpłacić wadium – w przypadku przetargu, konieczne jest wpłacenie określonej kwoty, którą uczestnik przetargu musi wpłacić, aby móc wziąć udział w danej procedurze,

  • podpisać umowę – po wygraniu przetargu lub zaakceptowaniu wniosku, podpisuje się umowę dzierżawy. Można ją zawrzeć na okres do 3 lat, ale w niektórych przypadkach możliwe jest przedłużenie.

W Gdańsku proces dzierżawy terenów miejskich jest zarządzany przez Gdańskie Nieruchomości.

Proces biurokratyczny jest dość skomplikowany. Najpierw trzeba samodzielnie zmierzyć ogród, znaleźć go na planie geodezyjnym miasta, złożyć wniosek do urzędu, a następnie odbywa się przetarg publiczny, który może trwać nawet pół roku – mówi pani Karolina z Gdańska, której udało się wydzierżawić ogród od miasta.

Po wygraniu przetargu i spełnieniu wszystkich formalności, podpisywana jest umowa dzierżawy na czas nieokreślony. Każda ze stron może ją wypowiedzieć z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Warto też regularnie sprawdzać stronę Gdańskich Nieruchomości, czy przypadkiem nie ma ofert dzierżawy nieruchomości gruntowych będących własnością Gminy Miasta Gdańska z przeznaczeniem na ogrody przydomowe lub luźno leżące.

Do czego można wykorzystać ogrody luźno leżące?

Ogrody luźno leżące oferują szerokie możliwości użytkowe. Przede wszystkim możesz je wykorzystać do uprawy roślin – warzyw, owoców, ziół i kwiatów. Dodatkowo mogą służyć ci jako miejsca rekreacji i spotkań towarzyskich.

Trzeba jednak pamiętać, że tereny przeznaczone na ogrody mogą być mocno zarośnięte i zachwaszczone, a doprowadzenie działki do stanu używalności leży po stronie osoby dzierżawiącej ogród. Warto jednak podjąć się tego zadania, ponieważ wiele działek znajduje się na terenach, które przed wojną słynęły z przepięknych, zadbanych ogrodów. Do dziś można tam spotkać na przykład stuletnie bzy i bluszcze.

Jaka jest różnica między ogrodami luźno leżącymi a działkami ROD?

Ogrody luźno leżące różnią się od ROD-ów głównie pod względem zarządzania i dostępności. Działki ROD są zarządzane przez Polski Związek Działkowców lub inne stowarzyszenie ogrodowe i podlegają jego regulacjom, podczas gdy ogrody luźno leżące są dzierżawione bezpośrednio od gminy.

Umowy w ROD są często długoterminowe, natomiast dzierżawy ogrodów luźno leżących mogą być krótsze i zależą od decyzji gminy. W ROD obowiązują bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące sposobu użytkowania działek, podczas gdy ogrody luźno leżące mają bardziej elastyczne zasady, ustalane indywidualnie w umowie dzierżawy.

Jakie są koszty dzierżawy terenów zielonych od miasta?

Koszty dzierżawy gruntów zależą od lokalizacji oraz powierzchni działki. Na przykład w Gdańsku wynoszą one od 0,40 zł do 1,5 zł za m kw. rocznie, czyli od 200 do 1000 zł rocznie w zależności od wyniku aukcji.

Pamiętaj, że jako osoba dzierżawiąca ogród zobowiązany jesteś do przestrzegania regulaminu użytkowania, który określa m.in. zasady utrzymania porządku i zakaz wznoszenia stałych budowli, które mogą zostać uznane za samowolę budowlaną.

W Warszawie, Poznaniu i Krakowie oraz w wielu innych miastach podobne inicjatywy są prowadzone przez Zarządy Zieleni Miast. Szczegółowe informacje na temat dostępnych działek i warunków dzierżawy znajdziesz na stronach internetowych odpowiednich zarządów zieleni miejskiej.

Źródło: Gdańskie Nieruchomości, Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu Dzierżawy,

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska