Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie wszędzie w Małopolsce karetki pogotowia dyżurują całą dobę. Czy będą pieniądze na 24-godzinną obsadę?

Paweł Michalczyk, Paweł Chwał
Czy znajdą się fundusze na więcej obsad 24-godzinnych? Zdjęcie ilustracyjne.
Czy znajdą się fundusze na więcej obsad 24-godzinnych? Zdjęcie ilustracyjne. Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Zamiast karetki stacjonującej na miejscu do tragicznego wypadku w Czchowie, w którym zginęły dwie osoby, a kolejnych siedem zostało rannych, zadysponowano karetkę z oddalonego o 20 km Brzeska. Powód? Całodobowa karetka z Czchowa pojechała do interwencji w powiecie tarnowskim, bo podstacja w Zakliczynie działa tylko od 7 do 23. Czy znajdą się fundusze na więcej obsad 24-godzinnych?

Wypadek z 13 lutego w Czchowie koło Brzeska z udziałem dwóch busów obnażył poważny problem, z jakim boryka się służba zdrowia w Polsce. Nie wszystkie karetki pogotowia w regionie dyżurują całą dobę. Tylko część z nich gotowa jest do wyjazdu przez 24 godziny, inne przez 12-16 godzin.

Powiat tarnowski: cztery karetki bez dyżurów całodobowych

Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie dysponuje 13 karetkami. Sześć z nich stacjonuje w mieście – w trzech lokalizacjach (przy al. M. B. Fatimskiej, w Mościcach i przy ul. Błonie), a siedem w różnych miejscach w powiecie: w Wojniczu, Tuchowie, Żabnie, Gromniku, Szerzynach, Zakliczynie i Lisiej Górze.

Cztery karetki stacjonują tylko w ciągu dnia. Jedna przy ul. Fatimskiej w godz. 8-20, przy ul. Błonie – w godz. 7-23, w Zakliczynie również w godz. 7-23, a w Lisiej Górze od 7-19.

- Oczywiście chcielibyśmy mieć wszędzie obsadę 24-godzinną i wnioski w tej sprawie kierowane były wielokrotnie do wojewody, ale udało się jedynie zdobyć środki na wydłużenie o cztery godziny dyżurów w Błoniu i Zakliczynie - mówi Krzysztof Krzemień, rzecznik prasowy tarnowskiego pogotowia.

Jak dodaje – obecnie nie ma rejonizacji i do zdarzeń kierowane są karetki, które w danym momencie są wolne i mogą najszybciej dotrzeć na miejsce, z którego pochodzi wezwanie. Niejednokrotnie wysyłane są przez dyspozytorów również do innych powiatów.

Taka sytuacja miała miejsce 13 lutego 2023 w Czchowie, gdy trzeba było pojechać na pomoc choremu w rejonie Zakliczyna. Pech chciał, że po zadysponowaniu karetki, na drodze krajowej nr 75 w Czchowie doszło do wypadku z udziałem dwóch busów pasażerskich. Dwie osoby zginęły, a siedem zostało rannych. Jako pierwsza na miejsce dojechała karetka z oddalonego o 20 kilometrów Brzeska. W sumie na miejsce wypadku zadysponowano siedem karetek (17 osób).

- Równie dobrze, w tym samym czasie karetka z Czchowa mogła pojechać na pomoc choremu na „swoim” terenie. Wypadki to sytuacje losowe, nie sposób przewidzieć, kiedy i gdzie się wydarzą, a my wyjeżdżamy również do innych wezwań, aby ratować ludzkie życie – dodaje Krzysztof Krzemień.

Od roku w dziewięciu karetkach na terenie powiatu tarnowskiego ratownicy jeżdżą w składach dwuosobowych (dwóch ratowników, z czego jeden jest dodatkowo kierowcą), a w czterech w składach trzyosobowych (w trzech typu S dodatkowo jest lekarz, a w jednej typu P – dodatkowy kierowca niemedyczny).

Powiat brzeski i sądecki

Nieco inna sytuacja ma miejsce w powiecie brzeskim, gdzie karetki stacjonują całodobowo w czterech lokalizacjach: po jednej w Szczurowej i Czchowie oraz dwie przy szpitalu w Brzesku. W pierwszych dwóch przypadkach karetki są w dwuosobowe, w Brzesku jeden skład jest dwuosobowy, druga to karetka specjalistyczna w składzie trzyosobowym.

Sądeckie Pogotowie Ratunkowe ma trzy karetki całodobowe w Nowym Sączu, a do tego dziewięć podstacji pogotowia na terenie powiatu. W Krynicy-Zdroju są dwie karetki (jedna całodobowa, druga w godz. 7-23). W Starym Sączu także są dwie karetki (jedna całodobowa, druga od godz. 7 do 19). Całodobowo jeżdżą karetki w podstacjach w: Łącku, Łososinie Dolnej i Grybowie (po jednej karetce). W podstacjach w Rytrze oraz Korzennej karetki jeżdżą w godz. 7-23, a w podstacjach w Piwnicznej-Zdroju oraz Nawojowej w godz. 7-19 (po jednej karetce).

Ireneusz Szafraniec, prezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych, uważa, że wszystkie zespoły karetkowe powinny działać 24 godziny na dobę. - Od dawna zabiegamy, żeby w Polsce jeździły również bezpieczne zespoły w składzie trzyosobowym, natomiast nasze prośby odbiją się o drzwi ministerstwa zdrowia. Tłumaczy się to oszczędnościami.

Jego zdaniem błędne jest oszczędzanie na obsadzie w zespołach ratownictwa medycznego i redukowanie składów z trzech do dwóch osób, bo w razie wypadku, w którym doszło do urazu i krwotoków wewnętrznych, kluczowe znaczenie ma nie tyle każda minuta, co wręcz każda sekunda.

- W przypadku katastrof i zdarzeń masowych, pierwszy przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego organizuje triaż, informuje dyspozytora o potrzebnych dodatkowych środkach. Jeśli jest to zespół trzyosobowy, kierownik może poświecić się organizacji, a dwie pozostałe osoby organizują pomoc na miejscu zdarzenia. Jeśli to jest zespół dwuosobowy, druga osoba w pojedynkę nic nie zdziała - mówi Ireneusz Szafraniec.

Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do Wojewody Małopolskiego o szczegółowe wyjaśnienia w sprawie tragicznego wypadku w Czchowie. Po otrzymaniu odpowiedzi rzecznik zapowiada podjęcie decyzji o dalszych krokach w tej sprawie.

Rzeczniczka wojewody: Nie zwykliśmy oszczędzać na zdrowiu i bezpieczeństwie

Rzeczniczka wojewody małopolskiego wyjaśnia, że funkcjonowanie czasowych Zespołów Ratownictwa Medycznego jest standardowym elementem działania systemu państwowego ratownictwa medycznego w Polsce. - Opiera się on zarówno na ZRM-ach 24-godzinych, działających krócej niż 24 godziny na dobę. Są też ZRM-y, które działają np. przez określoną część roku - mówi Joanna Paździo.

W Małopolsce małopolskie działa obecnie 136 zespołów ratownictwa medycznego (21 karetek typu „S” i 115 typu „P”). Zdecydowana większość, bo 109, działa całodobowo. 19,85 proc., czyli 27 ZRM-ów funkcjonuje czasowo (jeden typu „S” i 26 typu „P”).

- Nie jest to kwesta oszczędności, tylko optymalnego wykorzystania możliwości systemu. Projekt planu jest przedstawiany przez każdego wojewodę Ministrowi Zdrowia, który zatwierdza jego finalny kształt. Każda jego zmiana wymaga akceptacji Ministra - dodaje rzeczniczka. Służby wojewody na bieżąco monitorują działanie systemu.

Analizy te oparte są na jednolitych kryteriach oceny dla całego województwa, również pod kątem tego, kiedy jest najwięcej zdarzeń wymagających interwencji. - I tu jeszcze raz podkreślamy: chodzi o maksymalnie efektywne wykorzystanie systemu – także w aspekcie dostosowania go do najbardziej obciążonego czasokresu w dobie.

Statystyka godzinowa odebranych przez dyspozytornię połączeń wskazuje, że między godziną 8 a 23 jest najwięcej zgłoszeń, zaś po 23 do 8 znacząco mniej (skala ogólnopolska).

16-godzinny ZRM „P” działający od godz. 7 do 23 stacjonujący w Zakliczynie (powiat tarnowski) funkcjonuje od 1 listopada 2014 r. - Do listopada 2014 r. ZRM „P” stacjonujący w miejscowości Zakliczyn działał 12 godzin na dobę (7.00 – 19.00). Wydłużenie czasu działania ZRM stacjonującego w miejscowości Zakliczyn było wynikiem analizy przeprowadzonej przez służby Wojewody Małopolskiego, której celem była poprawa czasów wyjazdów ZRM-ów na terenie powiatu tarnowskiego - dodaje Joanna Paździo.

Jak podaje rzeczniczka, w ostatni czasie wojewoda małopolski Łukasz Kmita wystąpił do Ministra Zdrowia o zakontraktowanie dodatkowych 10 ZRM-ów w Małopolsce. - Wystąpiliśmy również o wskazanie jednoznacznej interpretacji dotyczącej obsady karetek „P” – tego, czy wojewoda powinien wyrażać zgodę na funkcjonowanie zespołów 2-osobowych w przypadku karetki „P” (zgodnie z powyżej przedstawioną interpretacją). Poprosiliśmy także o wskazanie, czy funkcjonowanie 18-godzinnych ZRM-ów jest akceptowalne i uzasadnione, a jeśli nie, to czy Ministerstwo przeznaczy dodatkowe środki na karetki 24-godzinne.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska