Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Barbara Bush. Żona i matka prezydentów USA

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Barbara Bush zmarła w wieku 92 lat.
Barbara Bush zmarła w wieku 92 lat. Wikipedia
Odkąd jej mąż wygrał w 1988 roku wybory prezydenckie, Barbara Bush cieszyła się ogromną popularnością. Rodacy kochali ją za bezpretensjonalność, prostotę i cięty język. W specjalnym oświadczeniu jej syn George W. Bush napisał, że "matka była niesamowitą pierwszą damą, która podarowała lekkość, miłość i zamiłowanie do czytelnictwa milionom ludzi.

Barbara Bush, była pierwsza dama, żona 41. prezydenta USA George'a Busha i matka 43. prezydenta USA George'a W. Busha, zmarła 17 kwietnia 2018 roku. Miała 92 lata. Jej publiczna działalność skupiała się na walce z analfabetyzmem.

Kondolencje rodzinie Bushów złożył urzędujący prezydent USA Donald Trump i jego żona Melania.

Barbara Bush z domu Pierce urodziła się 8 czerwca 1925 roku w Nowym Jorku. Była trzecim z czworga dzieci właściciela wydawnictwa McCall Corporation, Marvina Pierce'a i Pauline Robinson. Jej dalekim przodkiem był prezydent Franklin Pierce. Od 1931 roku uczęszczała do szkoły Milton School w Rye. Natępnie rozpoczęła studia w Smith College.

Swojego przyszłego męża, Georga H. Busha poznała w grudniu 1941 roku na zabawie w rodzinnym mieście Rye. Po dwóch latach związku, George oświadczył się i został przyjęty. Gdy 2 września 1944 roku Japończycy zestrzelili jego samolot, Barbara zrezygnowała z dalszych studiów.

Po zakończeniu II wojny, Bushowie zamieszkali w New Haven. Gdy George skończył studia, oboje przenieśli się do Teksasu.

Barbara zajmowała się domem i pracowała w szpitalu jako wolontariuszka. Wspierała męża, gdy ten rozpoczął swoją karierę polityczną w 1954 roku.

Po świecie za mężem

W 1966, gdy George został członkiem Izby Reprezentantów, Bushowie przenieśli się do Waszyngtonu. Cztery lata później, po przegranych wyborach do Senatu, Bush został ambasadorem USA przy ONZ, w związku z czym oboje przenieśli się do Nowego Jorku.

Gdy Gerald Ford mianował Busha szefem misji łącznikowej w Pekinie, oboje przenieśli się do Chin. W ciągu rocznego pobytu, Barbara poznała kuchnię i kulturę chińską, a także nauczyła się podstaw języka. W 1975 powróciła do Stanów Zjednoczonych, gdyż jej mąż został mianowany dyrektorem CIA. Pomiędzy 1977 a 1981 rokiem, przyszły prezydent wycofał się z polityki, gdyż w Białym Domu urzędował demokrata, Jimmy Carter.

Liberalna Druga dama

W 1980 roku, Bush został nominowany na wiceprezydenta USA przy Ronaldzie Reaganie. Po zwycięskich wyborach, Barbara została drugą damą.

W większości podzielała konserwatywne poglądy męża, jednak w niektórych sprawach światopoglądowych prezentowała odmienne stanowisko. Jej liberalne poglądy dotyczyły m.in. aborcji, małżeństw homoseksualnych, kontroli sprzedaży broni palnej i równouprawnienia kobiet.

Żona prezydenta

Po zwycięskich dla Busha wyborach prezydenckich w 1988 roku, wprowadziła się do Białego Domu. Dzięki wcześniejszej pracy jako żona dyplomaty, Barbara była dobrze przygotowana do roli pierwszej damy, zwłaszcza w kontekście podróży zagranicznych i spotkań z głowami innych państw.

Zaangażowała się w działalność charytatywną. Utworzyła fundację Barbara Bush Foundation for Family Literacy, która zajmuje się zwalczanie wtórnego analfabetyzmu. Oprócz tego była członkinią kilku innych organizacji zajmujących się tym samym problemem.

Działalność charytatywna

Po przegranych wyborach w 1992 roku, Bushowie wyprowadzili się z Białego Domu i zamieszkali w Houston. Była pierwsza dama nadal angażowała się w walkę z analfabetyzmem i niskim poziomem czytelnictwa. Odkąd w 1997 roku podupadła na zdrowiu, nieco wycofała się z aktywnego życia.

Mimo to, w 2000 roku aktywnie włączyła się w kampanię prezydencką swojego najstarszego syna George’a W. Busha. Przemawiała także na konwencjach Partii Republikańskiej w 2004 roku, kiedy jej syn ubiegał się o reelekcję.

Choroba

W 1989 roku u Barbary zdiagnozowano chorobę Gravesa-Basedowa. Przeszła ona kurację radiologiczną w szpitalu wojskowym Walter Reed Army. Ponadto przeszła operację usunięcia zmiany nowotworowej na górnej wardze, w lutym 1990 roku w szpitalu Bethesda. W 1997 roku przeszła operację biodra, a trzy lata później – operację kręgosłupa.

Trzy dni temu stan zdrowia Barbary Bush pogorszył się. Zrezygnowała z pomocy medycznej i poprosiła, by lekarze skupuli się na uśmierzeniu bólu - informował rzecznik rodziny Bushów.

Jim McGrath poinformował, że 92-letnia Barbara Bush podjęła taką decyzję po serii niedawnych hospitalizacji oraz po skonsultowaniu się z bliskimi i lekarzami.

źródło: Wikipedia/tvn24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie żyje Barbara Bush. Żona i matka prezydentów USA - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska