Niedziele handlowe 2019. Kiedy sklepy będą zamknięte? Zakupy tylko w jedną niedzielę. Kalendarz niedziel handlowych LISTA 18.03.2019

  • Dziennik Bałtycki

Ewa Andruszkiewicz

Niedziele handlowe 2019 KALENDARZ ONLINE. Od nowego roku niedzielne zakupy będą możliwe tylko raz w miesiącu (z dwoma wyjątkami). Przedsiębiorcy nie kryją przerażenia. Sprawdźcie, kiedy zrobicie zakupy w niedzielę! Przygotowaliśmy KALENDARZ NIEDZIEL HANDLOWYCH na 2019 rok.

Niedziele handlowe 2019. Kiedy sklepy będą zamknięte?

Już wkrótce niedzielne zakupy będą możliwe tylko raz w miesiącu. Zmiany, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami związkowców, wejdą w życie zaraz po nowym roku. Przedsiębiorcy nie kryją przerażenia. Ich zdaniem, trzykrotny zakaz handlu w miesiącu może mieć opłakane skutki dla polskiej gospodarki.

- Jest to pomysł, który godzi w rynek wewnętrzny – komentuje dla „Dziennika Bałtyckiego” dr Andrzej Faliński, ekspert ds. handlu i rynku detalicznego. - Nasza gospodarka buduje swój produkt krajowy i rozwój przede wszystkim na konsumpcji. Teraz ta konsumpcja jest przycinana, jakby była nieskończona. A nie jest. Już w tej chwili, jak wynika z najnowszych danych, dynamika konsumpcji spada z poziomu ok. 4,9-4,8 do 4,5 proc. Powoli mija wśród społeczeństwa optymizm kredytobiorczy, chwiać zaczyna się też efekt 500 plus i uważam, że w tych warunkach zabieranie handlowi czasu pracy to z jednej strony strzał w makroekonomikę kraju, a z drugiej – w słabsze podmioty – dodaje.

NIEDZIELE HANDLOWE 2019. KLIKNIJ I ZOBACZ KALENDARZ ONLINE

Podobnego zdania są przedstawiciele Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.
- Zmiany legislacyjne dotykające handel przypadają na peak gospodarczy, więc istnieje powszechne przekonanie, że nie mają one wpływu na ekonomię naszego kraju. Ale już obserwujemy, że dynamika sprzedaży spada, więc jest prawdopodobne, że w ciągu kolejnych miesięcy gospodarka nieco wyhamuje. Od początku 2019 r. już trzy niedziele będą niehandlowe i odczują to dotkliwie nie tylko konsumenci, ale i budżet państwa – mówi nam Renata Juszkiewicz, prezes POHiD.

Niedziele handlowe 2019. Solidarność uspokaja

O komentarz do sprawy poprosiliśmy związkowców. Zapewniają, że przedsiębiorcy żadnych powodów do niepokoju nie mają.
- To oburzające i niestety typowe dla branży handlowej – mam na myśli straszenie negatywnymi skutkami – mówi Marek Lewandowski, rzecznik Solidarności. - Kasandryczne zapowiedzi o utracie 100 tys. miejsc pracy i wielomiliardowych stratach nie tylko się nie sprawdziły, ale wręcz ośmieszyły ekspertów pracodawców. Sytuacja jest dokładnie odwrotna. Już dzisiaj brakuje ok. 160 tys. pracowników, a obroty rosną zamiast spadać. Przypomnę, że ograniczenie handlu ma docelowo objąć wszystkie niedziele, co było od samego początku wiadome. Wychodząc niejako naprzeciw zgodziliśmy się na kompromisowe rozwiązanie – takie swoiste vacatio legis – żeby rozłożyć to na dwa lata. I sytuacja, gdy będą wszystkie niedziele wolne od handlu będzie zdrowsza, niż to co dzieje się obecnie, gdzie ciągle zadajemy sobie pytanie, czy to wolna, czy handlowa niedziela – mówi dalej Marek Lewandowski i dodaje na koniec: Motywem wprowadzenia ograniczeń było poprawienie losu blisko 1,2 mln pracowników handlu. Jak pokazują badania, pracownicy bardzo dobrze przyjęli tę zmianę, podobnie jak konsumenci. I z tego należy się cieszyć.

WAŻNE! Zakaz handlu w soboty? Będą zmiany w ustawie?

Zakaz handlu będzie obowiązywał też w soboty?Przepisy o zakazie handlu wymagają nowelizacji - twierdzą związkowcy i w odpowiedzi na wprowadzone przez niektóre sieci handlowe nocne zmiany dla swoich pracowników proponują wydłużenie niedzielnej doby do 31 godzin. Pomysłu nie popierają przedstawiciele Polskiej Izby Handlu.

Zakaz handlu w soboty od godz. 22 do godz. 5?
Choć opinii niezadowolonych klientów jest znacznie więcej, przedstawiciele NSZZ Solidarność tłumaczą, że wydłużenie niedzielnej doby zniwelowałoby niekorzystną dla pracowników lukę w ustawie o zakazie handlu w niedziele.

Niedzielna doba ma zaczynać się w sobotę o godz. 22. Koniec w poniedziałek o godz. 5 rano

Czytaj także: Zakaz handlu zacznie obowiązywać już w sobotę? Solidarność chce wydłużenia zakazu pracy dla pracowników sklepów

Zakaz handlu w niedziele. Ile niedziel bez handlu w 2020 roku?

W 2020 roku ma obowiązywać całkowity zakaz handlu ma Wyjątkiem ma być 7 niedziel w roku podczas wzmożonego ruchu zakupowego: trzy przedświąteczne oraz w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Kłopotliwe niedziele bez handlu. Jak wygląda praca inspektorów?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

17.03.2019, 23:50

a może by tak jakaś reforma zamiast niedzieli niech będzie posobota?

17.03.2019, 22:48

To jest chora ustawa ! Po wyborach koniecznie trzeba ją zmienić .

12.03.2019, 12:02

jakie zamknięte mój otwarty 7 dni w tygodniu

11.03.2019, 04:55

Ale za to niedziela będzie tylko dla nas. A nie dla kabzy : mośków, szkopów czy żabojadów z supermarketów. Tesco nie narzeka na wolne niedziele tylko zwija interes i o chaty na wyspach.

10.03.2019, 20:04

Kraj atrakcyjny turystycznie jakim są Niemcy i Francja ma dobrze rozwiniętą gastronomię w małych miejscowościach. Polska mało atrakcyjna - nie ma nic poza kebabami w dużych miastach.

10.03.2019, 20:03

Po nowym roku smród z PIS-dy nie zostanie za utrudnianie ludziom życia.

09.03.2019, 08:32

Tym co nie mają WOLNOŚCI jak klepią od 2 lat proponuję lot do: Paryża, Berlina i Jerozolimy w niedziele tam sklepy są otwarte. Supermarkety szkopskie, żabojadów czy mośkowe kupią Wam bilety na przeloty i będzie OK. PO co sprzedawcom z marketów robić w Polsce kołchoz. Czy jak zasuwali w niedziele od 1990 r do 2016 r - to było git? A czy CI od Wolności nie orientują się, że zagraniczne markety nie bulą Polsce podatku dochodowego . A polscy handlowy bulą i to słono bo muszą opłacić Tych co mają zwolnienia.

09.03.2019, 08:24

Ale za to niedziela, niedziela będzie dla nas tj Polaków co dotychczas musieli pracować w szkopskich i żabojadowych marketach w niedziele. A tu : " stop orkiestra mamy polski Rząd, który dba o Nas".

24.02.2019, 12:21

Pracuje w markecie od 2 lat.Byly osoby ktore prosily sie o prace w weekend np.studenci.Czesc ludzi ma czas w niedziele na zakupy,bo caly tydzien zapierdziela i nie ma czasu wyskoczyc do sklepu.To co sie dzieje aktualnie w sklepach,to dzicz.Pracy jest wiecej w tygodniu,jedzenie sie psuje,na polkach w soboty pustki.W poniedzialki po niedzieli niehandlowej sa km kolejki do kas.Ludzie sie irytuja.Ograniczenie wolnosci i tyle.

17.02.2019, 14:47

a ksiądz w niedzielę handluje, bo odprawia opłacone msze i zbiera na tacę

17.02.2019, 14:46

no i chuj za to teraz biorą 500+ i emeryturę+

14.02.2019, 09:19

To handel w niedzielę jest niezgodny z konstytucją. każdy ma prawo do odpoczynku a ty go tego odpoczynku chcesz pozbawić.

14.02.2019, 09:13

A może inaczej, każdy obywatel ma prawo do 1 zakupów ogólnospożywczych/1 wizyty w sklepie wielkopowierzchniowym plus 1 wizyta per miesiąc w sklepie branżowym typu chemia, agd/rtv, itp. Nie krytykuję tylko podpowiadam władzy. Rozpuściliśmy du..ki, to teraz ciężko odzwyczaić a za komuny (i wcześniej) i soboty były wolne od handlu. Ludzie mieli inne zajęcia i hobby, w ogóle mieli hobby, więcej czasu dla .. siebie. A dzisiaj - nawet palcem ludziom trzeba pokazywać dzień w którym mają ... się kochać.

02.02.2019, 22:08

wolne sondy, wolne sondy

27.01.2019, 18:01

zakaz handlu jest nie zgodny z konstytucją

27.01.2019, 12:10

Leton co tak cienko pojechałeś?? Przecież po poniedziałku też trzeba odpocząć... spójrz... w soboty pracują więc nie sprzątają... mam tu na myśli wycieranie kurzy,odkurzanie itp. cotygodniowa co najmniej norma. W tygodniu nie mają czasu bo pracują... zostaje niedziela... w Niedzielę nie włączą odkurzacza bo po pierwsze to Niedziela, po drugie co powiedzą sąsiedzi a po trzecie trzeba odpocząć... zrzucamy więc te obowiązki na poniedziałek.... też wypadałoby oprócz posprzątania zrobić zakupy na cały tydzień ale jak tu zrobić zakupy jak przecież dyskonty (hipotetycznie) są zamknięte. Zrzucamy to więc na karb wtorku....ale we wtorek trzeba odpocząć po poniedziałkowym sprzątaniu i pobyć z rodziną której i tak nie ma bo dzieci chodzą do szkoły a mąż/żona pracuje w biurze a NIE W "Żółwiu" np. Nazw tych sklepów wymieniać nie będę. Istnieją dwie opcje i obie oporowe Leton :) Praca dwa dni w tygodniu a pięć wolnego.. weekend wolny, w poniedziałek sprzątamy, we wtorek odpoczywamy po poniedziałku i lekko głodujemy bo nie mieliśmy gdzie zrobić zakupów, pracujemy środa, czwartek i od piątku wolne bo do soboty jak już wspomniałeś też trzeba się przygotować. A prawda jest taka, że ludzie chcą pracować i chociażby brać dyżury DOBROWOLNIE żeby normalnie funkcjonować. Jakaś dziunia napisała że prywaciarz ją zmuszał do pracy w niedzielę... niech zmieni pracę w takim razie. To prywaciarze powinni mieć wprowadzony zakaz pracy w niedzielę chyba że sami staną za ladą." Wolnoć Tomku w swoim domku" i wypad. Idę do dyskontu na zakupy. Dziś Niedziela handlowa :))))) Pozdrawiam

26.01.2019, 15:49

Wolne soboty i niedziele, poza tym wolne piątki ( przygotowanie do weekendu ) oraz wolne poniedziałki ( odpoczynek po weekendzie ).

26.01.2019, 14:06

Tylko co z dnia wolnego, jak i tak reszta rodziny w tym czasie np ma też prace, albo szkołę?

26.01.2019, 02:15

Zmien prace,zaloz wlasna firme i zycze powodzenia

26.01.2019, 02:12

Kto teraz placi 1400zł pytam,to chyba jakieś 10 lat temu,po 2 za ndz dostajecie dzien wolny,teraz jest placz bo nie maja kiedy urzedowych spraw zalawic.

25.01.2019, 15:20

Powinno być tak że niech pracuje kto chce i nikt nikogo nie powinien zmuszać . Kto chce pracować i zarabiać kasę w niedzielę niech sobie pracuje .

25.01.2019, 12:23

Szanowni Państwo, czy ktoś z Was rozmawiał ostatnio ze sprzedawcami w centrach handlowych? Nie cieszą ich wolne niedziele, bo są tak zmęczeniu po sobocie i do tego nie mają kiedy zrobić zakupów.
Poza tym nie każdy ma czas na zakupy w tygodniu. Pracuję w innym mieście i w sobotę po tygodniu pracy muszę posprzątać, wyprać i zrobić wszelkie zakupy: spożywcze, chemię, kosmetyki, ubrania, czy książki. Może jestem nienormalna , ale jeszcze chodzę na masaż kręgosłupa, czasem do fryzjera lub kosmetyczki. Sobota to jedyny dzień imprez. Nie mam 20, 30, ani 40 lat i nie mam siły robić wszystkiego w 1 dzień. Może trochę szacunku dla myślących inaczej?

25.01.2019, 12:23

Szanowni Państwo, czy ktoś z Was rozmawiał ostatnio ze sprzedawcami w centrach handlowych? Nie cieszą ich wolne niedziele, bo są tak zmęczeniu po sobocie i do tego nie mają kiedy zrobić zakupów.
Poza tym nie każdy ma czas na zakupy w tygodniu. Pracuję w innym mieście i w sobotę po tygodniu pracy muszę posprzątać, wyprać i zrobić wszelkie zakupy: spożywcze, chemię, kosmetyki, ubrania, czy książki. Może jestem nienormalna , ale jeszcze chodzę na masaż kręgosłupa, czasem do fryzjera lub kosmetyczki. Sobota to jedyny dzień imprez. Nie mam 20, 30, ani 40 lat i nie mam siły robić wszystkiego w 1 dzień. Może trochę szacunku dla myślących inaczej?

25.01.2019, 00:46

Te markety powinny być zamknięte i rozebrane na wieki wieków! Galerie chińskich śmieci które okradają nas i tamtych biednych ludzi!

25.01.2019, 00:39

A kogo to obchodzi czy masz spadek obrotów... W życiu wszystko się kończy, rozpoczynasz interes masz czas się nachapać, a następnie coś się kończy. Chcesz mieć dużo nie wykorzystuj ludzi, bo karma patrzy. A studenci k... mogą wybierać praca, albo studia tylko niech nie płaczą, że muszą dorabiać, bo im na imprezy brakuje. Osobiście robię na całym etacie, za najniższą krajową 1530, no teraz 1634 po 12 h w soboty i każda pracująca niedzielę, raz po 5, 6h bo muszę się liczyć że studentkami, bo te mają uczelnie, a w weekend imprezę i szl...mnie trafia! Bo pracodawca bierze studentkę, bo mu tak na rękę!