Nielegalna wywózka niebezpiecznych odpadów. Policjanci...

  Nielegalna wywózka niebezpiecznych odpadów. Policjanci tropili ciężarówki jadące spod Krakowa do Bytomia

  Zdjęcie autora materiału
  Barbara Ciryt

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Nielegalna wywózka niebezpiecznych odpadów. Policjanci tropili ciężarówki jadące spod Krakowa do Bytomia
  1/6
  przejdź do galerii

  ©Fot. KPP Kraków

  Dwie osoby zostały zatrzymane w sprawie nielegalnego wywozu i składowania niebezpiecznych odpadów na terenie Śląska. Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się odpady pochodziły z firmy Clif w Skawinie.
  Akcję, która pozwoliła na wykrycie, gdzie firma znajdująca się pod Krakowem wywozi odpady zorganizowali funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. Monitorowali legalność obrotu odpadami doprowadzili do zatrzymania dwóch osób, biorących udział w tym procederze.

  Niebezpieczne odpady były wywożone ze Skawińskiej firmy 8 października tego roku. Z przedsiębiorstwa spod Krakowa wyjechały wówczas dwa ciągniki siodłowe z naczepami, wypełnione odpadami. Pojazdy jechały drogą krajową 44 w kierunku Śląska.

  - Policjanci chcąc poznać cel ich jazdy, udali się za nimi, cały czas monitorując ich trasę. Będąc już w Bytomiu kierujący ciężarówkami zjechali w rejon nasypu kolejowego. Tutaj czekała na nich koparka - informuje sierż. szt. Agnieszka Piekło-Bielarz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

  - Kierowcy pojazdów volvo oraz scania przygotowywali się do wyładowania odpadów - do specjalnie w tym celu wykopanej dziury na terenie hałdy. Wtedy policjanci przystąpili do działania. Błyskawicznie znaleźli się przy pojazdach ciężarowych. Wylegitymowali kierujących, dokonali kontroli pojazdów i dokumentów przewozowych - dodaje policjantka.

  Jak stwierdziła policja na podstawie posiadanej dokumentacji - kierowcy mieli dostarczyć odpady do jednego z podmiotów na terenie Górnego Śląska. - Jednak ich szefostwo nakazało im dokonać zrzutu odpadów na terenie nasypu kolejowego - mówi rzeczniczka policji.


  Krakowscy policjanci natychmiast powiadomili bytomskich funkcjonariuszy. Wspólnie ustalili, że przedsiębiorstwo, do którego przyjechały ciężarówki, nie ma zgody na przyjmowanie odpadów. Organizatorzy tej akcji nielegalnego wywozu i składowania odpadów zostali doprowadzeni do sądu. Śledczy postanowili zatrzymać właścicieli firmy transportowej i terenu, na którym odpady miały być składowane.

  Mężczyźni w wieku 44 i 61 lat trafili do policyjnego aresztu. Ciężarówki zostały przewiezione na parking a śmieci zabezpieczone. - Pobrano próbki odpadów, aby stwierdzić, czy są one szkodliwe dla środowiska. Wyniki jednoznacznie wskazały, że w śmieciach tych są substancje niebezpieczne - podkreśla sierż. szt. Agnieszka Piekło-Bielarz.

  Mężczyźni usłyszeli już zarzuty. Prokurator zdecydował skierować do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie mieszkańców województwa śląskiego. Wczoraj sąd objął mężczyzn policyjnym dozorem. Grozi im do 5 lat więzienia.


  KONIECZNIE SPRAWDŹ:  FLESZ: Pierwsza pomoc przy wypadkach drogowych. To musisz wiedzieć!

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Syfy z clifa

  Mieszkaniec skawiny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Kilka razy w tygodniu widziałem jak po godzinie 6 rano wyjeżdża kilka samochodów ciężarowych z tej firmy wywiązać cuchnące odpady nie wiadomo gdzie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo