Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieruchomości 2020. Spółdzielnie mieszkaniowe sprzedają coraz mniej nowych mieszkań w Polsce. A ile lokali rocznie budują gminy?

Andrzej Prajsnar/AIP
instytucjonalna sprzedaż mieszkań w Polsce jest głównie domeną gmin oraz spółdzielni mieszkaniowych.
instytucjonalna sprzedaż mieszkań w Polsce jest głównie domeną gmin oraz spółdzielni mieszkaniowych. Łukasz Gdak / Polska Press
Transakcje dotyczące sprzedaży mieszkań przez osoby fizyczne (rynek wtórny) oraz deweloperów (rynek pierwotny), generują praktycznie cały obrót na polskim rynku mieszkaniowym. Warto jednak pamiętać, że nie tylko firmy deweloperskie i osoby fizyczne sprzedają swoje mieszkania.

Nie tylko osoby fizyczne oraz deweloperzy sprzedają swoje mieszkania. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak wygląda sprzedaż „M” realizowana przez różnego rodzaju instytucje (np. gminy i spółdzielnie).

Branżowi eksperci dość rzadko zwracają uwagę na sprzedaż nieruchomości mieszkaniowych przez różnego rodzaju instytucje. Dlatego analitycy portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, ile mieszkań w 2017 r. oraz 2018 r. sprzedały na przykład spółdzielnie i gminy.

Informacji na temat instytucjonalnej sprzedaży mieszkań trzeba szukać w bazie danych GUS. Główny Urząd Statystyczny całkiem niedawno podał, że przez dwa lata (2017 r. oraz 2018 r.) różnego rodzaju instytucje sprzedały 133 997 mieszkań. Taka skala dwuletniej sprzedaży z pewnością zasługuje na pewną uwagę. Bardziej dokładne dane GUS-u informują, że łączna sprzedaż lokali przez różne instytucje w 2017 r. oraz 2018 r. wyglądała następująco:

  • spółdzielnie mieszkaniowe - 50 686 sprzedanych lokali/37,8 proc. sprzedaży mieszkań realizowanej przez instytucje
  • gminy - 34 794 sprzedane lokale/26,0 proc. sprzedaży mieszkań realizowanej przez instytucje
  • zakłady pracy - 6 626 sprzedanych lokali/4,9 proc. sprzedaży mieszkań realizowanej przez instytucje
  • Skarb Państwa - 1 159 sprzedanych lokali/0,9 proc. sprzedaży mieszkań realizowanej przez instytucje
  • towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) - 336 sprzedanych lokali/0,3 proc. sprzedaży mieszkań realizowanej przez instytucje
  • inne podmioty - 40 396 sprzedanych lokali/30,1 proc. sprzedaży mieszkań realizowanej przez instytucje

Masz kłopot z windykatorem, wyjeżdżasz na dłużej i chcesz by ktoś za ciebie odbierał korespondencję i załatwiał sprawy w urzędzie. Ustanowić pełnomocnictwo czy dać upoważnienie - co lepsze, radzi ekspert. Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Powyższe informacje wskazują, że instytucjonalna sprzedaż mieszkań w Polsce jest głównie domeną gmin oraz spółdzielni mieszkaniowych. Spore znaczenie ma także sprzedaż realizowana przez „inne podmioty” (patrz powyższe dane). Do tej grupy mogą zaliczać się np. różnego rodzaju fundacje oraz przedsiębiorstwa działające poza branżą mieszkaniową.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska