Niskoteslowy rezonans magnetyczny (MRI) do profesjonalnej diagnostyki kończyn

Materiał partnera zewnętrznego
Już dawno kompleksowa diagnostyka z użyciem rezonansu magnetycznego nie była tak prosta i dostępna, nawet dla osób z „klasycznymi” przeciwwskazaniami do jej wykonania. Zastosowanie układu otwartego i specjalistyczny zestaw cew pozwala na wykonanie badania u osób, u których dotychczas było ono przeciwwskazane. Cicha praca aparatu, prosta procedura badania – to kolejne zalety aparatu MRI C-Scan włoskiej firmy Esaote .

Klasyczne badanie a rezonans z układem otwartym

Różnica między standardowym aparatem do rezonansu magnetycznego, a nowoczesnym sprzętem o układzie otwartym, opiera się na jednej, kluczowej różnicy – w układzie otwartym pacjent nie zostaje umieszczony w zamkniętej tubie z wysokim natężeniem hałasu wewnątrz, a jedynie badany obszar (kończyna górna lub dolna) wprowadzony jest do otwartej cewy, generującej niskie natężenie pola magnetycznego (0,2 Tesli) oraz niski poziom hałasu. Dzięki temu badanie nie generuje nieprzyjemnych odczuć oraz może być wykonane w większej grupie pacjentów.

Niemożliwe stało się realne - brak przeciwwskazań dotychczas eliminujących z badania (stenty, bypassy, aparat ortodontyczny – to już nie problem)

W nowoczesnym aparacie, dostosowanym do wykonywania badań kończyn dolnych i górnych, zastosowany został układ otwarty, dzięki któremu możliwe jest wykonanie badania u osób z założonym aparatem ortodontycznym lub drutem retencyjnym. Także u pacjentów posiadających metalowe implanty w odległych częściach ciała oraz chorych z wszczepionymi stentami naczyń krwionośnych i bypassami badanie może zostać przeprowadzone w sposób bezpieczny (po 7 tygodniach od momentu wykonania zabiegu kardiologicznego). Mimo bezpiecznej procedury badania nie przeprowadza się go w grupie pacjentów ze wszczepionymi urządzaniami elektrycznymi, np. defibrylatorami, stymulatorami serca, neurostymulatorami.

Cicho i bez obaw – idealne rozwiązanie dla dzieci oraz osób z klaustrofobią

Osoby z klaustrofobią mogą bez obaw wykonać badanie diagnostyczne MRI. Układ otwarty to taka konstrukcja aparatu, w której nie ma potrzeby umieszczania pacjenta w zamkniętej tubie, co ma miejsce w klasycznych aparatach do badania rezonansem magnetycznym. Dzięki temu u pacjentów z klaustrofobią wyeliminowane jest ryzyko wystąpienia lęku lub ataku paniki. Dodatkowo cicha praca aparatu i niskie natężenie pola magnetycznego podczas jego pracy jest korzystne w diagnostyce dzieci i młodzieży. Możliwa jest także obecność rodzica podczas wykonywania badania, dzięki czemu dziecko nie pozostaje bez opieki i nie odczuwa strachu związanego z pozostawieniem bez kontaktu z bliskimi.

Badanie rezonansem magnetycznym (MRI) kolana, stawu skokowego, stopy, dłoni, nadgarstka, łokcia

Rezonans magnetyczny to bardzo dokładne badanie obrazujące przekrój narządów człowieka we wszystkich płaszczyznach. MRI pozwala zidentyfikować nieprawidłowości w obrębie układu mięśniowego, szkieletowego, a także w tkankach miękkich otaczających stawy. Badanie pomocne jest także w diagnostyce urazów. Ból, trudności w poruszaniu się, opuchlizna, krwiak – to objawy, z którymi najczęściej zgłaszają się pacjenci. Aby zdiagnozować ich przyczynę, zaleca się rezonans magnetyczny. Badanie rezonansem jest również przydatne w diagnostyce chorób reumatologicznych. Im dokładniejsza diagnoza tym wcześniej podjęte leczenie, a tym samym większa szansa na szybkie pozbycie się schorzeń i powrót do zdrowia.

Urządzenie MRI C-Scan posiada bogate oprogramowanie oraz specjalistyczny zestaw cewek do diagnostyki narządu ruchu. Konstrukcja aparatu pozwala na przeprowadzenie diagnostyki kończyn górnych oraz dolnych, a w ich obrębie: stawów – kolanowego i skokowego w kończynie dolnej oraz łokcia i nadgarstka w obszarze kończyny górnej. Możliwa jest także diagnostyka kości długich oraz stopy i dłoni. Wspomniany wcześniej układ otwarty eliminuje nieprzyjemne doznania związane z hałasem oraz umieszczeniem nieruchomo w zamkniętej tubie. Jest to więc, niewątpliwie , duża zaleta tego typu aparatu w przypadku diagnostyki kończyn. Nowoczesna i przyjemna dla pacjenta konstrukcja aparatu, szybki opis badania, na jaki możemy liczyć w placówce Prywatnych Gabinetów Ortopedyczno-Rehabilitacyjnych Grażyna i Rafał Więcek, oraz miła obsługa zdecydowanie zachęca do korzystania z diagnostyki w pracowni zlokalizowanej w Krakowie przy ulicy Zachodniej.

Rezonans Magnetyczny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Niskoteslowy rezonans magnetyczny (MRI) do profesjonalnej diagnostyki kończyn - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska