Zmiany są konieczne ze względu na obowiązywanie nowych przepisów unijnych. 8 września w tej kwestii w Sejmie debatował Parlamentarny Zespół ds. zwalczania i zapobiegania chorobom zakaźnym zwierząt. Od listopada nowe zasady zaczęły obowiązywać gospodarstwa trzodowe. Co się zmieniło? Czym grozi brak dostosowania się do wymogów?
Nowe przepisy ASF - ogrodzenia i plan bezpieczeństwa
To też może Cię zainteresować
W praktyce wymagane czynności należało wykonać 31 października 2021 roku. Ogrodzenie budynków i stworzenie Planu Bezpieczeństwa Biologicznego obowiązywało hodowców, którzy będą przemieszczać trzodę ze stref produkcji do innych stref ASF, a także zatrudniają u siebie min. 1 osobę z zewnątrz.
Zmiany w przepisach ASF - jakie warunki
Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej „POLPIG” podkreślił, że ogrodzenia, które będą chronić boksy ze świniami muszą pojawić się przy budynku z paszą i ściółką. Ściana budynków z odpowiednio zabezpieczonymi otworami okiennymi może stanowić częściowe ogrodzenie. Co istotne, drzwi nie mogą otwierać się z zewnątrz. Dokument PBB ma z kolei wykluczać ryzyko wniknięcia ASF do hodowli i stanowić podstawę dla osób pracujących w gospodarstwie. Przygotowane pismo na dalszym etapie zatwierdza Powiatowy Lekarz Weterynarii.
Brak PBB - czym grozi brak planu?
Kilka dni temu "POLPIG" alarmował, że nawet 80 proc. hodowców trzody nie jest przygotowanych na wchodzące zmiany. Co zatem może spowodować nieprzygotowanie PBB? Brak dokumentów spowoduje wstrzymanie wywozu świń ze stref objętych ASF. To wpłynie na ceny skupu, a co za tym idzie stan krajowego pogłowia. Sytuacja w mniejszym stopniu dotknie duże hodowle i rolników świadczących tucz nakładczy.
- Szczególny problem mogą mieć jednak hodowcy drobni, mający do kilkuset sztuk żywca. Jego spadające ceny, przy rosnących kosztach związanych chociażby z ceną pasz czy pandemią Covid-19 powoduje, że cześć z nich nie jest zainteresowana wprowadzeniem dodatkowych wymogów - informuje POLPIG.
Program pomocowy ASF
Warto przypomnieć, że w sierpniu ruszył program pomocowy ASF, przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W budżecie 200 mln złotych wsparciem zostały objęte następujące filary:
- bioasekuracja gospodarstw,
- eliminacja następstw zjawiska zaniżonej ceny skupu żywca w strefach ASF,
- osłona zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych,
- odbudowa pogłowia świń
- oraz wsparcie w zakresie przetwórstwa i skracania łańcucha dostaw.
Źródło: KZP-PTCh "POLPIG", MRiRW
