
Archiwum

Czy zasady dotyczące leczenia ambulatoryjnego w uzdrowiskach uległy zmianie?
Nie zasady się nie zmieniły. Leczenie ambulatoryjne obejmuje 3 zabiegi dziennie w ciągu 6-18 dni zabiegowych. Osoba ubezpieczona we własnym zakresie zapewnia i ponosi koszty zakwaterowania oraz wyżywienia podczas korzystania z leczenia ambulatoryjnego. Na nowym skierowaniu nie zaznacza się już trybu leczenia. Lekarz kierujący musi więc na skierowaniu dopisać, że leczenie będzie się odbywać w trybie ambulatoryjnym. Taką informacje może też dołączyć pisemnie pacjent, wskazując również miejscowość leczenia. Oczywiście, musi to być miejscowość uzdrowiskowa, z którą Fundusz ma podpisaną umowę na udzielanie świadczeń uzdrowiskowych w trybie ambulatoryjnym.

15 lipca wróciłam z sanatorium, a w czwartek 18 lipca złożyłam nowe skierowanie. Jak to skierowanie będzie rozpatrywane? Czy muszę je wycofać i czekać rok, żeby znowu je złożyć?
Skierowanie na starym druku, który jest już nieaktualny zostanie przyjęte i rozpatrzone. Należy jednak pamiętać o tym, że 19 lipca zmieniły się przepisy i wszystkie skierowania są rozpatrywane na nowych zasadach, bez względu na datę wpływu do oddziału.

Czy indywidualne preferencje lub dodatkowe schorzenia, np. klaustrofobia są brane pod uwagę przy kierowaniu do uzdrowiska?
NFZ kwalifikuje wszystkich pacjentów na leczenie uzdrowiskowe na tych samych zasadach i nie uwzględnia indywidualnych preferencji. Dodatkowe dolegliwości - jak np. klaustrofobia - powinny być zgłoszone lekarzowi, który wystawia skierowanie. Koniecznie należy je również zgłosić już w uzdrowisku, do którego trafi pacjent, aby w miarę możliwości dokonano zakwaterowania pacjenta na parterze lub 1 piętrze.