
Wróciłem z leczenia szpitalnego w uzdrowisku, czy mogę złożyć nowe skierowanie.
Lekarz może wystawić skierowanie, ale to w NFZ lekarz balneolog decyduje, czy pacjent kwalifikuje się do leczenia uzdrowiskowego. Jeśli pacjent odbył leczenie niedawno i lekarz balneolog nie zakwalifikuje go na leczenie szpitalne dla dorosłych, NFZ odeśle skierowanie do lekarza kierującego z informacją, że w obecnej chwili nie ma wskazań do leczenia uzdrowiskowego.

Czy zmieniają się zasady kierowania dzieci do leczenia uzdrowiskowego?
Nie, w przypadku dzieci zasady się nie zmieniły, obowiązuje jedynie nowy druk skierowania. Dzieci nie muszą czekać 12 miesięcy od zakończenia leczenia na złożenie nowego skierowania.

Lekarz w skierowaniu wskazał leczenie nad morzem. Przez NFZ zostałam skierowana w góry. Dlaczego tak jest?
W starym skierowaniu lekarz kierujący mógł zasugerować, gdzie skierować pacjenta, jednak ta informacja nie była i nie jest wiążąca dla balneologa z NFZ, który decyduje o miejscu leczenia. Balneolog z NFZ decyduje o miejscu leczenia biorąc pod uwagę główną chorobę, będącą podstawą wystawienia skierowania oraz biorąc pod uwagę umowy zawarte z Narodowym Funduszem Zdrowia i aktualną dostępność miejsc w poszczególnych uzdrowiskach. Pod tym względem nie zmieniły się przepisy. W nowym druku skierowania lekarz kierujący na leczenie nie wskazuje już sugestii dotyczących miejsca leczenia.

Kto teraz wysyła skierowanie do NFZ, pacjent czy przychodnia, gdzie pracuje kierujący lekarz? I kto wystawia skierowanie?
Skierowanie może wystawić każdy lekarz, który posiada umowę z NFZ, Wysłać może je lekarz lub pacjent. Trzeba pamiętać, że skierowanie traci ważność po 30 dniach od daty wystawiania, wiec w tym czasie należy wysłać je do NFZ.