MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Festiwal Święto Dzieci Gór w tym roku w zmienionej formule. Jakiej? [ZDJĘCIA]

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Przez kilka festiwalowych dni sądeczanie mają okazję obejrzeć folklor ziem górskich niemal z całego świata
Przez kilka festiwalowych dni sądeczanie mają okazję obejrzeć folklor ziem górskich niemal z całego świata fot. Damian Radziak
Jeszcze tylko miesiąc dzieli nas od kolejnej edycji festiwalu Święto Dzieci Gór, który odbędzie się w Nowym Sączu w dniach 18 - 25 . W tym roku, już po raz 28. sądeczanie będą mogli podziwiać występy artystyczne zespołów folklorystycznych, jednak ze względu na pandemię koronawirusa impreza odbędzie się w zmienionej, hybrydowej formule. Ponadto koncerty odbywać się będą w amfiteatrze w Parku Strzeleckim nie zaś, jak dotychczas, w hali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz na sądeckim rynku.

FLESZ - Fala upałów przeplatana burzami

od 16 lat

Jak zapewnia Piotr Gąsienica, wicedyrektor Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" , pomimo ograniczeń związanych z pandemią, tegoroczna oferta festiwalowa jest niezwykle bogata.

- Sam festiwal będzie się składał z dwóch koncertów - inauguracyjnego, który odbędzie się 18 lipca i finałowego, na który zapraszamy 24 lipca. Na imprezie inauguracyjnej zobaczymy zespoły z całej Polski w tym także z Podhala, Spisza, Orawy, Sądecczyzny oraz zespołu zagraniczne prezentujące swój dorobek w formule online. Natomiast koncert finałowy to na razie niespodzianka, ale zapewniam, że warto udać się tego dnia do amfiteatru - zachęca Piotr Gąsienica.

Choć w tym roku do Polski nie przyjadą zespoły zagraniczne, będą one obecne w formie zdalnej. Ponadto organizatorzy festiwalu przygotowali szereg ciekawych warsztatów skierowanych głównie do dzieci z Nowego Sącza.

-Warsztaty będą prowadzone przez wybitnych specjalistów z różnych dziedzin. Mowa tutaj m.in. o teatrze Wagabunda z Krakowa, warsztatach pt. "Zapachy Afryki", "Las w słoiku", "Lalki motanki z zagrody na Jędrzejówce, czy "Bibułowy zawrót głowy" - wylicza wicedyrektor "Sokoła".

Zajęcia będą się odbywać codziennie od 19 do 24 lipca. Każdego dnia, w podwójnych warsztatach będzie mogło brać udział do 100 osób. Zapisy odbywać się będą poprzez stronę internetową MCK "Sokół", stronę festiwalu Święto Dzieci Gór oraz stronę Urzędu Miasta Nowego Sącza.

- Każde zajęcia będą się kończyć mini warsztatem z Józefem Brodą, legendą naszego festiwalu - informuje Piotr Gąsienica.

Po zajęciach z Józefem Brodą, każdego dnia będzie pokazywany koncert na telebimie przy amfiteatrze oraz w kilkunastu miejscowościach Małopolski.

Festiwal "Święto Dzieci Gór" jest organizowany od 1992 roku. W swoich założeniach nawiązuje on do przesłanek programowych Święta Gór - przedwojennej imprezy zainicjowanej przez Związek Ziem Górskich, której głównym celem była ochrona dziedzictwa kulturowego - pielęgnowanie, kultywowanie i prezentowanie tradycji ludowej kultury i sztuki mieszkańców terenów podkarpackich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska