Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Nauczyciele drżą o posady

Alicja Fałek
Michał Chojecki od ukończenia studiów pracował jedynie na zastępstwach. O etacie nauczyciela matematyki mógł jedynie pomarzyć. W końcu postanowił założyć własny biznes i żyje m.in. z nauczania.
Michał Chojecki od ukończenia studiów pracował jedynie na zastępstwach. O etacie nauczyciela matematyki mógł jedynie pomarzyć. W końcu postanowił założyć własny biznes i żyje m.in. z nauczania. Fot. Arch. Michała Chodeckiego
Blisko 400 nauczycieli na Sądecczyźnie nie ma pracy. Do tej grupy dołączają kolejni, którym wręczono już wypowiedzenia, nie przedłużono umowy oraz absolwenci wyższych uczelni. Ofert pracy nie ma, bo uczniów z roku na rok ubywa, a jedynym rozwiązaniem może być zmiana zawodu albo założenie własnej firmy. Nauczyciel, ekonomista, czy pracownik fizyczny? Jaki zawód wybrać? Wypowiedz się na forum pod artykułem.

Brak możliwości uczenia w szkole zmusił do wzięcia sprawy we własne ręce 32-letniego Michała Chojeckiego, który od 2009 roku mieszka w Nowym Sączu.

- Pochodzę z Mazowsza, gdzie zaraz po zakończeniu studiów udało mi się na chwilę znaleźć pracę w zawodzie - mówi Michał Chojecki.

- Uczyłem matematyki, ale było to jedynie zastępstwo za nauczycielki, które szły na urlopy macierzyńskie - dodaje.

Postanowił przenieść się na Sądecczyznę, gdzie ma rodzinę oraz liczył na to, że uda mu się dostać etat w szkole.

- Udało się dostać zastępstwo w szkole podstawowej w Sromowcach Niżnych koło Szczawnicy, ale nie trwało to długo - przyznaje Chojecki. - W sierpniu 2011 roku zostałem bez pracy i musiałem jakoś sobie radzić. Rok byłem bezrobotny i wtedy wpadłem na pomysł założenia własnego biznesu - dodaje.

Chojeckiemu udało się otrzymać 16 tys. zł dofinansowania na otwarcie firmy świadczącej korepetycje uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych. Jak sam przyznaje, początki łatwe nie były. Uczył jedynie kilkoro młodych ludzi, ale z czasem ich przybywało.

- Sprawdzam oferty pracy dla nauczycieli, ale żadnych nie ma. Cieszę się, że dzięki własnej firmie mogę pracować w zawodzie i robić to, co daje mi ogromną satysfakcję - podkreśla Chojecki. - Niestety uczniów z roku na rok ubywa, dlatego młodzi ludzie powinni dobrze się zastanowić, zanim zdecydują się zostać nauczycielem - dodaje.

Tylko w tym roku pracę straciło 20 nauczycieli uczących w szkołach prowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu oraz tyle samo z placówek w samym Nowym Sączu.

- Zwolnień mogło być więcej, ale 42 nauczycieli zgodziło się przejść na obniżone wynagrodzenia, czyli pracować na niepełnym etacie - mówi Zbigniew Czepelak, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. - Jest to rozwiązanie czasowe, bo według prawa, tylko na rok można obniżyć nauczycielowi pensję.

Dyrektor Czepelak zaznacza jednak, że nie zakończyła się jeszcze rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych i może się okazać, że części nauczycieli zostaną cofnięte wypowiedzenia. Jednak optymizm nieco studzi zapowiedź likwidacji Zespołu Szkół Zawodowych w Podegrodziu. Rok szkolny 2014/2015 jest ostatnim rokiem funkcjonowania tej placówki.

Na przywrócenie do pracy może też liczyć kilku nauczycieli, którzy pracowali w szkołach prowadzonych przez miasto Nowy Sącz.

- Wypowiedzenia musiały zostać wręczone, ale nie oznacza to, że nie zostaną cofnięte - przekonuje Józef Klimek, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Nowego Sącza. - Co prawda mamy o dwa oddziały mniej w gimnazjach, ale już teraz wiemy, że w szkołach ponadgimnazjalnych będzie osiem oddziałów więcej niż zakładano - dodaje.

Dyrektor miejskiej oświaty zapewnia, że stara się robić wszystko, żeby utrzymać etaty dla nauczycieli. Być może części zostanie obniżony wymiar czasu pracy.

Fakty

Sądecki Urząd Pracy dla Miasta Nowego Sącza
Na chwilę obecną w Sądeckim Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest 125 nauczycieli poszukujących pracy. Najwięcej jest osób, które ukończyły studia pedagogiczne - 28 osób. Bez pracy pozostaje także m.in. 14 nauczycieli nauczania początkowego oraz 12 nauczycieli wychowania fizycznego.

Urząd Pracy dla powiatu nowosądeckiego
Także w PUP dla powiatu nowosądeckiego sporą liczbę osób bezrobotnych stanowią nauczyciele. Obecnie zarejestrowanych jest ich 262. Najwięcej bezrobotnych jest nauczycieli wychowania fizycznego - 45. Sporą, bo 41-osobową grupę stanowią nauczyciele nauczania przedszkolnego i początkowego. Bez pracy jest także m.in. 29 nauczycieli języka angielskiego, 18 matematyków, 17 polonistów i 7 historyków.

Ofert pracy brak
Zarówno w SUP, jak i PUP od dłuższego czasu nie pojawiła się żadna oferta pracy dla nauczycieli. Problemy są nawet z zatrudnieniem w ramach zastępstwa. Część nauczycieli decyduje się np. na zatrudnienie w charakterze asystenta rodziny.

SPRAWDŹ: Prognoza pogody na weekend [WIDEO]

WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CO TY WIESZ O ZASADACH GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ?"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska