- Ten dar w istotny sposób wzbogaca nasze zbiory. W przyszłości chcielibyśmy, aby powstała wystawa, może w 2020 roku, prezentująca nasze sądeckie osiągnięcia odnośnie sportów zimowych i letnich z uwzględnieniem klubu Sandecja - zaznacza Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
- Dziś świętujemy 726. rocznicę lokacji miasta Nowego Sącza, a przecież częścią jego historii jest obchodząca 108. rocznicę Sandecja. Czekamy na wspomnianą wystawę, która wpisze się w jubileusz 110-lecia istnienia klubu - zaznacza Tomasz Michałowski, prezes MKS Sandecja.
Przekazane muzeum materiały pochodzą z trzech źródeł: zostały znalezione w siedzibie klubu, część pochodzi od kibiców, którzy przekazali je w ramach akcji „Stwórzmy razem Muzeum Sandecji”. Wśród darowanych obiektów na szczególne wyróżnienie zasługuje siedem kronik Klubu Sportowego Sandecja w Nowym Sączu obrazujących jego historię w latach od 1932 do 1989 r. oraz 77 albumów z artykułami Daniela Weimera, dziennikarza „Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej”, dokumentujących jego twórczość związaną z sądeckim sportem w okresie od 1980-2013 roku. Świętej pamięci red. Daniel Weimer napisał pond 15 tys. artykułów. Wszystkie skrupulatnie wycinał, wklejał do zeszytów i opisywał.
Swoje pamiątki związane z Sandecją klubowi przekazał też Tadeusz Orlicz, były dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, który przed laty był prezesem klubu. Ponadto w darowanym zbiorze znajdują się różne fotografie, proporczyki, dyplomy, tablice pamiątkowe dot. Klubu Sportowego „Sandecja” w Nowym Sączu.
- Wiem, że materiały trafiają teraz w dobre ręce. Nie będą niszczeć. To wspaniałe zbiory sięgające 1929 roku - dodaje Michałowski.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
WIDEO: Poważny program
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto