Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Rozpoczął się kolejny etap prac archeologicznych na nowosądeckim zamku. Jaka jest szansa na rekonstrukcję obiektu?

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Ruszyły prace archeologiczne przy sądeckim zamku
Ruszyły prace archeologiczne przy sądeckim zamku fot: SARR S.A.- Sylwia Gądek
Archeolodzy znów wzięli pod lupę sądeckie wzgórze zamkowe. Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego tym razem we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęła drugi sezon prac archeologicznych. W tym roku mają zamiar przeszukać domniemaną średniowieczną części rezydencjonalną, co pozwoli na pełniejsze rozpoznanie początków królewskiej warowni. Badania stanowią wstępny warunek ewentualnej odbudowy zniszczonego w czasie działań wojennych zamku do czego przymierzają się władze miasta.

FLESZ - Polskie mieszkania w ogonie Europy?

Prace archeologiczne przy ruinach Zamku Królewskiego w Nowym Sączu oraz przeszukiwanie wzgórza zamkowego trwają już od ponad roku. Kompleksowe badania archeologiczne są wymogiem konserwatora zabytków koniecznym do tego, aby przystąpić do prac związanych z odbudową zamku.

-Kiedy rozpocznie się odbudowa i teren zostanie rozkopany, wiele informacji archeologicznych utraconych zostałoby bezpowrotnie. Dzięki tym badaniom jesteśmy też w stanie otrzymać dodatkową wiedzę architektoniczną, jak w przeszłości ten obiekt wyglądał- informuje Jarosław Suwała, prezes SARR

Na wzgórzu zamkowym zaroiło się już od archeologów, którzy wzdłuż i wszerz przeszukują teren, gdzie kiedyś znajdowały się rezydencje królewskie. Historycy mają bowiem wiedzę na temat tego, jak wyglądał zamek przed wojną jednak wciąż mała jest wiedza na temat tego, jak wyglądał wcześniej.

-Miejsce, które obecnie przeszukujemy jest chyba najbardziej interesujące jeśli chodzi o przeszłość zamku. Udało nam się już dotrzeć do pozostałości architektury z czasów gotyckich- mówi dr Michał Wojenka, kierownik badań

Przy badaniach archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego nawiązali współpracę z archeozoologami, paleobotanikami oraz historykami architektury.

-Naszym celem jest interdyscyplinarne podejście do badań zamku, żeby jak najpełniej wyjaśnić przeszłość tego obiektu- dodaje Wojenka

Dopiero po całkowitym zakończeniu prac archeologiczne możliwe będzie przystąpienie do przygotowania koncepcji odbudowy zamku. Jak informuje Suwała, SARR ma zamiar wykorzystać do tego wiedzę zdobyta w trakcie badań, ale również ukryte pod ziemią pozostałości fundamentów, które można byłoby wykorzystać już w trakcie budowy.

-Chcielibyśmy w tym roku przebadać jak największy teren i jeśli nie będzie żadnych komplikacji możliwe, że zakończylibyśmy je ostatecznie- zaznacza Suwała

SARR zamierza podjąć starania o unijne środki na odbudowę zamku. Mogłoby to odbyć się w połowie przyszłego roku. Do końca tego roku natomiast prawdopodobnie zostanie wypracowana udokumentowana i historycznie uzasadniona koncepcja odbudowy obiektu.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska