Nowosądeckie uroczystości rozpoczęła msza święta, która o godz. 12 została odprawiona w kościele pw. Św. Kazimierza. Po niej Orkiestra Reprezentacyjna Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w towarzystwie członków Związku Strzeleckiego Strzelec i pocztów sztandarowaych poprowadziła tłum mieszkańców na Al. Wolności.
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego stanął na działce obok Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie od 1945 do 2015 r. znajdował się monument i mauzoleum poświęcone Armii Czerwonej.
- Józef Piłsudski był wskrzesicielem Państwa Polskiego. To paradoks, że jego pomnik stoi właśnie w tym miejscu. Jest to symboliczne - zauważył podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza.
Sądeczanom za ich wkład w budowę pomnika, udało się zebrać prawie pół miliona złotych, dziękował zarówno prezydent, jak i Tadeusz Nowak, prezes Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota. To właśnie ono powróciło do inicjatywy z 1935 r., którą było wzniesienie pomnika Piłsudskiemu, Honorowemu Obywatelowi Nowego Sącza.
- Gdyby nie datki mieszkańców, sądeckich przedsiębiorców i 250 tys. zł dotacji od miasta, pewnie jeszcze dwa-trzy lata czekalibyśmy na odsłonięcie tego pomnika - podkreśla Tadeusz Nowak.
Przypomina, że pierwszy jego projekt był dziełem Jana Małety. Artysta wyrzeźbił jeszcze za życia Piłsudskiego w pozycji stojącej, a figura została zaakceptowana przez Marszałka. Jednak taka wizja pomnika nie wszystkim się podobała.
- Gdy w 2016 roku zwrócił się do nas Stanisław Szwechowicz, rzeźbiarz z Gdańska i przedstawił nam swój projekt Piłsudskiego w mundurze marszałka siedzącego na Kasztance, wiedzieliśmy, że to jest to - podkreśla prezes Nowosądeckiej Wspólnoty. - Teraz możemy podziwiać jeden z niewielu tak ogromnych pomników ze spiżu.
Od kopyt Kasztanki do czapki Marszałka pomnik ma 3,3 metra. Stanął on na cokole o wysokości 2,6. Całość ma więc niespełna sześć metrów. Monumentem, jak i jego otoczeniem będzie opiekować się Związek Strzelecki Strzelec i to mnie przypadkowo. To właśnie Józef Piłsudski założył organizację, której był pierwszym komendantem. Dlatego też odsłonięcie pomnika było połączone ze złożeniem przysięgi przez ponad 80 młodych osób, które wstąpiły w szeegi tej formacji.
Autorka: Alicja Fałek
KONIECZNIE SPRAWDŹ: