
RYTRO: RUINY ZAMKU
Zamek został on zbudowany prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku, zaś zniszczeniu uległ najprawdopodobniej w XVII wieku. Położony był na wysokim wzgórzu (463 m n.p.m.) na prawym brzegu Popradu. Niestety w dokumentach źródłowych nie ma informacji, kto zbudował ten obiekt, zaś do naszych czasów zachowały się jedynie ruiny, które zostały częściowo odrestaurowane w 2018 roku.

ROŻNÓW: RUINY ZAMKU
Zamek, kamienna budowla w stylu gotyckim, został zbudowany w okresie między 1336 a 1370 roku prawdopodobnie przez ojca Piotra i Klemensa Rożena herbu Gryf na przewężeniu cypla otoczonego pierwotnie zakolem Dunajca. W XVI i XVII wieku zamek zaczął popadać w ruinę, obecnie zachowały się jedynie fragmenty murów.

MUSZYNA: RUINY ZAMKU
W uzdrowisku, na stromym wzgórzu zachowały się ruiny zamku, który powstał ok. 1390 r. Był rezydencją starostów biskupiego „państwa muszyńskiego” do 1474 r., kiedy to został znacznie zniszczony. Do dzisiaj zachowały się fragmenty murów, zabezpieczone resztki sklepienia oraz mury wieży zamkowej. Na kamiennym postumencie na murach zamku znajduje się figura Najświętszej Marii Panny, ufundowana przez parafian w 1979 r. Obecnie trwa częściowa rekonstrukcja obiektu.

CZCHÓW: RUINY ZAMKU
Wzniesiony w XIV wieku zamek w Czchowie (na wzgórzu Baszta) był jednym z grodów strzegących szlaku handlowego z Węgrami. Od połowy XVII wieku zamek był opuszczony i zamieniał się w ruinę. Jeszcze do niedawna jego jedyną pozostałością była baszta, ale dzięki pozyskanym przez gminę środkom, udało się zrekonstruować część zamku, do którego wiedzie teraz drewniany most.