
Obiekty sakralne, zamki bądź ich pozostałości, wykopaliska archeologiczne ... Na Sądecczyźnie nie brakuje śladów po historii regionu

MASZKOWICE: GÓRA ZYNDRAMA
Góra Zyndrama w Maszkowicach to gratka dla wielbicieli prehistorii Karpat i nie tylko. Od lat 50 -tych XX wieku prowadzone są tam wykopaliska archeologiczne, których uwieńczeniem było odkrycie unikalnych w skali Polski kamiennych fortyfikacji z okresu wczesnego brązu (1700 p.n.e.). Tajemnice starożytnej osady można było odkrywać wraz z archeologami w ramach Sądeckiej Watry Archeologicznej.
![[b]TROPIE; KOŚCIÓŁ PW ŚŚ. ANDRZEJA ŚWIERADA I BENEDYKTA...](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/a7/f0/62063f45d64b5_o_xlarge.jpg)
[b]TROPIE; KOŚCIÓŁ PW ŚŚ. ANDRZEJA ŚWIERADA I BENEDYKTA
Kościół parafialny pw. Świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta w Tropiu to kościół romański z przełomu XI/XII w. Należy on do najstarszych świątyń w Małopolsce, miał go fundować około 1045 roku Kazimierz Odnowiciel, zaś poświęcać ok. 1073 r. św. Stanisław męczennik. Według tradycji budynek powstał w miejscu, gdzie znajdowała się pustelnia św. Świerada, mnicha benedyktyńskiego żyjącego na przełomie X i XI wieku.

STARY SĄCZ: ZESPÓŁ KLASZTORNY SIÓST KLARYSEK
Starosądecki klasztor został ufundowany przez św. Kingę w 1280 roku. Otrzymał także od fundatorki (jako uposażenie) ziemię sądecką wraz z miastem. Pierwszy kościół konsekrowano w 1285 roku, następnie został przebudowany w 1332 roku i poświęcony Trójcy Świętej. Cały zespół klasztorny został gruntownie przebudowany w latach 1601-1604 przez Jana de Simoniego w stylu manierystyczno-barokowym.