Nowy Targ upamiętni swoich olimpijczyków

  Nowy Targ upamiętni swoich olimpijczyków

  Łukasz Bobek, Tomasz Mateusiak

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Nowy Targ chce uhonorować 43 sportowców rodem ze stolicy Podhala, którym udało się wystąpić na igrzyskach olimpijskich. Tablica z ich nazwiskami ma stanąć przy pomniku hokeisty, który z kolei znajdzie się w parku miejskim, niedaleko hali lodowej.
  - Na cokole chcemy ustawić sylwetkę hokeisty, a niżej tabliczkę z nazwiskami olimpijczyków - mówi Fryźlewicz

  - Na cokole chcemy ustawić sylwetkę hokeisty, a niżej tabliczkę z nazwiskami olimpijczyków - mówi Fryźlewicz ©Tomasz Mateusiak

  - Chcemy do tego celu wykorzystać pusty postument stojący w parku - mówi burmistrz Fryźlewicz. - W przeszłości stało na nim popiersie Adama Mickiewicza. Potem zostało ono przeniesione w inne miejsce w parku. Wiosną na cokole stanie odlany w brązie pomnik hokeisty. Większość naszych olimpijczyków, bo aż 38, grało w hokeja. Na samym postumencie umieścilibyśmy natomiast tabliczki z wygrawerowanymi nazwiskami wszystkich olimpijczyków. Oczywiście, jeśli w przyszłości na igrzyska pojedzie kolejny nowotarżanin, jego nazwisko też trafiłoby na pomnik.

  Zdaniem Fryźlewicza, pomysł na wykorzystanie pustego cokołu jest trafiony. To dobre miejsce na pomnik idei olimpizmu - w pobliżu parku są obiekty sportowe miejski stadion i hala lodowa.
  Co ciekawe, jeśli pomysł zostanie zrealizowany, to za kadencji burmistrza Fryźlewicza stanie pomnik m.in. jednego z najbardziej zagorzałych politycznych wrogów obecnego gospodarza miasta - Gabriela Samoleja. Obecny opozycyjny radny, w przeszłości był bramkarzem reprezentacji Polski w hokeju. Z orłem na piersi rozegrał 108 spotkań, w tym na trzech zimowych igrzyskach olimpjiskich w Sarajewie (1984), Calgary (1988) i Albertville (1992).

  - Uważam, że miasto powinno honorować takie osoby - mówi Samolej. - Jednak moim zdaniem lepiej byłoby, gdyby burmistrz wybrał miejsce, które wcześniej proponowali mu radni z komisji sportu, czyli nowotarski rynek. To centralny i najważniejszy punkt w mieście, gdzie promocja hokeja znakomicie by się komponowała.

  Głosy o uhonorowaniu wybitnych sportowców spod Tatr słychać także w sąsiednim Zakopanem. Tutaj jednak od 11 lat, gdy po raz pierwszy pojawiła się idea stworzenia muzeum sportu, do tej pory nie udało się jej zrealizować. - Uważam, że idealnym miejscem do tego byłby budynek Czerwonego Dworu na Kasprusiach, skąd niedługo wyprowadzi się przedszkole - rzucił niedawno miejski radny Maciej Wojak.

  - To znakomity pomysł, chociaż uważam, że ten budynek i tak byłby za mały, by pomieścić wszystkie zbiory związane z naszymi sportowcami - zaznacza burmistrz Zakopanego Janusz Majcher. Jak dodaje burmistrz, na finiszu są rozmowy o utworzeniu pod Wielką Krokwią pomnika Stanisława Marusarza. - Jest na to zgoda rodziny, znalazł się także inwestor, który wyłoży pieniądze na pomnik. My z kolei myślimy o tym, by na ulicy Piłsudskiego, która dochodzi do skoczni, zrobić aleję gwiazd sportu - dodaje Majcher.

  Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego, znawca sportu, zaznacza, że chociaż pomysły sypią się jak z rękawa, do tej pory nikt nie zgłosił się w tej sprawie. To właśnie muzeum ma największe zbiory dotyczące sportowców.


  Kraków: słynne krypty w fatalnym stanie [ZDJĘCIA]

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+


  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czudzy pomysł

  nowotarżanka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 43 / 15

  Sonde co postawic na cokole przez pół roku prowadziło Podhaleregion!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo!

  19kibic33 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 59 / 46

  To był pomysł kibiców Podhala. Brawo że zostanie zrealizowany

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nazwa

  popiela (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 51

  Powinno byc Nowo Tarzany a nie nowotarzanin.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo