Obchodzili złote gody, prezydent Komorowski przyznał im medale

Lech Klimek
Marcin Gugulski
Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie ustanowiono jako nagrodę dla osób, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim. Nadaje go każdorazowo prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.

Jubileusz 50 lat małżeństwa, to pół wieku, szmat czasu. Czasu miłości i czasu problemów życiowych dzielonych na dwoje - mówią zgodnie Elżbieta i Bronisław Potokowie, odznaczeni przez prezydenta RP Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej nadał Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie 63 parom z terenu miasta i gminy Gorlice. W czasie uroczystości, jaka odbyła się w ubiegły czwartek Rafał Kukla i Ryszard Guzik wręczyli odznaczenia. - Najpierw okres gorącej miłości i fascynacji, a potem nadchodzi szarość dnia codziennego, chłodniejsza z problemami w wychowaniu dzieci, z finansami i innymi trudnościami - opowiada Bronisław Potok. - W tym życiu bywa czas sporów, kompromisów i wybaczania urazów wzajemnych - dodaje. - Zmienia się obraz drugiej połowy, pojawiają się zmarszczki i siwe włosy, zmienia się postura, gaśnie energia i zdrowie, a zdjęcia ślubne, to jakby inni ludzie - kończy Potok.

Uroczystość została zorganizowana przez miasto i gminę Gorlice. Część artystyczną przygotowała młodzież Zespołu Szkół w Dominikowicach. Wszyscy jubilaci podkreślali, że takie spotkanie to dla nich wielkie przeżycie i okazja do spotkania dawno niewidzianych znajomych z lat młodości. - Trudno mówić o recepcie na długie życie razem - mówi Zbigniew Grygowicz, który został odznaczony wraz z żoną Stanisławą. - Myślę, że podstawa to wzajemny szacunek i zrozumienie. - dodaje. - Mamy wspaniałe dzieci, teraz pojawiły się wnuki, więc czujemy się spełnionymi ludźmi - kończy Grygowicz.

- Dzisiejsze czasy nie służą małżeństwom - mówi Bronisław Potok. - Wczesne zarobkowe rozłąki za chlebem, osierocone połowiczne dzieci i lekkomyślne rozwody rozwalają rodziny - dodaje. - Dodatkowo nowoczesna postępowa propaganda rozsiewa nowe wzorce, wywracające do góry nogami dawne wartości, tradycje i sprawdzone wzorce - kończy Potok, a jego żona potakuje ze zrozumieniem głową.

Jubilaci z Gorlic:
Stanisława i Józef Andrzejakowie, Barbara i Józef Augustynowie, Krystyna i Zbigniew Buzowscy, Barbara i Stanisław Białobokowie, Krystyna i Leszek Cionkowie, Józefa i Michał Fugielowie, Danuta i Leszek Forysiowie, Stanisława i Zbigniew Grygowiczowie, Maria i Marian Gałuszkowie, Maria i Jerzy Drankowie, Wiesława i Kazimierz Duszowiczowie, Maria i Zbigniew Jamrowie, Jadwiga i Jan Jodłowscy, Wiesława i Zdzisław Kędziorowie, Krystyna i Jan Kmonowie, Genowefa i Antoni Kowalikowie, Danuta i Zenon Krauzowie, Romana i Jerzy Kujawscy, Barbara i Franciszek Kukowie, Irena i Stanisław Kuklowie, Barbara i Jerzy Lasotowie, Teresa i Stanisław Marcinowscy, Anna i Szczepan Mikrutowie, Anna i Jerzy Pawlusiowie, Anna i Adam Pelczarowie, Celina i Roman Pykowie, Józefa i Mieczysław Salitrowie, Zofia i Henryk Silniewiczowie, Danuta i Eugeniusz Stępniowie, Janina i Franciszek Stępniowie, Zofia i Tadeusz Stępniowie, Maria i Edward Szablowie , Zofia i Roman Szczepaniakowie, Wanda i Andrzej Syrkowie, Anna i Józef Świerzowie, Janina i Jan Toczkowie, Urszula i Roman Wojtasowie, Anna i Antoni Wójtowiczowie, Leokadia i Wiktor Woźniakowie , Adam i Maria Zawilińscy, Wiesława i Tadeusz Małkowie.

Jubilaci z gminy Gorlice:
Janina i Kazimierz Bawołkowie, Józefa i Edward Gajewscy, Wanda i Kazimierz Dobkowie, Janina i Czesław Jantasowie, Maria i Julian Jasiczkowie, Genowefa i Jan Kijkowie, Ewa i Tadeusz Kmiecikowie, Małgorzata i Edward Knychowie, Eleonora i Władysław Królowie, Zofia i Aleksander Kuklowie, Krystyna i Jan Nikielowie, Maria i Stanisław Pawłowscy, Elżbieta i Bronisław Potokowie, Zofia i Jan Rolakowie, Anna i Władysław Tokarscy, Michalina i Franciszek Walowie, Daniela i Kazimierz Wesołowscy, Helena i Roman Wojnarscy, Maria i Stanisław Urzędowscy, Wiesława i Stanisław Zabierowscy, Zuzanna i Aleksander Śliwowie, Rozalia i Czesław Kłapsowie.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie