W tym roku z uzdrowisk skorzystało 7200 podkarpackich kuracjuszy. Obecnie w regionie mamy 4 miejsca: w Rymanowie-Zdroju, Iwoniczu-Zdroju, Polańczyku i Horyńcu-Zdroju, gdzie można skorzystać z leczenia uzdrowiskowego. Latoszyn jest miejscowością uzdrowiskową, ale nie ma jeszcze umowy z NFZ.
- O miejscu i rodzaju leczenia decyduje lekarz specjalista balneologii, który ocenia skierowania dostarczone do NFZ. Może to być zarówno uzdrowisko podkarpackie, jak i górskie bądź nadmorskie. Podyktowane jest to stanem zdrowia i wskazaniami medycznymi pacjenta - zaznacza Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ.
Obecnie na najpopularniejszy typ leczenia uzdrowiskowego czeka się średnio 7-8 miesięcy.
Bez drukowania, noszenia, czekania
Do sanatorium potrzebne jest skierowanie. Pacjenci zainteresowani leczeniem uzdrowiskowym muszą pamiętać, że kończy się okres przejściowy, co oznacza, że od 1 lipca skierowania do sanatoriów w Polsce będą wystawiane już tylko w formie elektronicznej. Papierowe skierowania zastąpią już e-skierowania. Lekarze jeszcze tylko do 30 czerwca 2023 roku będą mogli wystawiać stare, papierowe dokumenty.
E-skierowanie zarówno dla wielu pacjentów, jak i lekarzy to przede wszystkim wygodne rozwiązanie.
- E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest automatycznie przesyłane do odpowiedniego oddziału NFZ już w momencie wystawienia - wyjaśnia rzecznik. - Pacjent nie musi więc pilnować terminów i przynosić papierowego wydruku skierowania do oddziału. Dzięki automatycznemu zapisowi załatwienie formalności staje się szybsze i bardziej efektywne.
I dodaje, że po zarejestrowaniu w systemie skierowanie jest rozpatrywane przez lekarza - specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej, zatrudnionego przez NFZ.
- Ma on 30 dni na zakwalifikowanie pacjenta na leczenie lub odrzucenie jego skierowania z powodów medycznych, liczone od daty rejestracji skierowania w systemie. Jeśli je zatwierdzi, to przekaże do systemu informację o numerze skierowania, sposobie rozpatrzenia i przewidywanym okresie oczekiwania - podkreśla Rafał Śliż. - W przypadku niekompletnego skierowania lekarz poprosi o jego uzupełnienie. Powiadomienie o przyznaniu miejsca i terminie turnusu przyszły kuracjusz otrzyma na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, a także w formie dokumentu papierowego przesłanego pocztą.
Zaznacza też, że wprowadzenie elektronicznych skierowań nie wyklucza sytuacji, w której lekarz użyje papierowej formy skierowania.
- Stanie się tak, gdy skierowanie dotyczy leczenia uzdrowiskowego poza granicami kraju lub lekarz nie ma dostępu do internetu, a więc do systemu e-zdrowie.
Turnusy w podkarpackich uzdrowiskach cieszą się zainteresowaniem kuracjuszy zarówno z Podkarpacia, jak i całego kraju. Dorota Czyż, prezes Zarządu Spółki „Uzdrowisko Horyniec” Sp. z o.o. informuje, że cały czas trwają turnusy leczenia uzdrowiskowego. Dopisuje zarówno pogoda, jak i kuracjusze - mówi.
