Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od miesiąca bez nowych ognisk ASF u trzody. Gorzej z dzikami

opr. (koci)
Choć od miesiąca nie odnotowano nowego ogniska ASF u trzody, to choroba ta nadal szerzy się wśród dzików
Choć od miesiąca nie odnotowano nowego ogniska ASF u trzody, to choroba ta nadal szerzy się wśród dzików
Od miesiąca na terytorium Polski nie stwierdzono kolejnych ognisk ASF. Po wygaszeniu dotychczasowych, na obszarach znajdujących się wokół nich sukcesywnie uchylane są restrykcje. Dotychczas w województwach: podlaskim, mazowieckim i lubelskim uchylono restrykcje wokół 52 wygaszonych ognisk.

Aktualna sytuacja epizootyczna dotycząca występowania ASF w kraju oraz działania podejmowane w celu zwalczania tej choroby były omawiane podczas 11 posiedzenia Międzyresortowego Zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń. Spotkanie prowadził przewodniczący zespołu, minister Krzysztof Jurgiel.

Dużym problemem pozostaje jednak szerzenie się wirusa wśród dzików. Dlatego ważne jest zrealizowanie rekomendacji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z lipca br. dotyczącej ich depopulacji.

Rekomendacje przewidują redukcję do 30 listopada 2017 r. populacji dzików do poziomu 0,1 osobnika na km2 na terenie kraju na wschód od Wisły oraz maksymalnie wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych. W pozostałej części kraju, ze szczególnym uwzględnieniem parków narodowych, do poziomu 0,5 osobnika na kmkw.

Redukcji populacji dzików należy dokonywać w ramach planowanej gospodarki łowieckiej a tam, gdzie to konieczne, należy prowadzić odstrzały sanitarne.

Z badań wykonywanych przez Państwowy Instytut Weterynarii – PIB wynika, że odnajdywane na ternie naszego kraju padłe dziki w znaczącym odsetku 50 – 65 % były chore na ASF.

Podczas spotkania wskazywano, że ze względu na przemieszczanie zwierząt odstrzał dzików w Polsce powinien mieć charakter ciągły. W kraju musimy maksymalnie ograniczać występowanie wirusa. Podobnie, charakter ciągły powinna mieć identyfikacja padłych dzików w terenie.

Istotne znaczenie dla zwalczania ASF ma przestrzeganie przepisów rozporządzenia Komisji w sprawie wprowadzania do Wspólnoty osobistych przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego. Prawdopodobne źródło wprowadzenia ASF do populacji dzików w Czechach nastąpiło w skutek wwiezienia do tego kraju produktów mięsnych zawierających wirusa.

Uczestniczący w posiedzeniu wiceminister Rafał Romanowski poinformował, że podczas odbywającej się w ostatnich dniach w Pradze konferencji z udziałem komisarzem ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Vytenisa Andriukaitisa, podkreślano potrzebę zaostrzenia walki z nielegalnym przewozem żywności.

W Polsce prowadzona jest kontrola przemieszczania z państw trzecich, w bagażu osobistym, przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego. Dokonywane są zatrzymania przesyłek niespełniających wymagań oraz nakładane sankcje karne. W wyniku tych działań w ciągu ostatnich 12 tygodni Krajowa Administracja Skarbowa zatrzymała i skonfiskowała ponad 53 tony produktów pochodzenia zwierzęcego.

Międzyresortowy Zespól do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń powołany został Zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów z sierpniu ubiegłego roku. W skład zespołu wchodzą, sekretarze lub podsekretarze stanu, wyznaczeni przez ministrów: energii, finansów, infrastruktury i budownictwa, obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji, spraw zagranicznych, środowiska oraz szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Od miesiąca bez nowych ognisk ASF u trzody. Gorzej z dzikami - Gazeta Współczesna

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska