Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od poniedziałku miejskie rowery elektryczne będą znowu dostępne

Anna Piątkowska
Miejskie rowery znowu dostępne
Miejskie rowery znowu dostępne Aneta Zurek / Polska Press
Od poniedziałku 4 marca krakowianie znów będę mogli korzystać z miejskich rowerów elektrycznych. Jednoślady będzie można wypożyczyć z czterech krakowskich parkingach Park & Ride. Łącznie do dyspozycji mieszkańców są 143 rowery.

Od poniedziałku 143 rowery będą czekały na mieszkańców na parkingach P+R: Czerwone Maki, Kurdwanów, Mały Płaszów, Nowy Bieżanów. Korzystanie z roweru jest bezpłatne, ale wymaga rejestracji.

"Z rowerów Park-e-Bike można korzystać na terenie Krakowa oraz Skawiny. Tam też można zostawić sprzęt w ciągu dnia (np. na czas pracy), w trybie postoju, w dowolnym ogólnodostępnym punkcie. Nie można zostawiać tych rowerów na terenach zamkniętych (m.in. w budynkach), natomiast wyjazd poza strefę spowoduje zablokowanie sprzętu. Do stacji systemu rower Park-e-Bike musi wrócić najpóźniej wieczorem tego samego dnia, kiedy został wypożyczony" - wyjaśnia magistrat.

Stacje są czynne we wszystkie dni tygodnia w godzinach od 6.00 do 21.00. Sprzęt można najpóźniej wypożyczyć do godz. 20.00, natomiast zwrócić trzeba do godz. 21.00. Brak zwrotu roweru będzie skutkował m.in. zablokowaniem konta użytkownika.

Jak wypożyczyć miejski rower?

Aby wypożyczyć rower, trzeba się najpierw zarejestrować, wypełniając formularz - jak sugeruje magistrat, najlepiej zrobić to w siedzibach ZTP na ul. Wielopole 1 lub ul. Przewóz 21. Miasto zapowiada akcje przekazywania wniosków, np. w ramach wydarzeń miejskich, mające ułatwić rejestrację Najbliższym z nich będzie wydarzenie rowerowe na dziedzińcu Radia Kraków. Odbędzie się ono w sobotę, 9 marca, w godz. od 10.00 do 15.00. Wnioski można też składać przez platformę ePUAP.

W formularzu rejestracyjnym użytkownik, który będzie chciał korzystać z systemu, przekazuje dokładniejsze dane o sobie. Są one sprawdzane na podstawie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Składający formularz muszą też podpisać oświadczenie, że przeczytali i akceptują regulamin Park-e-Bike’a. Aby zostać użytkownikiem systemu, trzeba mieć ukończone 18 lat, posiadać PESEL oraz polski numer telefonu.

"Miejskie rowery Park-e-Bike trafiły na zimę do magazynu, ponieważ musiały przejść konserwację. W ciągu roku są bardzo intensywnie użytkowane, dlatego dokładna kontrola ich stanu odbywa się właśnie na przełomie roku. Teraz rowery Park-e-Bike mogą wrócić do użytkowania, zapewniając pełne bezpieczeństwo i maksymalny możliwy komfort jazdy" - wyjaśnia magistrat.

System Park-e-Bike został uruchomiony w 2020 r. w ramach unijnego projektu „Low Carb. Budowanie potencjału na rzecz zintegrowanego planowania mobilności niskoemisyjnej w funkcjonalnych obszarach miejskich”. Wtedy miasto kupiło 43 rowery, które można było wypożyczyć na parkingu P+R Czerwone Maki.

"Chodziło przede wszystkim o stworzenie możliwości przesiadki z samochodu pozostawianego na P+R na bezpłatny rower elektryczny. Ma być to atrakcyjna alternatywa dla stania w korkach i szukania miejsca do parkowania na zatłoczonych osiedlach" - wyjaśnia miasto.

Szczegóły na stronie internetowej park-e-bike.ztp.krakow.pl.

Jak pożyczyć tradycyjny rower miejski

Cały czas można zapisywać się do innego miejskiego sytemu rowerowego – LajkBike. To wypożyczalnia długoterminowa – rower (elektryczny lub tradycyjny) bierze się do domu na co najmniej miesiąc, a maksymalnie na trzy. Kosztuje to 29 zł (rower tradycyjny) lub 79 zł (rower ze wspomaganiem) miesięcznie. Trzeba mieć ukończone 18 lat i mieszkać w Krakowie.
Więcej na stronie internetowej lajkbike.ztp.krakow.pl.
Stacje napraw rowerów

Zarząd Transportu Publicznego informuje, że od przyszłego tygodnia na krakowskie ulice zaczną także wracać stacje naprawy rowerów.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od poniedziałku miejskie rowery elektryczne będą znowu dostępne - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska