
Uzyskaj pozwolenie na użytkowanie
Jeśli inwestycja wymaga uzyskania pozwolenia na użytkowanie, należy po zakończeniu prac i zgromadzeniu wymaganej dokumentacji złożyć wniosek o pozwolenie (wraz z wymaganymi dokumentami, które są podobne jak przy zawiadomieniu o zakończeniu budowy) w powiatowym lub wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. Urzędnicy mają 14 dni na ewentualne zażądanie uzupełnienia dokumentacji. Niedopełnienie tego obowiązku we wskazanym terminie oznacza odrzucenie wniosku.

Przygotuj się do obowiązkowej kontroli na budowie
Ta formalność dotyczy tylko inwestorów, którzy uzyskują pozwolenie na użytkowanie (nie dotyczy osób zawiadamiających o zakończeniu budowy). W ciągu 21 dni od złożenia kompletnego wniosku nadzór budowlany ma obowiązek przeprowadzić kontrolę obiektu budowlanego. We wskazanym przez urzędników terminie na budowie muszą być zarówno inwestor, jak i kierownik budowy. Jeśli kontrola przebiegnie pomyślnie, inspektor nadzoru sporządzi protokół i zwróci inwestorowi część dokumentów (dziennik budowy, dokumentację geodezyjną oraz protokoły badań i sprawdzeń).

Inspektor może nakazać wykonanie dodatkowych robót budowlanych, zanim pozwoli na użytkowanie domu. Może też zezwolić na użytkowanie, ale pod warunkiem wykonania brakujących prac w określonym terminie. Jeśli tak się stanie, inwestor będzie musiał następnie zawiadomić nadzór budowlany, że wykonał nakazane prace.

Odwołaj się od decyzji o sprzeciwie
Jeżeli inspektorat zgłosi sprzeciw wobec zgłoszonego zakończenia budowy, inwestor może odwołać się od tej decyzji. Musi to zrobić osobiście (nie może go zastąpić np. kierownik budowy). Odwołanie na piśmie składa się zawsze do inspektoratu „wyższego stopniem” niż ten, który wydał decyzję, od której inwestor się odwołuje. Przykładowo przy decyzji inspektoratu powiatowego odwołanie składa się do inspektoratu wojewódzkiego. Na odwołanie się jest 14 dni od dnia otrzymania decyzji.