18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnowiony spichlerz atrakcją nie tylko Ryglic [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Spichlerz chylił się ku ruinie. Tak wyglądał jeszcze trzy lata temu...
Spichlerz chylił się ku ruinie. Tak wyglądał jeszcze trzy lata temu... Paweł Chwał
Udało się. Spichlerz podworski w Ryglicach uratowany. Najstarszy tego typu obiekt w Małopolsce zamiast straszyć wyglądem, wreszcie może być powodem do dumy mieszkańców miasteczka. Będzie promowany jako atrakcja turystyczna regionu.Prace trwały trzy lata, a ich efektem jest niemal kompletnie odnowiony budynek, w przetrwanie którego wielu nie wierzyło. To, co stało w sąsiedztwie szkół w Ryglicach, przypominało chylącą się ku ruinie szopę czy stodołę, ze spróchniałymi i zgniłymi belkami oraz dziurawym dachem, a nie cenny zabytek.

- Los spichlerza wydawał się w pewnym momencie przesądzony. Ten obiekt miał zniknąć z krajobrazu Ryglic - zauważa Eligiusz Dworaczyński, konserwator zabytków, kierujący zespołem, który zajmuje się renowacją ryglickiej atrakcji.

Poprzedni burmistrz próbował nawet odsprzedać pozostałości spichlerza prywatnemu przedsiębiorcy i wywieźć do skansenu. Gdy transakcja nie doszła do skutku, gmina złożyła wniosek do ministra kultury. Poskutkował on sporą dotacją, która pozwoliła nie tylko na doraźne zabezpieczenie budynku przed zawaleniem, ale też na przywrócenie go do stanu pierwotnego. Dzięki kolejnemu dofinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wykonano kosztowne prace adaptacyjne wewnątrz. Miejsca jest tu teraz wystarczająco dużo na izbę regionalną, gdzie będą się odbywać cykliczne spotkania i żywe lekcje historii, oraz kawiarenkę, w której będą mogli się posilić turyści przemierzający szlaki Pogórza.

Drzwi z 1756 roku

Spichlerz w całej okazałości prezentuje się tak, jak wyglądał blisko 100 lat temu. Odbudowano go na podstawie zdjęcia z 1915 roku. Odtworzono w nim m.in. balkon i pomieszczenia na strychu. Całość jest kryta gontem. Najcenniejszym elementem budowli jest belka nad drzwiami z wyrytą na niej datą: 1756. Wiele wskazuje jednak na to, że do wzniesienia budynku użyto jeszcze starszych belek, z innego obiektu.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Awantura o Carrefour w Sukiennicach

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska