Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OKE KRAKÓW- niezbędne informacje o Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. Co warto wiedzieć? Jak korzystać ze strony OKE?

Maria Gadzińska
OKE Kraków: adres, strona internetowa, najważniejsze informacje. Jak korzystać ze strony OKE i co można na niej znaleźć?
OKE Kraków: adres, strona internetowa, najważniejsze informacje. Jak korzystać ze strony OKE i co można na niej znaleźć? Anna Kaczmarz/Polska Press
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna to instytucja odpowiadająca za polski zewnętrzny system oceniania. Jest odpowiedzialna między innymi za najważniejsze testy, z którymi musi się zmierzyć każdy uczeń. Pod nadzorem CKE organizuje miedzy innymi egzamin maturalny, ośmioklasisty czy egzaminy zawodowe. Warto więc wiedzieć, gdzie pozyskiwać najważniejsze informacje na ich temat i jak korzystać ze strony OKE.

Centralną Komisję Egzaminacyjną tworzą tak zwane Komisje Okręgowe. Do OKE w Krakowie przypisane są trzy województwa: małopolskie, podkarpackie i lubelskie, co oznacza, że wszystkie znajdujące się w nich placówki oświaty podlegają właśnie temu okręgowi.

OKE w Krakowie znajduje się na os. Szkolnym 37, a wszystkie przydatne numery telefonów do tej placówki znajdziemy w zakładce „kontakty” na oficjalnej stronie internetowej. Godziny otwarcia placówki od poniedziałku do piątku to 7:30-16:00.

OKE: zadania

Do głównych obowiązków Centralnej Komisji Egzaminacyjnej należy organizacja najważniejszych egzaminów w życiu każdego ucznia szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Prócz przygotowania propozycji arkuszy egzaminacyjnych oraz testowania próbnych zastosowań zadań jest odpowiedzialna za stworzenie odpowiednich sprawozdań z przeprowadzonych egzaminów i druk zaświadczeń, świadectw, a także dyplomów. O wszystkich kluczowych zadaniach możemy dowiedzieć się ze statutu Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, który umieszczony jest na stronie internetowej OKE.

Jak korzystać ze strony internetowej OKE

W menu głównym strony, znaleźć można zakładki informujące o egzaminie ośmioklasisty, maturalnym, zawodowym czy eksternistycznym, gdzie zawarte są wszystkie komunikaty z nimi związane, zasady przebiegu i organizacji oraz informatory. Powyższe dane mogą być pomocne nie tylko dla nauczycieli, ale również dla uczniów i ich rodziców.

Dla zainteresowanych w zakładce „o egzaminie” umieszczone są przykładowe arkusze egzaminacyjne, materiały pomocnicze i ćwiczeniowe oraz zestawy zadań powtórkowych. Przydatne mogą okazać się także informacje o podstawach programowych. Znajdziemy tu również wyniki, oraz dane dotyczące poszczególnych sesji egzaminacyjnych np. zdawalności w ubiegłych latach.

Pionierskie serwisy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej

  • SIEMA - System Informacji o Egzaminach Masowych
  • OBIEG - Obsługa Internetowa Egzaminów- znajdują się w nim zagadnienia związane z danymi o szkole, danymi o uczniach, dokumentacją egzaminacyjną, raportami oraz egzaminami.
  • MOODLE - Monitorowanie na Odległość- czyli system szkoleniowy za pomocą kursów dla egzaminatorów i uczniów.
  • UMOWY - to system zawierania umów-zleceń między współpracownikami komisji.

W ramach powyższych serwisów powstały poszczególne systemy:

  • SIOEOb[b] - System Informatyczny Obsługujący Egzaminy Ogólnokształcące
  • [b]SMOK - System Monitorowania Obsługi Kwalifikacji
  • KRAK - Krajowy Rejestr Aktywów Kwalifikacji

W celu zalogowania na powyższe platformy należy wybrać konkretny na poziomym pasku zadań.

Portal telewizyjny OKE

Ciekawym odnośnikiem jest portal telewizyjny tworzony przez OKE w Krakowie, gdzie znajdziemy wiele wykładów i prezentacji, przedstawianych przez ekspertów o poszczególnych egzaminach. Filmy skierowane są głównie do uczniów, ale zawierają także wiele informacji przydatnych dla egzaminatorów. Aby przejść do tego odnośnika, należy wybrać ikonkę telewizora w prawym górnym rogu. Obok niej znajduje się także odnośnik do platformy YouTube, gdzie również znajdziemy filmy przygotowane przez OKE w Krakowie.

Jak się okazuje strona internetowa Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie nie jest stworzona wyłącznie dla egzaminatorów, członków komisji czy władz szkół. Znajduje się w niej wiele przydatnych informacji dla uczniów i ich rodziców, nie tylko w kwestii organizacji egzaminów, ale także zawiera sporą dawkę wiedzy niezbędnej do przystąpienia do nich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska