1 z 10
Przewijaj galerię w dół
Oryginalne pomysły mieszkańców Krakowa na budżet obywatelski
fot. Andrzej Wisniewski / Polskapresse
2 z 10
Sieć boksów- schowków na: rowery, rowery ze wspomaganiem...

Sieć boksów- schowków na: rowery, rowery ze wspomaganiem elektrycznym, elektryczne motorowery oraz hulajnogi elektryczne.

Schowek ma konstrukcję modułową niezwiązaną trwale z gruntem. Pojedynczy moduł może pomieścić jeden lub dwa pojazdy. Poglądowy asortyment przedstawiono w załączniku nr 2.
Schowek opcjonalnie może być wyposażony w nisko prądowe przyłącze nN.
W celu ograniczenia koszów, przyłącze nN proponuje się w pierwszej kolejności wykonać, od słupa oświetlenia ulicznego lub parkowego, z ograniczeniem możliwości ładowania pojazdów do godzin nocnych oraz amperażu wynikającego z możliwości obciążenia obwodów zasilających oświetlenie.

3 z 10
"odKUP sobie Kraków"...
fot. Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski

"odKUP sobie Kraków"

Celem projektu jest stworzenie edukacyjnej kampanii społecznej uświadamiającej Mieszkańcom Miasta Krakowa konieczność sprzątania odchodów po swoich pupilach poprzez:
1.Zakup "psich pakietów"tj woreczków na psie odchody w ładnym poręcznym etui w formie kości z nadrukiem BO Miasta Krakowa ( wg obowiązującego wzorca logo Budżetu Obywatelskiego ), oraz z hasłem proponowanej akcji: "odKUP sobie Kraków" - ilości 500 pakietów na Dzielnice ( 18 Dzielnic pomnożone przez 500 szt = 9000 szt psich pakietów
Woreczki powinny być ekologiczne :
- worki ze składnikiem (d2w) ,który powoduje ich rozkład po upływie 24 miesięcy uwalniając organiczną zawartość (psie nieczystości),która ulega całkowitej biodegradacji w kompoście lub na wysypisku śmieci. Bezpieczne dla środowiska naturalnego worki ulegają dwustopniowej biodegradacji przy udziale flory bakteryjnej dzięki odpowiednim komponentom.
lub
- worki wykonane z kukurydzy,które ulegają biodegradacji w ciągu 45 dni.
-lub inne spełniające normy ekologiczne, biodegradowalne.
2.Zaprojektowanie i wydrukowanie plakatów w formacie A4 promujące akcje "odKUP sobie Kraków" w ilości osiemnaście Dzielnic MK pomnożone przez ilość tablic informacyjnych dzielnicowych ( z prośbą do Radnych o powieszenie plakatów na tablicach).
3.Zaprojektowanie i wydrukowanie broszur w formacie A5 -zawierających informacje o zagrożeniu epidemiologicznym,roznoszących się bakteriach przy zaleganiu odchodów odzwierzęcych- w ilości takiej samej jak ilość zakupionych "psich pakietów" ( rozdawane mieszkańcom razem z pakietami)
4.Kolportaż plakatów,broszur oraz "psich pakietów" do siedzib Dzielnic Miasta Krakowa I-XVIII.
5.Zorganizowanie przez UMK na Placu Wszystkich Sw pod siedzibą UMK akcji "odKUP sobie Kraków",polegającej na rozdawaniu Mieszkańcom po jednym psim pakiecie oraz ulotkę informującą o zagrożeniach związanych z niesprzątaniem nieczystości.Akcja na wzór rozdawania budek dla ptaków czy sadzonek roślin.Na akcję pod urzędem 500 szt pakietów ( dla 500 osób).
Akcję edukacyjną dla Mieszkańców prowadziły będą Dzielnice I-XVIII Miasta Krakowa poprzez ogłoszenie na stronie internetowej , w mediach społecznościowych w gazetce dzielnicowej informacji o przeprowadzanej akcji edukacyjnej "odKUP sobie Kraków". Pierwszych 500 mieszkańców ,którzy zgłoszą się do siedzib Rad dzielnic otrzyma psi pakiet wraz z ulotką informującą o zagrożeniach.Jednocześnie Rady Dzielnic zostaną poproszone o umieszczenie plakatów informujących o akcji na tablicach informacyjnych w osiedlach.Dodatkowo UMK przeprowadzi kampanię pod siedzibą UMK przy Placu Wszystkich Świętych ( na wzór akcji przeprowadzanych już wcześniej : rozdawania budek dla ptaków,sadzonek roślin itp). Akcja polegać będzie na rozdaniu 500 mieszkańcom psich pakietów wraz z ulotką informującą o zagrożeniach.

4 z 10
"Filozofia na bruku"...

"Filozofia na bruku"

Projekt zakłada stworzenie pierwszego przystanku ścieżki filozoficznej R.Ingardena u ujścia Wilgi. Zostanie umieszczona na nim rzeźba 8 metrowego Krzesła wraz z przewodnią myślą filozoficzną. Poprowadzimy odbiorców przez różne sposoby interpretacji sztuki i otaczającej ich przestrzeni, jednocześnie czyniąc przestrzeń miejską bardziej barwną i intrygującą.

Krzesło kształtem przypominałoby krzesło z pl. Bohaterów Getta, a wykonane byłoby w części ze stali kortenowskiej (por. Cricoteca). Nogi krzesła byłyby niesymetryczne, a jedna z nich byłaby częściowo „otwarta” z wglądem do jej wnętrza, wypełnionym różnego rodzaju materiałem. Na poziomej poprzeczce nogi, wyprofilowane byłyby miejsca, by usiąść. W pobliżu rzeźby znalazłoby się dodatkowo kilka krzeseł standardowej wielkości o różnym wyglądzie (np. krzesło zdekomponowane czy krzesło dziecięce)
Nieopodal krzesła znajdą się dwie tabliczki w obudowie ze stali kortenowskiej; jedna tradycyjna z wybranymi myślami R.Ingardena i ich wyjaśnieniem, druga interaktywna z tekstami z obszarów filozofii i antropologii przedmiotu, należącymi do innych autorów.

Wybór padł na krzesło ponieważ, obiektem tym ma być przedmiot powszedni, prosty, zwyczajny, codziennego zastosowania, towarzyszący nam od bardzo dawna. Przedmiot, który na myśl o słowie „przedmiot”, byłby jednym z częstszych naszych skojarzeń. Przedmiot, który jest już obecny w przestrzeni Krakowa, o bogatych i różnych odniesieniach.

Przesadnie powiększony traci swój walor użytkowy, jednak mimo tego przypisujemy mu wciąż tę samą nazwę. Co zatem czyni krzesło, krzesłem? Z których warstw możemy go odrzeć, aby wciąż pozostało krzesłem? Jakie są jego konieczne własności, aby w spostrzeżeniu był nam dany jako krzesło?

Dzięki niejednolitości materiału z którego byłoby wykonane krzesło, jego wielkości oraz lokalizacji i możliwości oglądania go z różnych perspektyw: z poziomu statku, drugiej strony brzegu, „od góry” z mostu, z bliska przed, pod i przy, powyższa myśl stanie się bardziej unaoczniona.
Krzesło-rzeźba, przywołując sobą inne krzesła i ich znaczenia, może nas pobudzić do namysłu nad jego znaczeniem (np. puste krzesło, jako brak obecności osoby, która odeszła lub na którą czekamy) czy sposobem funkcjonowania w kulturze.

W rzeźbie krzesła, zawierają się inne krzesła; krzesła codziennego użytku, krzesło Kantora, Van Gogha, czy te reprezentujące historyczne wydarzenia z placu Bohaterów Getta oraz te wszystkie inne, których obrazy odbiorca ma w swoim umyśle. „Krzesło” ma być zaproszeniem do podróży w przedmiot, w jego istotę oraz to co przywołuje i do czego się odnosi. Jest krzesłem, w którym przenikają się inna krzesła, ale też tym konkretnym krzesłem, „stąd”. Wytłumaczenie powyższych znaczeń i interpretacji byłoby integralną częścią projektu.

Pozostało jeszcze 5 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Kibice Cracovii w Lublinie. Mieli powody do radości

Kibice Cracovii w Lublinie. Mieli powody do radości

Kraków w żałobie? Tak wyglądał Rynek w dniu pogrzebu papieża. Jedna wielka impreza

Kraków w żałobie? Tak wyglądał Rynek w dniu pogrzebu papieża. Jedna wielka impreza

"Sadzonka za surowce wtórne". Dawaliśmy kwiaty i inne gadżety za elektrośmieci

"Sadzonka za surowce wtórne". Dawaliśmy kwiaty i inne gadżety za elektrośmieci

Zobacz również

Kibice Cracovii w Lublinie. Mieli powody do radości

Kibice Cracovii w Lublinie. Mieli powody do radości

"Sadzonka za surowce wtórne". Dawaliśmy kwiaty i inne gadżety za elektrośmieci

"Sadzonka za surowce wtórne". Dawaliśmy kwiaty i inne gadżety za elektrośmieci