

dr Michał Filipiak
pracownik Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków
Nominacja za badania nad zbilansowaniem diet dzikich pszczół
- Dziękuję za wasze głosy! Nie przestawajcie i dajcie cynk znajomym - entuzjastycznie zachęca do wsparcia swojej kandydatury w akcji Osobowość Roku 2019 Michał Filipiak w mediach społecznościo wych. Badacz, który jest aktualnym liderem plebiscytu w kategorii Nauka, zebrał do tej pory ponad 300 głosów! Zawodowo jest związany z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Do naszej akcji został nominowany za badania nad
zbilansowaniem diet dzikich pszczół. Doktor najstarszej polskiej uczelni chciał sprawdzić, czy jakość różnych gatunków pyłku może wpływać na wzrost i rozwój larw dzikiej pszczoły. Wyniki analiz opisał między innymi na łamach miesięcznika
naukowego „Journal of Applied Ecology”. Wnioski uczonego okazały się zaskakujące.
- Rośliny miododajne nie pomogą dzikim pszczołom wyżywić ich larw. Dzikie pszczoły potrzebują roślin produkujących pyłek o zbilansowanym składzie chemicznym - przekonuje pracownik UJ.
Kliknij i sprawdź wyniki głosowania

prof. dr hab. med. Piotr Jankowski
kardiolog, profesor w I Klinice Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Kraków
Nominacja za działalność na rzecz promowania profilaktyki schorzeń układu krążenia w Polsce oraz udział w stworzeniu programu koordynowanej opieki nad pacjentami po zawale serca
Prof. dr hab. med. Piotr Jankowski jest kardiologiem i profesorem w I Klinice Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Nominowany do naszej akcji leczenie zaczyna od profilaktyki. Stara się promować zapobieganie chorobom układu krążenia. Brał także udział w stworzeniu programu koordynowanej opieki nad pacjentami po zawale serca.
Kliknij i sprawdź wyniki głosowania

prof. dr hab. Paweł Moskal
Wydział Fizyki UJ, twórca i szef zespołu nad wynalazkiem tomografu JPet, Czułówek
Nominacja za koncepcję wynalazku JPet służącego m.in. do diagnozowania nowotworów przy pomocy detektorów polimerowych
J-Pet to tomograf, czyli urządzenie służące do wykonywania zdjęć na podstawie pomiarów dokonanych z zewnątrz. Pomysłodawcami tego wyjątkowego wynalazku są wybitni naukowcy z Zakładu Fizyki Jądrowej Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierownictwem prof. Pawła Moskala.
- Tomograf powstał na bazie technologii opartej na siedemnastu nowych rozwiązaniach z wielu dziedzin: biologii, elektroniki, fizyki, medycyny, informatyki, inżynierii materiałowej – wymienia badacz. J-Pet znajduje zastosowanie w diagnostyce nowotworów oraz wielu innych gałęziach medycyny.
Kliknij i sprawdź wyniki głosowania