41 z 90
Gdy blisko 20 lat temu usłyszał o chorym na białaczkę...
fot. Andrzej Banaś

Stanisław Bańbor, założyciel prężnego stowarzyszenia „Dajmy Dzieciom Miłość”. ZWYCIĘZCA W KATEGORII DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA I CHARYTATYWNA W POWIECIE W POWIECIE TARNOWSKIM

Gdy blisko 20 lat temu usłyszał o chorym na białaczkę chłopcu, chwycił za kapelusz i zaczął zbierać datki na jego leczenie. I wtedy wkręcił się w pomaganie na dobre. Założył stowarzyszenie „Dajmy Dzieciom Miłość”, które pomogło już setkom ludzi, głównie dzieciom. - To przede wszystkim osoby pokrzywdzone przez los, najczęściej chore, ale również ofiary wypadków, niezaradne życiowo, pogorzelcy, którzy w pożarze stracili niejednokrotnie dach nad głową lub dorobek życia - wylicza. Dzięki stowarzyszeniu rocznie udaje się zapewnić im pomoc w wysokości ok. 400 tys. złotych. Ta kwota jest zbierana między innymi z 1 proc. podatku oraz z licytacji, które towarzyszą corocznemu balowi sylwestrowemu, organizowanemu przez stowarzyszenie. A jak na coś brakuje, to cukiernik, jak sam mówi, zaczyna chodzić po przedsiębiorcach i żebrać. Wyznaje zasadę, że „w pojedynkę nie zrobi się tyle, co w grupie”. - Ludzie generalnie są dobrzy i chcą pomagać, ale ktoś musi ich do tego zachęcić i zagwarantować, że ich wsparcie nie pójdzie na marne. W tym już moja rola - mówi Bańbor. Właściciel Cukierni Targowa, szczególnie dumny jest m.in. ukończonej jesienią rozbudowy domu dla Pauliny Smagacz, która ratując siostrę, została przykuta do wózka inwalidzkiego.

SMS pod nr 72355 o treści OD.159

42 z 90
Nasi Czytelnicy docenili Norberta Kaczmarczyka za jego...
fot. Archiwum

Norbert Kaczmarczyk, poseł Ziemi Tarnowskiej, aktywny działacz Fundacji „Braterska Pomoc”. ZWYCIĘZCA W KATEGORII DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA I CHARYTATYWNA W TARNOWIE

Nasi Czytelnicy docenili Norberta Kaczmarczyka za jego działalność pozaparlamentarną. Szczególnie zaś za pomoc osobom, które na skutek wypadków znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

Fundacja „Braterska Pomoc”, której jest założycielem, wspiera finansowo zarówno operacje, jak również późniejszą rehabilitację. Prowadzi także działalność edukacyjną.

Chociaż Norbert Kaczmarczyk jest sejmowym debiutantem, należy do najaktywniejszych posłów obecnej kadencji. Na koncie ma ponad 100 wystąpień oraz 362 interpelacje. Jest przy okazji jednym z najmłodszych parlamentarzystów - ma 29 lat.

Pracuje w Komisji Ochrony Środowiska oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na Wiejską dostał się z listy Kukiz 15.

Poparło go prawie 9 tysięcy osób. Ukończył politologię i komunikację społeczną na krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego.

Wcześniej był między innymi radnym Gminy i Miasta Proszowice. W swojej karierze zawodowej ma również epizod dziennikarski - był reporterem w TVP Kraków oraz Krakowskiej Telewizji Internetowej. Mieszka w Czajęczycach koło Proszowic. Prowadzi gospodarstwo rolne.

SMS pod nr 72355 o treści OD.244

43 z 90
Od 1989 roku jest dyrektorem gminnej książnicy. Od trzech...
fot. Archiwum

Małgorzata Morawiec, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie. ZWYCIĘŻCZYNI W KATEGORII KULTURA W POWIECIE DĄBROWSKIM

Od 1989 roku jest dyrektorem gminnej książnicy. Od trzech lat pracuje w nowym obiekcie wybudowanym za ponad 3 miliony złotych. Budynek stał się prawdziwym centrum kulturalnym i sportowym. Znajduje się w nim m.in. kameralne kino, siłownia, kręgielnia czy sala do gier. - Z naszej oferty korzystają nie tylko mieszkańcy gminy, ale całego województwa. Często odwiedzają nas także goście zagraniczni - podkreśla Małgorzata Morawiec. W Oleśnie organizuje Międzynarodową Galicyjską Jesień Literacką, w której udział biorą pisarze m.in. z Francji, Wietnamu czy Ukrainy. Dzięki niej powstały Dyskusyjne Kluby Książki dla dzieci i dorosłych. Ich członkowie spotykają się przynajmniej raz w miesiącu i omawiają wybrane lektury. Małgorzata Morawiec mocno współpracuje także z Klubem Seniora Sami Swoi, który działa w gminie.

- Tworzą go cudowni ludzie, którymi biblioteka może się pochwalić. Nasi seniorzy przygotowali między innymi wspaniały spektakl kabaretowy, który zachwyca publiczność - zaznacza dyrektor biblioteki. Nie kryje wzruszenia po zdobyciu pierwszego miejsca w kategorii powiatowej na Osobowości Roku. - Jestem zaskoczona osiągniętym wynikiem. Dziękuje wszystkim za oddane głosy - podkreśla.

SMS pod nr 72355 o treści OK.22

44 z 90
Pochodząca z Łysej Góry wokalistka, choć w tym roku kończy...
fot. Archiwum

Alicja Rega , uczennica Gimnazjum Dwujęzycznego w Tarnowie, uczestniczka Eurowizji Junior 2017. ZWYCIĘŻCZYNI W KATEGORII KULTURA W TARNOWIE

Pochodząca z Łysej Góry wokalistka, choć w tym roku kończy zaledwie 15lat, już w tej chwili może poszczycić się licznymi sukcesami scenicznymi. Jest laureatką telewizyjnych show „Mali giganci” czy „Hit hit hurra”. Na koncie ma ponad dwadzieścia nagród zdobytych w kraju oraz za jego granicami. W trakcie dziesięcioletniej kariery występowała między innymi w Niemczech, Estonii, Rosji, Gruzji, na Litwie i Malcie. W finale Eurowizji Junior, który odbył się w ubiegłym roku w Tbilisi, zajęła ósme miejsce w klasyfikacji generalnej.

Śpiewała już u boku m.in. Michała Szpaka, Grzegorza Hyżego, Piotra Rubika, Majki Jeżowskiej, Łukasza Zagrobelnego, zespołu Golec Orkiestra czy Sound’n’Grace. Jako wokalistka pojawiła się również na pięciu albumach płytowych.

W 2017 roku nagrała swój pierwszy singiel z piosenką „W rogu świata”, do którego został nakręcony teledysk.

Oprócz nauki w gimnazjum, uczy się również w rzeszowskim Centrum Sztuki Wokalnej, gdzie pozostaje pod opieką Anny Czenczek, a także w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Tarnowie na wydziale jazzowym.

Hobby? Jazda na quadzie i motorze crossowym po leśnych bezdrożach.

SMS pod nr 72355 o treści Ok.146

Pozostało jeszcze 45 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Komiksowe historie tylko dla dorosłych. Bunkier Sztuki zaprasza na wystawę 18+

Komiksowe historie tylko dla dorosłych. Bunkier Sztuki zaprasza na wystawę 18+

Wielka inwestycja kolejowa zmienia obraz Nowego Sącza

Wielka inwestycja kolejowa zmienia obraz Nowego Sącza

Biało-czerwone barwy powiewają na Podhalu. Flagi ozdabiają Zakopane i Kościelisko

Biało-czerwone barwy powiewają na Podhalu. Flagi ozdabiają Zakopane i Kościelisko

Zobacz również

Wielka inwestycja kolejowa zmienia obraz Nowego Sącza

Wielka inwestycja kolejowa zmienia obraz Nowego Sącza

Biało-czerwone barwy powiewają na Podhalu. Flagi ozdabiają Zakopane i Kościelisko

Biało-czerwone barwy powiewają na Podhalu. Flagi ozdabiają Zakopane i Kościelisko