MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostateczna lista Koalicji Obywatelskiej w okręgu świętokrzysko - małopolskim do Parlamentu Europejskiego! Jest wielkie zaskoczenie

Paulina Baran
Paulina Baran
W środę, 24 lutego Koalicja Obywatelska przedstawiła listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Jedynką w okręgu świętokrzysko - małopolskim Bartłomiej Sienkiewicz ale prawdziwą sensacją jest druga pozycja kielczanki Małgorzaty Wilk-Grzywny. Zobaczcie kolejnych kandydatów w galerii zdjęć.
W środę, 24 lutego Koalicja Obywatelska przedstawiła listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Jedynką w okręgu świętokrzysko - małopolskim Bartłomiej Sienkiewicz ale prawdziwą sensacją jest druga pozycja kielczanki Małgorzaty Wilk-Grzywny. Zobaczcie kolejnych kandydatów w galerii zdjęć.
W środę, 24 kwietnia Koalicja Obywatelska przedstawiła listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Nie było zmian po oficjalnym ogłoszeniu listy przez Państwową Komisję Wyborczą. Jedynką w okręgu świętokrzysko - małopolskim jest minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz - prawnuk pisarza Henryka Sienkiewicza, urodzony w Kielcach, ale prawdziwą sensacją jest druga pozycja Małgorzaty Wilk-Grzywny, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, która przez lata była blisko Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Sensacyjna lista Koalicji Obywatelskiej w naszym okręgu do Parlamentu Europejskiego! Wśród nazwisk jest wielkie zaskoczenie

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 9 czerwca. Polacy, po raz piąty w historii, wybiorą swoich przedstawicieli, którzy w Brukseli i Strasburgu będą zajmować się najważniejszymi dla europejskiej wspólnoty sprawami.

Już wiadomo, że na świętokrzysko - małopolskiej liście Koalicji Obywatelskiej jedynką jest minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz - prawnuk pisarza Henryka Sienkiewicza, urodzony w Kielcach ,młodość spędził w majątku który otrzymał od Polaków jego pradziadek w Oblęgorku koło Kielc. Minister Sienkiewicz w związku ze startem w wyborach podał się do dymisji.

Prawdziwą sensacją jest druga pozycja kielczanki Małgorzaty Wilk-Grzywny, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej i dyrektor Parku Legend w Nowej Słupi, która przez lata była blisko Polskiego Stronnictwa Ludowego. Była dyrektorem Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Współpracowała z wieloletnim marszałkiem województwa i szefem Ludowców Adamem Jarubasem. Teraz oboje będą...rywalami.

Na trzeciej pozycji jest Jagna Marczułajtis-Walczak, posłanka, znana polska snowboardzistka pochodząca z Małopolski. Na kolejnych miejscach dominują politycy z Małopolski. Ze Świętokrzyskiego na miejscu 7. jest wybrany w ostatnich wyborach radny Sejmiku, Wojciech Zwierzchowski z Jędrzejowa, dyrektor tamtejszego Liceum imienia Reja. Na miejscu 9 - Jacek Witka z Kielc, szef partii Zieloni w Świętokrzyskiem.

Oto pełna lista kandydatów do Parlamentu Europejskiego w okręgu 10 obejmującym województwa świętokrzyskie i małopolskie:

 • 1. Bartłomiej Sienkiewicz
 • 2. Małgorzata Wilk-Grzywna
 • 3. Jagna Marczułajtis-Walczak
 • 4. Sylwia Salwińska
 • 5. Małgorzata Mękal
 • 6. Magdalena Majka
 • 7. Wojciech Zwierzchowski
 • 8. Artur Kozioł
 • 9. Jacek Witka
 • 10. Marek Sowa

W galerii zdjęć prezentujemy wszystkich kandydatów - poznacie też ich prywatnie

W wyborach posłów do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej wybiera się 53 posłów w 13 okręgach wyborczych. Przypominamy, że okręg świętokrzysko - małopolski, w którym startować będą kandydaci z regionu jest największy w Polsce, uprawnionych do głosowania jest w nim aż 3,5 miliona wyborców.

Jak przelicza się głosy na mandaty wyborcze? Wyjaśnia Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

-Po zakończeniu głosowania zliczane są wszystkie głosy zdobyte w kraju przez poszczególne komitety wyborcze. W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety, które otrzymały co najmniej 5 procent głosów w skali kraju. Następnie ustala się ile mandatów otrzymały poszczególne komitety w całej Polsce przeliczając głosy na mandaty metodą D'Hondta. Później tak zwaną metodą ,,największych reszt” dzieli się mandaty zdobyte przez dany komitet pomiędzy jego listy okręgowe. Gdy już to mamy, liczymy ile komitet zdobył mandatów w każdym okręgu wyborczym. Mandaty otrzymują kandydaci z największą liczbą głosów na danej liście - szczegółowo tłumaczy Adam Michcik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ostateczna lista Koalicji Obywatelskiej w okręgu świętokrzysko - małopolskim do Parlamentu Europejskiego! Jest wielkie zaskoczenie - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska