https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęło się Regionalne Forum Ekonomiczne Nowa Energia Kielce. Ciekawe dyskusje i nowe spojrzenie na ważne tematy. Zobacz zdjęcia

Paula Goszczyńska
Wideo
od 7 lat
W poniedziałek, 25 listopada, godzinie 10 w Targach Kielce rozpoczęło się Regionalne Forum Ekonomiczne Nowa Energia Kielce. To wydarzenie prezentujące wszystko to, co będzie zmieniało naszą codzienność w najbliższych latach. Podczas licznych paneli rozmówcy prezentują swój punkt widzenia oraz bogatą wiedzę na tematy dotyczące życia mieszkańców regionu. Zobaczcie pierwsze zdjęcia.

Rozpoczęło się Regionalne Forum Ekonomiczne Nowa Energia Kielce. Ciekawe dyskusje i nowe spojrzenie na ważne tematy

Regionalne Forum Ekonomiczne Nowa Energia Kielce ma charakter ogólnopolski, w tym roku ważną jego częścią będą tematy związane z przypadającą od 1 stycznia 2025 roku prezydencją Polski w Unii Europejskiej. Warto wiedzieć jakie zmiany czekają nas w najbliższym czasie, stąd mamy w programie sporo o najważniejszych dla Brukseli dziedzinach medycznych czy edukacji. Z kolei w Polsce w najbliższych latach wydarzy się wiele, jeśli chodzi o tak zwaną srebrną gospodarkę.

Tematy jakie są prezentowane podczas wydarzenia zostały podzielone na ścieżki tematyczne. O godzinie 10 rozpoczęły się cztery dyskusje. W sali Gamma rozpoczął się panel NOWA ENERGIA. MEDYCYNA PRZYSZŁOŚCI. O zdrowiu psychicznym rozmawiali doktor habilitowany Anna Dąbrowska – Uniwersytet Jagielloński ; doktor Adam Jarubas – poseł do Parlamentu Europejskiego oraz doktor Jan Latała. Anna Dąbrowska podkreśliła, że głównym problemem wśród nastolatków jest zamiana ról w rodzinie. - Młody człowiek zamiast być dzieckiem, jest uwikłany w rolę dorosłego. Na przykład mama traktuje córkę jak przyjaciółkę, zwierza się jej i mówi, że jest bardzo dojrzała. To miłe dla nastolatka, ale skutkować może obarczeniem dorosłymi problemami, a tym samym w dłuższej perspektywie lękami. To proces parentyfikacji - podkreśliła specjalistka. Dodała również, że w swojej pracy spotyka się często z brakiem komunikacji między rodzicami a dziećmi. - Rozmowa jest fundamentem - zaznaczyła.

Europoseł Adam Jarubas przypomniał czas pandemii oraz jej skutki, zwłaszcza na psychikę młodych ludzi.

Drugi panel - NOWA ENERGIA. KLIMAT to rozmowa na temat zjawisk katastrofalnych i ponadprzeciętnych  w  warunkach  zmian  klimatu i różnokierunkowej antropopresji. Wzięli w nim udział profesor Rafał Kozłowski, profesor Tadeusz Ciupa, profesor Roman Suligowski, doktor Mirosław Szwed, doktor Grzegorz Wałek.

Trzeci z paneli - SREBRNA GOSPODARKA/EDUKACJA PRZYSZŁOŚCI - dotyczył parków tematycznych dla juniorów i seniorów. W panelu wzięli udział: Filip Lichota – Bałtowski Kompleks Turystyczny, Zenon Dańda – Sabat Krajno, Park Rozrywki i miniatur, Piotr Sepioło – Park Legend Nowa Słupia; Aleksandra Stachniak - dyrektor Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. - Sezon zimowy jest kapryśny i trudno przyciągnąć turystów w Góry Świętokrzyskie. Ale przedstawiamy nasz region jako stok do nauki jazdy na nartach. To ważne. Problemem jest to, że jak ludzie jadą w polskie góry to nawet jeśli pada deszcz przez kilka dni to oni i tak znajdują sobie tam zajęcia. U nas, po dwóch dniach niepogody, turyści wyjeżdżają do domu - mówił Zenon Dańda. - Musimy wymyślać takie atrakcje, które pozwolą zarobić i przetrwać każdy sezon. Konkurencja jest gigantyczna i chociaż my mamy najnowszy sprzęt to i tak polegamy głównie na pięknej aurze zimowej. Dlatego trzeba wymyślać atrakcje, które nie zależą od pogody i przez cały rok przyciągać będą turystów - zwrócił uwagę właściciel Sabatu Krajno.

O godzinie 10 rozpoczęto również panel - NOWA ENERGIA. SREBRNA GOSPODARKA. Srebrna turystyka - przyszłość, czy już teraźniejszość? Doświadczenia Hiszpanii i Niemiec – teraz czas na Polskę. W panelu wzięli udział: Rafał Szmytke - prezes Polskiej Organizacji Turystycznej; Marcin Płochno – dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej; Agata Witosławska - dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej Madryt, Małgorzata Wilk-Grzywna, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Dużym zainteresowaniem cieszył się panel na temat budowania marki osobistej i relacji między przedsiębiorcami na lokalnym rynku. Na przykładzie grupy "Spotkania Biznesowe Kielc" poznaliśmy zalety współpracy i wymiany doświadczeń lokalnych przedsiębiorczyń. Panie tworzą obecnie zespół kilkudziesięciu kobiet aktywnie działających w biznesie. - Warto wyjść ze strefy komfortu, bo każdy krok do przodu udowadnia, że możemy więcej - przekonywała linergistka Katarzyna Białek, specjalistka od makijażu permanentnego.

Nie pominięto także sytuacji na Ukrainie. O wojnie toczącej się za naszą granicą mówili eksperci, między innymi Liwiusz Falak – przedsiębiorca niosący pomoc Ukrainie i Mariusz Urbaniak – były operator jednostki specjalnej GROM.

Zobacz zdjęcia:

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska