Rozpoczęło się Regionalne Forum Ekonomiczne Nowa Energia Kielce. Ciekawe dyskusje i nowe spojrzenie na ważne tematy
Regionalne Forum Ekonomiczne Nowa Energia Kielce ma charakter ogólnopolski, w tym roku ważną jego częścią będą tematy związane z przypadającą od 1 stycznia 2025 roku prezydencją Polski w Unii Europejskiej. Warto wiedzieć jakie zmiany czekają nas w najbliższym czasie, stąd mamy w programie sporo o najważniejszych dla Brukseli dziedzinach medycznych czy edukacji. Z kolei w Polsce w najbliższych latach wydarzy się wiele, jeśli chodzi o tak zwaną srebrną gospodarkę.
Tematy jakie są prezentowane podczas wydarzenia zostały podzielone na ścieżki tematyczne. O godzinie 10 rozpoczęły się cztery dyskusje. W sali Gamma rozpoczął się panel NOWA ENERGIA. MEDYCYNA PRZYSZŁOŚCI. O zdrowiu psychicznym rozmawiali doktor habilitowany Anna Dąbrowska – Uniwersytet Jagielloński ; doktor Adam Jarubas – poseł do Parlamentu Europejskiego oraz doktor Jan Latała. Anna Dąbrowska podkreśliła, że głównym problemem wśród nastolatków jest zamiana ról w rodzinie. - Młody człowiek zamiast być dzieckiem, jest uwikłany w rolę dorosłego. Na przykład mama traktuje córkę jak przyjaciółkę, zwierza się jej i mówi, że jest bardzo dojrzała. To miłe dla nastolatka, ale skutkować może obarczeniem dorosłymi problemami, a tym samym w dłuższej perspektywie lękami. To proces parentyfikacji - podkreśliła specjalistka. Dodała również, że w swojej pracy spotyka się często z brakiem komunikacji między rodzicami a dziećmi. - Rozmowa jest fundamentem - zaznaczyła.
Europoseł Adam Jarubas przypomniał czas pandemii oraz jej skutki, zwłaszcza na psychikę młodych ludzi.
Drugi panel - NOWA ENERGIA. KLIMAT to rozmowa na temat zjawisk katastrofalnych i ponadprzeciętnych w warunkach zmian klimatu i różnokierunkowej antropopresji. Wzięli w nim udział profesor Rafał Kozłowski, profesor Tadeusz Ciupa, profesor Roman Suligowski, doktor Mirosław Szwed, doktor Grzegorz Wałek.
Trzeci z paneli - SREBRNA GOSPODARKA/EDUKACJA PRZYSZŁOŚCI - dotyczył parków tematycznych dla juniorów i seniorów. W panelu wzięli udział: Filip Lichota – Bałtowski Kompleks Turystyczny, Zenon Dańda – Sabat Krajno, Park Rozrywki i miniatur, Piotr Sepioło – Park Legend Nowa Słupia; Aleksandra Stachniak - dyrektor Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. - Sezon zimowy jest kapryśny i trudno przyciągnąć turystów w Góry Świętokrzyskie. Ale przedstawiamy nasz region jako stok do nauki jazdy na nartach. To ważne. Problemem jest to, że jak ludzie jadą w polskie góry to nawet jeśli pada deszcz przez kilka dni to oni i tak znajdują sobie tam zajęcia. U nas, po dwóch dniach niepogody, turyści wyjeżdżają do domu - mówił Zenon Dańda. - Musimy wymyślać takie atrakcje, które pozwolą zarobić i przetrwać każdy sezon. Konkurencja jest gigantyczna i chociaż my mamy najnowszy sprzęt to i tak polegamy głównie na pięknej aurze zimowej. Dlatego trzeba wymyślać atrakcje, które nie zależą od pogody i przez cały rok przyciągać będą turystów - zwrócił uwagę właściciel Sabatu Krajno.
O godzinie 10 rozpoczęto również panel - NOWA ENERGIA. SREBRNA GOSPODARKA. Srebrna turystyka - przyszłość, czy już teraźniejszość? Doświadczenia Hiszpanii i Niemiec – teraz czas na Polskę. W panelu wzięli udział: Rafał Szmytke - prezes Polskiej Organizacji Turystycznej; Marcin Płochno – dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej; Agata Witosławska - dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej Madryt, Małgorzata Wilk-Grzywna, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Dużym zainteresowaniem cieszył się panel na temat budowania marki osobistej i relacji między przedsiębiorcami na lokalnym rynku. Na przykładzie grupy "Spotkania Biznesowe Kielc" poznaliśmy zalety współpracy i wymiany doświadczeń lokalnych przedsiębiorczyń. Panie tworzą obecnie zespół kilkudziesięciu kobiet aktywnie działających w biznesie. - Warto wyjść ze strefy komfortu, bo każdy krok do przodu udowadnia, że możemy więcej - przekonywała linergistka Katarzyna Białek, specjalistka od makijażu permanentnego.
Nie pominięto także sytuacji na Ukrainie. O wojnie toczącej się za naszą granicą mówili eksperci, między innymi Liwiusz Falak – przedsiębiorca niosący pomoc Ukrainie i Mariusz Urbaniak – były operator jednostki specjalnej GROM.
Zobacz zdjęcia: