Najnowszy alert pogodowy. Niebezpieczna pogoda w Małopolsce
Uważajcie! Dla naszego województwa wydano ostrzeżenia III – najwyższego – stopnia przed burzami i silnym deszczem.
Najwyższy alert został wydany dla 17 powiatów w Małopolsce:
- bocheński,
- brzeski,
- gorlicki,
- krakowski,
- Kraków,
- limanowski,
- myślenicki,
- nowosądecki,
- nowotarski,
- Nowy Sącz,
- oświęcimski,
- suski,
- tarnowski,
- Tarnów,
- tatrzański,
- wadowicki,
- wielicki.
Obowiązuje do godz. 22.00. Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Wysokość opadu od 90 mm do 110 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 65 km/h, możliwy grad.
Do drugiego stopnia zostało także podniesione ostrzeżenie hydrologiczne o wezbraniach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Obowiązuje ono dla zlewni dopływów Wisły oraz Czarnej Orawy. W obszarach występowania prognozowanych intensywnych opadów deszczu zaznaczą się wzrosty poziomu wody, miejscami gwałtowne. Lokalnie istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo także alarmowych.
IMGW ostrzeżenia i prognoza pogody dla Polski
W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże, na południowym wschodzie duże i całkowite. Miejscami, głównie w centrum, na południu i wschodzie przelotne opady deszczu. Na południowym wschodzie i wschodzie miejscami burze, lokalnie z gradem. Suma opadów na południowym wschodzie i wschodzie do około 50 mm, lokalnie do 60 mm. Temperatura maksymalna od 19°C do 23°C, na Podlasiu lokalnie 25°C; chłodniej nad morzem i w rejonach podgórskich 15°C, 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie zachodni i północno-zachodni, na południowym wschodzie z kierunków północnych. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.
(źródło IMGW)
Gdzie teraz pada deszcz w Polsce? Radar online. Mapa burzowa online [INTERAKTYWNA MAPA]
Ostrzeżenia IMGW stopnie
3 stopień
Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
2 stopień
Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
1 stopień
Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
(Źródło imgw.pl)
Burza, kiedy jesteśmy w terenie
Dla własnego bezpieczeństwa, powinniśmy szukać schronienia przed każdą burzą. Jeśli to możliwe nie powinniśmy zostawać na zewnątrz, zwłaszcza na wzniesieniach lub na nieosłoniętym terenie w bezpośredniej bliskości wysokich punktów - drzew, słupów itp.
Jeżeli burza zaskoczy cię na zewnątrz, wejdź jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekaj. Nie zatrzymuj się pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu, zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami (np. wiatą przystankową). Odsuń się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykaj. Również rozkładanie parasola w czasie burzy to zły pomysł - znacznie bezpieczniej będzie jednak zmoknąć, niż narażać się na uderzenie pioruna.
Burza, kiedy jesteśmy w domu
- Najlepiej usunąć z balkonów i tarasów przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie (np. doniczki z kwiatami, plastikowe meble, stojącą suszarkę na pranie).
- Zabezpieczmy okna i drzwi by nie otworzyły się pod naporem wiatru.
- Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien.
- Wyłącz telewizor, komputer i inne urządzenia elektryczne i gazowe (pamiętaj o zaworach i bezpiecznikach).
- W czasie burzy nie korzystaj z telefonu komórkowego. W czasie burzy najlepiej nie wychodzić z domu.
GDZIE JEST BURZA? OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE
